Detail grantu

GACR 402/04/1214 (2004-2006) Mikroekonomie vysokoškolského vzdělávání a metody hodnocení vědecké výkonnosti na vysokých školách.

Řešitel: † prof. RNDr. Ing. František Turnovec CSc.
Spolupracovníci: doc. Ing. Tomáš Cahlík CSc.
doc. PhDr. Martin Gregor Ph.D.
prof. RNDr. Jiří Hlaváček CSc.
PhDr. Jiří Kameníček CSc.
PhDr. Jana Marková
Popis: Základním záměrem navrhovaného projektu je syntetizovat mikroekonomické základy teorie vzdělávací instituce jako firmy a chování se spotřebitele na trhu vzdělávacích služeb a syntetizovat poznatky o vzdělávacím sektoru jako odvětví. Metodologicky vzdělání zkoumáme jako smíšený statek (mix veřejného a soukromého statku) a vzdělávací instituci jako neziskovou (veřejnou) firmu. Tento teoretický základ umožní studovat chování se jednotlivých agentů na vzdělávacím trhu, jejich reakce na různé formy financování vzdělávání a formování rovnováhy v odvětví vzdělávacích služeb, budovat nejen teoretické, ale i empirické modely vzdělávací firmy a reakcí jednotlivých poskytovatelů a konzumentů vzdělávacích služeb na různé politiky a ekonomické podněty (ekonometrický model univerzity). Zaměříme se přitom na úsek vysokoškolského vzdělávání. Diferenciace vzdělávacích služeb v reálném systému vzdělávání nutně klade otázku kritérií diferenciace poskytovatelů a z tohoto hlediska bude významnou součástí výzkumu též analýza metod hodnocení výkonnosti a úrovně vzdělávacích institucí, s ohledem na vysokoškolské vzdělávání zejména hodnocení vědecké výkonnosti jednotlivých vysokých škol. Cílem výzkumu je poskytnout ucelenou teorii ekonomiky vysokoškolského vzdělávacího sektoru a nástroje analýzy jeho chování. Na řešení projektu se budou podílet studenti doktorského studia ekonomie Institutu ekonomických studií FSV UK v Praze.
Spolupráce: J. Hlaváček, T. Cahlík, J. Kameníček, H. Pessrová, J. Marková, M. Gregor
Práce v rámci grantu:
WWW odkaz: Dokumenty
Finance: Czech Science Foundation (GA ČR) - principal investigator
Konec: 12/2006
Publikace:

Česká ekonomická věda na mezinárodním akademickém trhu: měření vědeckého kapitálu vysokoškolských a dalších výzkumných pracovišť

Economic Research in the Czech Republic: Entering International Academic Market

Economic Research in the Czech Republic: Entering International Academic Market

Globální, americké, panevropské a národní rankingy ekonomických pracovišť

Hodnocení ekonomických pracovišť a ekonomů: koho, proč, čím a jak

Institucionální vědecký kapitál a individuální výkonnost ekonomů v ČR (Institutional Research Capital and Individual Performance of Economists in the CR)

Krutý altruismus

Multiagentní přístupy v ekonomii

Nabídková funkce ve vysokoškolském vzdělávání

Publication Portfolio of the Czech Economists and Problems of Rankings (Publikační portfolio českých ekonomů a problémy rankingů)

Systém vysokých škol s omezenou racionalitou agentů

The world is watching: Rankings of Czech and Slovak Economics departments

Konference:

3. výroční konference ČSE

ČSE: Problémy ekonomiky vědy a vzdělávání

Ke stažení: Zadání
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY