Detail práce

Konvergence produktivity ČR a EU

Autor: Mgr. Ladislav Wintr
Rok: 2002 - letní
Vedoucí: doc. Ing. Tomáš Cahlík CSc.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Ekonomická teorie
Jazyk: Český
Stránky: 70
Ocenění: Cena Karla Engliše udělovaná rektorem za nejlepší diplomovou práci
Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající diplomovou práci
Odkaz:
Abstrakt: Předkládaná diplomová práce se pokouší odpovědět na dvě otázky -- kde lze hledat příčiny konvergence dvou ekonomik a zda ve skutečnosti dochází ke konvergenci nebo divergenci produktivit České republiky a Evropské Unie.
Teoretická část práce se zaměřuje na modely technologické difuze a teorie hospodářského růstu s cílem nalézt příčiny konvergence. Ukazuje, ze před-povědi ekonomických teorií ohledně konvergence nejsou jednoznačné. Přesto však identifikují několik mechanismů přispívajících ke konvergenci. Přínos některých z nich je testován ve druhé části práce.
Empirická část práce se pokouší nalézt parciální odpověď na otázku, zda dochází ke konvergenci nebo divergenci produktivit České republiky a Evropské Unie. Nejprve je testováno několik hypotéz konvergence ČR a Německa na úrovni jednotlivých odvětví narodního hospodařství. Podařilo se nám prokázat pozitivní vliv podniků pod zahraniční kontrolou na produktivitu stejného odvětví a konvergenci domácích a zahraničních podniků. Naopak na úrovni odvětví se nepodařilo prokázat hypotézu o kon-vergenci české a německé produktivity. K testováni dlouhodobé konvergence ČR a jednotli-vých zemí EU jsme rozpracovali testy založené na analýze stacionarity. Podařilo se nám prokázat konvergenci měr růstu produktivity Československa s Francií, Itálií a Španělskem.

Srpen 2022
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY