Detail práce

Measuring Financial Instability: A Survey

Autor: Bc. Jana Urbánková
Rok: 2012 - letní
Vedoucí: PhDr. Jaromír Baxa Ph.D.
Konzultant:
Typ práce: Bakalářská
Jazyk: Anglicky
Stránky: 87
Ocenění: Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající výkon u státních zkoušek a za vynikající bakalářskou práci.
Odkaz:
Abstrakt: Tato bakalářská práce analyzuje různé teoretické přístupy k definování a měření finanční nestability. V první části práce jsou představeny různé alternativní přístupy a jejich hlavní principy jsou porovnány navzájem. Následně jsou popsány a kriticky zhodnoceny způsoby měření finanční stability a nestability. Hlavní pozornost je věnována indexům podmínek na finančních trzích a finančního stresu. Poslední část práce pak hodnotí, jak se jednotlivé aspekty finanční stability promítají do jednotlivých kvantitativních metod.
Bakalářská práce ukazuje, že v současnosti převládá měření finanční nestability, pravděpodobně z důvodu, že jde o snáze popsatelný stav, a také proto, že panuje větší shoda na tom, jak se nestabilita projevuje. Naopak finanční stabilita je z důvodu její větší všeobecnosti mnohem méně použitelná pro potřeby kvantitativních metod.
V současné době je většina prezentovaných přístupů k měření finanční (ne)stability zaměřená na popis aktuálního vývoje spíše než na predikci nastávajícího období nestability, a tedy nepřináší dostatečné informace a čas pro včasná preventivní opatření proti finanční krizi. Indikátory včasného varování jsou v tomto ohledu výjimkou mající určitou predikční schopnost, a proto by se v budoucnu mohly stát významným nástrojem makroprudenční politiky.
Ke stažení: BP Urbánková
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY