Detail práce

Faktory, které přispěly k vysoké konkurenceschopnosti Finska

Autor: Bc. Marek Lněnička
Rok: 2004 - letní
Vedoucí: † prof. Ing. Luděk Urban CSc., Jean Monnet Professor
Konzultant:
Typ práce: Bakalářská
Jazyk: Český
Stránky: 103
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Tato práce se zabývá otázkou, jak se vyvíjela finská konkurenceschopnost v minulých letech a jaké byly její reálné úspěchy. Směřuje k analýze finské konkurenceschopnosti v mezinárodním kontextu a srovnání, z velké části založené na zprávách OECD. Rovněž bere v úvahu historické pozadí a nedávný ekonomický vývoj Finska. Konkurenceschopnost a ekonomický výkon je nastíněn především prostřednictvím analýzy životní úrovně, produktivity, struktury průmyslu, stability a dynamiky finské ekonomiky, úrovně vzdělanosti pracovní síly, vědy a výzkumu, funkčnosti trhu práce, infrastruktury, výše a struktury zdanění a podnikatelského prostředí. Poslední faktor je zaměřen především na inovační prostředí a trh práce. To jsou oblasti, které byly zdůrazněny v posledních analýzách konkurenceschopnosti, vydávaných každoročně institucemi WEF a IMD. Práce rovněž bere v úvahu vládní politiky a programy ovlivňující konkurenceschopnost ve Finsku.

Finská konkurenceschopnost je na vysoké úrovni. Poslední mezinárodní srovnání umístily Finsko na první místo mezi vůdčími zeměmi světa v této oblasti, ačkoliv je popis konkurenceschopnosti založený na jednoduchém indikátoru z mnoha důvodů poněkud nevhodný. V posledních letech produktivita práce ve Finsku vzrostla a produkce přechází směrem k hi-tech sektoru. Finské inovační aktivity jsou velmi vyspělé, efektivní a finančně dobře podporované.

Dále se práce zabývá klíčovými aspekty ekonomického prostředí ve Finsku a vyzdvihuje ty, na kterých bude finská konkurenceschopnost v budoucnu záviset. Zvláštní pozornost je věnována vzdělání, trhu práce, zdanění, technologické změně a infrastruktuře. Na závěr práce vyvíjí snahu nastínit možné oblasti, kterými by se měli čeští ekonomové zabývat v zájmu zvýšení české konkurenceschopnosti po vzoru Finska a upozorňuje na možná rizika.
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY