Popis: |
Na FSV probíhá řešení úkolu Česká společnost na přelomu druhého a třetího tisíciletí. Řešiteli tohoto fakultního grantu jsou prof. ing. Lubomír Mlčoch, CSc. a doc. RNDr. Jan Ámos Víšek, CSc..
V rámci tohoto výzkumného záměru o české společnosti v daném období řeší přední pracovníci Institutu Ekonomických Studií dílčí projekt s názvem Česká ekonomika v kontextu evropské integrace a globalizace. Dílčím řešitelem je prof. ing. Michal Mejstřík, CSc., vědeckým tajemníkem projektu je ing. MPhil. Ondřej Schneider, PhD.
Jedním z nejdůležitějších projektů byla donedávna studie Proces privatizace v České republice. Tento již uzavřený výzkum, společný NHÚ AV ČR, byl podporován Grantovou agenturou ČR. Na projektu participovala většina pracovníků IES a rovněž někteří studenti. Tento projekt, zpracovávaný v uplynulých třech letech, pokryl široký okruh aspektů, spojených s privatizačním procesem, včetně makroekonomických a institucionálních důsledků a otevření kapitálových trhů. O kvalitě výzkumu svědčí mimo jiné i to, že výsledný výstup byl jako monografie publikován vydavatelstvím KLUWER Academic Publishers v lednu 1997.
Nyní je dílčí projekt rozčleněn do tří částí a mnoha podčástí. Zde je uvedeno jenom základní schéma, celá struktura je poněkud obšírnější (VZ_Struktura.pdf).
Stav řešení v prosinci 2002. (VZ_Stav_reseni_12-02.pdf)
Stav řešení v prosinci 2003.(VZ_Stav_reseni_12-03.pdf
Stav řešení v prosinci 2004.(VZ_Stav_reseni_12-04.pdf)
Část I. Dědictví transformačního procesu
I.1 Problémy makroekonomického růstu a hospodářského cyklu. (doc. ing. Miloslav Vošvrda, CSc., doc. ing. Tomáš Cahlík, CSc., doc. RNDr. Jan Ámos Víšek, CSc.)
I.2 Stav podnikové sféry (prof. RNDr. Jiří Hlaváček, CSc.)
I.3 Nedokonalé institucionální uspořádání (prof. ing. Lubomír Mlčoch, CSc., prof. ing. Michal Mejstřík, CSc., doc. ing. Jiří Havel, CSc.)
I.4 Deformovaný finanční sektor (prof. ing. Michal Mejstřík, CSc.)
I.5 Dosavadní implicitní a explicitní hospodářská politika (RNDr. Miron Tegze, CSc., prof. ing. Milan Sojka, CSc.) - Hospodářská politika vlády ČR v podmínkách transformace
I.6 Veřejný sektor a jeho úloha v modernizaci české ekonomiky (RNDr.Miron Tegze, CSc., prof. ing. Milan Sojka, CSc.) - dosavadní vývoj veřejného sektoru po roce 1989: chybějící reforma či pokus o reformu prostřednictvím omezování finančních zdrojů v letech 1991-1997, vymezení úlohy veřejného sektoru při modernizaci české ekonomiky.
Část II. Kultivace institucionálního rámce s přípravou vstupu do Evropské unie
II.1 Dosavadní vývoj transformace české ekonomiky z pohledu institucionální ekonomie a perspektivy budoucího vývoje (prof. ing. Lubomír Mlčoch, CSc.) - cesty vytvoření efektivní struktury vlastnických práv v ČR na přelomu století (aneb od tržního socialismu k tržnímu kapitalismu)
II.2 Reforma veřejné správy a její základní principy, reforma a zefektivnění veřejné správy z pohledu integrace do EU (prof. ing. Milan Sojka, CSc., doc. ing. Vladimír Benáček, CSc.)
Část III. Makroekonomické a mikroekonomické hrozby a příležitosti a odpovídající hospodářská politika pro začátek 3. tisíciletí
III.1 Makroekonomické hrozby a příležitosti (doc. ing. Tomáš Cahlík, CSc., doc. RNDr. Jan Ámos Víšek, CSc.)
III.2 Příležitosti a hrozby v mikrosféře (prof. ing. Jiří Hlaváček, CSc.)
III.3 Hrozby a příležitosti rozvoje finančního sektoru (prof. ing. Michal Mejstřík, CSc.)
III.4 Příprava vstupu do EU (prof. ing. Luděk Urban, CSc.)
III.5 Adekvátní hospodářská politika (prof. ing. Milan Sojka, CSc.)
|