Detail práce

Tax and Health Care Challenges in Economic Policy – Three Essays

Autor: Mgr. Radovan Chalupka, Ph.D. (15.12.2010)
Rok: 2010 - zimní
Vedoucí: doc. Ing. Ondřej Schneider MPhil., Ph.D.
Konzultant:
Typ práce: Disertační
Jazyk: Anglicky
Stránky: 0
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: První článek vyhodnocuje daňovou legislativu na Slovensku účinnou od ledna 2004 a hlavní změny za období 2005 – 2010 podle principů optimálního zdanění a optimálních daňových systémů. Autor hodnotí slovenský systém se zvláštním ohledem na daně z práce, daně z kapitálu a daně ze spotřeby. Zavedení rovné daně z příjmu fyzických osob a jednotné sazby DPH je v souladu z teorií optimálního zdanění a rovněž je za pozitivní považováno předpokládané snížení administrativních nákladů a míry daňových úniků. Systém je však možné ještě zlepšit, zejména přesunem daňové zátěže ze zdanění práce na zdanění spotřeby a kapitálu.
Druhý článek analyzuje možnosti zlepšení kompenzace rizika v zdravotním pojištění v České republice. Z dostupných možností argumentuje v prospěch farmaceutických nákladových skupin (PCG) jako dalšího rizikového faktoru, protože toto zlepšení je možné zavést téměř okamžitě. Na skutečných datech z anonymní zdravotní pojišťovny potvrzuje, že prediktivní schopnost PCG modelů je konzistentně lepší než v současnosti používaného demografického modelu. Článek rovněž popisuje a analyzuje český trh zdravotního pojištění a implikace navrhovaných změn tvůrců zdravotní politiky. Na základě zkušeností z jiných zemí upozorňuje na problém selekce rizika v případě, že navrhované změny nebudou doprovázeny přísnější regulací, zejména v podobě zlepšené formule kompenzace rizika.
Sdílení rizika extrémně vysokých nákladů je používáno v systémech konkurenčního zdravotního pojištění jako nástroj na snížení problémů spojených se selekcí rizika. Jednoduchá alternativa sdílení rizika extrémně vysokých nákladů však není rozpočtově neutrální pro každou z rizikových skupin, a proto může významně narušit alokaci finančních prostředků mezi pojišťovateli. Třetí článek využívá Monte Carlo simulaci, aby ukázal na reálních datech, do jaké míry je tato distorze kvantitativně významná a jaké jsou způsoby řešení tohoto problému.
Ke stažení: Tax and Health Care Challenges in Economic Policy
VO Laure de Batz

10

Březen

VO Laure de Batz

Březen 2021
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance