Karel Diviš (květen 2014)

Českolipský rodák Karel Diviš je krásným příkladem toho, jak se dá skloubit úspěšná kariéra s koníčkem. Majitel IT firmy se totiž odreagovává moderováním sportovních přenosů a pořadů. Kromě pravidelného moderování nedělního Studia fotbal Dohráno jste ho mohli vidět například jako reportéra v Olympijském parku na Letné letos v zimě (2014). Karel vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, obor Matematika a management, a téměř současně s tím i Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK se specializací Kapitálové trhy. V roce 2003 získal na IES i malý doktorát. Už během studia na „Matfyzu“ začal pracovat v České televizi, kde dodnes působí jako externí redaktor a moderátor. Krátce pracoval v České spořitelně jako Analytik finančních trhů. V roce 2000 založil firmu IDC-softwarehouse, která se specializuje na vývoj softwaru pro on-line rezervace letenek. V ČR je to nejnověji portál www.letenkysnadno.cz, ale firma aktuálně dodává systémy do 14 zemí zejména střední a východní Evropy. U nás pak zajišťuje kompletní IT outsourcing pro řadu firem, např. z oblasti zdravotnictví a potravinářství. Největším koníčkem je pro Karla samozřejmě sport, zejména fotbal, kterému se věnuje aktivně i pasivně.

 
 

Karle, jaká byla práce reportéra v Olympijském parku na Letné oproti běžné praxi sportovního moderátora?

Hlavně hrozně příjemná a bezprostřední, protože přesně takoví byli všichni fanoušci a návštěvníci. Moc mě ta atmosféra na Letné potěšila a byl jsem hrdý, že jsem Čech a že mohu sdílet úspěchy našich sportovců s tak obrovským davem lidí.

Jak se student Matfyzu stane moderátorem sportovních přenosů?

Lepší by možná byla otázka, jak se od malička zapálený fotbalový brankář a sportovec stane studentem Matfyzu? Cesta ze hřiště na Matfyz je totiž rozhodně složitější než cesta do televizního studia. Ale je pravda, že mě vždy bavil sport a zároveň i matematika, zejména výsledky a statistiky zápasů.

Jak se dá skloubit kariéra spoluzakladatele a majitele IT společnosti se zcela odlišnou profesí moderátora/redaktora?

Úplně jednoduše. Zatímco podnikání a vedení firmy je skutečně tvrdá, náročná a často vyčerpávající práce, tak moderování je především odpočinek, zábava a radost.

Co Vás u obou Vašich profesích nejvíce baví?

Tady odpovím zcela upřímně, u té první peníze, u té druhé, že jsem vidět 

Využil jste někdy znalosti nabyté během studia na VŠ při moderování sportu?

Tak určitě. Jsme zase u té matematiky. Někdy se hodí, že si člověk umí v hlavě rychle spočítat různé varianty, jak zápas či závod dopadne, a podle toho může bleskově reagovat a klást vhodné otázky. A samozřejmě bez znalostí a používání IT technologií se dnes při moderování také prakticky neobejdete. Někdy pro mě bylo až úsměvné i v minulosti sledovat, jak se např. v médiích někteří lidé trápí s věcmi, které jsme běžně ve škole nebo později v mojí firmě používali třeba již 5 let.

 

 

 

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY