Detail práce

Aplikace DRG v České republice

Autor: Mgr. Tomáš Roubal
Rok: 2005 - letní
Vedoucí: † prof. Ing. Michal Mejstřík CSc.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
EEI a HP
Jazyk: Český
Stránky: 100
Ocenění: Externím konzultantem byl MUDr. Petr Háva, CSc.
Odkaz:
Abstrakt: Cílem práce je na základě analýzy užitkových funkcí aktérů trhu nemocničních služeb posoudit možný vliv systému DRG na růst efektivity produkce tohoto sektoru. Hlavním nástrojem této analýzy je jednoduchý model trhu nemocničních služeb, který v teoretické rovině srovnává úhradový mechanismu plateb za nemocniční služby per diem se systémem DRG. Tento model ukazuje na možný nárůst efektivity produkce nemocničních služeb zavedením systému DRG.
Tento teoretický model trhu nemocničních služeb je aplikován na současný stav financování nemocničních služeb v České republice. Předpokladem pro vytvoření tohoto modelu je pak obecná analýza systému DRG, jeho vývoje, rizik, ale především motivů, které aktérům poskytuje. Systém DRG je v první řadě nástrojem k popisu produkce nemocničních zařízení. Vytváří transparentní a statisticky dobře uchopitelný nástroj, který lze využít i pro jistý způsob financování nemocničních služeb.
Dalším cílem této práce je analýza současného systému financování nemocničních služeb v České republice pomocí paušálních rozpočtů, který se jeví jako nevhodný, co se týče jeho podnětů pro jednotlivé aktéry. Analýza jednání těchto aktérů umožňuje aplikovat navržený teoretický model na tento sektor.
Hlavním cílem této práce je popsat vývoj aplikace systému DRG v České republice. Neomezuji se pouze na jednoduchý popis, je provedena analýza prvků systému DRG a jejich vliv na jednotlivé aktéry, v případě ČR spíše pak vliv těchto aktérů na vznik tohoto nástroje měření produkce nemocničních služeb. Současný stav systému DRG je pak načrtnut v modelu trhu nemocničních služeb spolu s jeho možným řešením – zavedením konvergenčního období, během kterého bude systém plnohodnotně začleněn do systému úhrad nemocničních služeb.
Nepodařilo se tedy potvrdit hypotézu, že systém DRG vede sám o sobě k růstu efektivity nemocničních služeb. Systém DRG je spíše nástrojem, který pro jednotlivé aktéry vytváří motivy zvýšit efektivitu produkce nemocničních služeb. Jeho správné využití však tkví v přístupu jednotlivých aktérů.
Ke stažení: Tomáš Roubal
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY