Detail zprávy

Profesor Michal Mejstřík hovořil na ČT24 o vývoji státního rozpočtu

04.08.2020

Profesor Michal Mejstřík z IES byl v pondělí 3. srpna spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou hostem ČT24, kde se oba vyjadřovali k otázkám vývoje státního rozpočtu. 

Schodek státního rozpočtu, který ke konci července stoupl na 205,1 miliardy korun, působí na první pohled velmi negativně.
Profesor Mejsřík však poukázal na to, že celková ekonomická situace země není zdaleka tak kritická, jak se z médií může zdát, naopak je v rámci možností a ve srovnání s okolními zeměmi z hlediska HDP stále ještě pozitivní: růst státních investic pokračuje, obce k letošnímu květnu investovaly dokonce více než v loňském roce. Domnívá se, že právě nyní je vhodná doba “přitlačit z hlediska investic” a doufá, že tento trend bude pokračovat.

Na otázku jaké ekonomické výzvy nás čekají do budoucna profesor Mejstřík odpovídá, že to nebudou jen otázky související s koronavirem, ale i již dříve se projevující jevy typu ztráta významu některých pracovních pozic - jako příklad uvádí některé činnosti v oblasti automobilového průmyslu. Ačkoli je logické, že si lidé chtějí udržet svá pracovní místa s dobrými platy a cesta propouštění je značně nepopulární, bylo by z dlouhodobého hlediska pro všechny strany výhodné, aby stát spíše podpořil a zatraktivnil přechod zaměstnanců do perspektivních odvětví, než aby uměle udržoval jejich současné a do budoucna ne až tak potřebné pracovní pozice. 
Jako druhé doporučení uvádí, aby vláda v rámci programů podpory nepomáhala firmám jen s prostředky na provoz, domnívá se, že i přes krizi většina firem má způsoby, jak provozní záležitosti pokrýt, ale aby jim umožnila používat podpůrné programy na investice. 
A jako třetí výzvu pro vládu samozřejmě vidí úspory, které musí jít ruku v ruce s propadem výběru daní

Celý záznam lze zhlédnout zde (rozhovor s prof. Mejstříkem začíná v čase 09:38).

 

Autor - Barbora Holková

Leden 2021
poútstčtsone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance