Detail práce

Technologie, vybavenost a zahraniční obchod: test Heckscher-Ohlinova modelu na datech za Českou republiku

Autor: Bc. Šárka Kroulíková
Rok: 2012 - letní
Vedoucí: Ing. Vilém Semerák M.A., Ph.D.
Konzultant:
Typ práce: Bakalářská
Jazyk: Český
Stránky: 75
Ocenění: Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající výkon u státních zkoušek.
Odkaz:
Abstrakt: S rostoucím trendem ukazatele poměřující vývoz k hrubému domácímu produktu, který můžeme pozorovat u většiny zemí, vzrůstá i významnost teorií věnujících se právě mezinárodnímu obchodu. Schopnost analyzovat trendy v pohybu zboží a určit výhody plynoucí z bilaterárních obchodních vztahů, patří k důležitým aspektům ekonomického růstu a rozvoje celé ekonomiky.
Má práce se zabývá rozborem obchodu mezi Českou republikou a Německem. Jako nástroj pro zmíněnou analýzu jsem si vybrala Input-Output metodu a teorií určující konkrétní směr pohybu a strukturu zboží je Heckscher-Ohlinův Teorém. K ověření platnosti dané teorie na konkrétních datech, jsem si vybrala dva historické přístupy. Prvním z nich je Leontiefova metoda výpočtu z roku 1954, která dala za vznik známému Leontief paradoxu. Druhým a modernějším přístupem, který jsem použila, je Riedlova metoda z roku 1974. V kvantitativní části jsem se zaměřila na dva konkrétní typy výpočtu s cílem určit vybavenost země výrobním faktorem a stanovit konkrétní intenzitu její výroby.
Smyslem celé analýzy je potvrdit platnost Hecksher-Ohlin Teorému, čímž bychom ověřili, zda se zboží mezi Českou republikou a Německem pohybuje v souladu s neoklasickou teorií komparativních výhod.
Ke stažení: BP Kroulíková
Říjen 2023
poútstčtsone
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY