Detail práce

Alternativní ekonomický pohled na fenomén altruismu

Autor: Mgr. Pavel Štika
Rok: 2006 - letní
Vedoucí: prof. RNDr. Jiří Hlaváček CSc.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Ekonomická teorie
Jazyk: Český
Stránky: 76
Ocenění: Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající diplomovou práci
Odkaz:
Abstrakt: V této práci předkládám nástin možného řešení, jakým se může ekonomie vypořádat s fenoménem nereciprokého altruismu.
Inspirován postklasickými směry vycházím z metodologického realismu vedoucího k organistickému chápání člověka. Jako reakci procedurálně racionálního jedince na prostředí fundamentální nejistoty identifikuji zvykové chování. Dále rozšiřuji pojetí člověka o poznatky z Junogvy psychologie osobnosti a teorie kognitivní disonance. Zkreslující vliv nevědomé složky člověka a vnímání reality skrze subjektivní koncepty umocňují význam zvyků na chování jedince.
Nastiňuji model, který výše uvedené postřehy odráží. Jako optimální chování v modelovém prostředí identifikuji formu altruismu charakterizovanou sledováním pravidla maximalizace součtu užitků.
Srovnáním modelu a reality docházím k problematice vlivu společenství na institucionální, zvykovou výbavu jedince a identifikuji situace v reálném životě, které se podobají modelovému prostředí ostrova. Dále se v rámci optiky modelu zamýšlím nad problémy institucionální změny a koexistence různých kultur.
Ke stažení: Pavel Štika
Únor 2023
poútstčtsone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY