Nabídka stáží

Partneři IES FSV UK: stáže a zkrácené úvazky

ČSOB nabízí trainee program Foxes. Podrobnosti nalezenete zde.

Deloitte nabízí stáže a zkrácené úvazky, detaily naleznete zde. Nabídka pozic Valuation Associate a Valuation Business modelling.

Další nabídky

Consulting

• Nové: Stáz v A.T. Kearney. Podrobnosti zde.
  • Internship in Data Science - PwC. Please see the details here.
  • Nabídka pracovní pozice pro studenty: Business Analyst Intern. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka pro studenty ve společnosti EY. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka pro studenty ve společnosti NN - Junior Analyst. Podrobnosti naleznete zde.
  • McKinsey: stále je možné se hlásit na stáž do společnosti McKinsey. Podrobnosti naleznete zde.
  • Stáže ve společnosti BCG - můžete se hlásit už nyní. Podrobnosti naleznete zde.

Finance a banky

• Nové: Summer internship at Lydia. Please see the details here.
  • Nabídka part timu - stáže, analytik Starteepo. Podrobnosti zde.
  • Nabídka stáže v Corporate Finance (M&A) v Komerční bance. Podrobnosti zde.
  • Nabídka stáže v controllingu ČSOB. Podrobnosti zde.
  • Financial support v investiční společnosti. Podrobnosti naleznete zde.
  • Private Equity Analyst at Green Horizon Renewables. Please see the details here.
  • Nabídka zkráceného úvazku ve společnosti Capitalinked. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka stáží v Unicreditu. Podrobnosti naleznete zde.

IT

Energetika

• Stáž Analyst, Clean Energy. Podrobnosti zde.
  • Nabídka do týmu Elektromobilita ČEZ. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka stáže ve společnosti Innogy. Vývoj aplikace s využití Excelu a maker. Podrobnosti nalezete zde.

Jiné

• České priority. Nový projekt, mladý sympatický kolektiv. Podrobnosti zde.
  • Prague Coordinator Leadership exCHANGE. Letní brigáda. Podrobnosti zde.
  • Nabídka "student assistant", práce ve výzkumu Univerzity of Zurich. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka studentského traineeshipu ve společnosti Cushman and Wakefield. Podrobnosti zde.
  • Nabídka stáže v consultingu z oblasti zdravotnictví. Podrobnosti zde.
  • Finanční/ho koordinátor/koordinátorka nestátní neziskové organizace. Podrobnosti naleznete zde.

Akademie a výzkum

• Petr Janský is seeking a skilled research assistant. Corporate tax avoidance and international tax competition are high on the media and research agenda. Still, there is no conclusive answer to the question of how aggressive countries are in stealing other countries' corporate tax bases. I am seeking a research assistant who would answer this question for about 60 to 250 jurisdictions worldwide with a combination of quantitative and qualitative data (sources of both of which I will share with those interested). The expected workload is about one month full-time or a few months part-time and the research assistance is paid. The work will be mostly data-intensive and I expect that most of it will be carried out in Stata or R, but good writing skills would help draft technical parts of the methodology. Please get in touch with me, Petr Janský, if you are interested. This work will build on the Corporate Tax Haven Index (https://corporatetaxhavenindex.org/), published recently by the Tax Justice Network, on which I collaborated and which has identified the UK and a handful of OECD countries as the jurisdictions most responsible for the breakdown of the global corporate tax system.

Veřejný sektor

Ambasády

•  MZV - Stálá mise ČR při OECD od velvyslance Petra Gandaloviče - nabídka stáží: podrobnosti zde.

Mezinárodní organizace

• WHO internship programme. Please see the details here
  • The European Central Bank (ECB) is seeking applications for participation in its summer research graduate programme. Please see the details here. Available traineeships here.
  • Evropská komise. Podrobnosti zde.
  • ILO - International Labour Office has interesting new internship opportunities coming up in a variety of fields. Candidates are invited to consult the ILO’s online recruitment platform. Applications may be submitted electronically from the platform and will remain open from 21 June 2017 to 4 July 2017 (midnight Geneva time). The next list of proposed internships will be published in January 2018.
  • The World Bank offers internships to young people interested to learn more about the economic and social issues that affect people's lives around the world. The programme offers opportunities for study and work that provide hands-on experience. The Bank Internship Programme offers graduate students an opportunity to improve their skills as well as the experience of working in an international environment, please see the details here.
  • OECD - THE OECD YOUNG PROFESSIONALS PROGRAMME 2017. Please see the details here.
  • Traineeships in the European Parliament: Application period: 15 August – 15 October (midnight) Traineeship period: 1 March – 31 July, Application period: 15 March – 15 May (midnight) Traineeship period: 1 October – 28/29 February. Please see the details here.

Erasmus+ stáže v zahraničí

Na tyto stáže lze využít i dodatečné financování z programu Erasmus+, pro detaily kontaktujte Elišku Šerhantovou.

• Spanish Internships. Please see the details here.
  • Nabídky zahraničních stáží v Porýní-Falc (Německo), Burgundsko (Francie) a Opolské vojvodství (Polsko) pro studenty s bydlištěm ve středočeském kraji. Výběr oboru, ve kterém chcete stáž absolvovat je na samotných studentech. Podrobnosti zde.
  • Various internships in Spain. Please see the list enclosed.

Červenec 2019

McKinsey & Company