Detail zprávy

Tomáš Holub byl hostem Otázek Václava Moravce na téma inflace a bilance státního rozpočtu

09.01.2023

V neděli 08.01. byli náš kolega a člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub spolu s Helenou Horskou, hlavní ekonomkou Reiffeisenbank, hosty Václava Moravce v ekonomické části pořadu ČT 24 Otázky Václava Moravce. Hovořili především o faktorech ovlivňujících inflaci a jejím předpokládaném vývoji do budoucna, došlo ale i na bilanci státního rozpočtu a veřejné finance, valorizace penzí a další náročné otázky, které bude muset řešit současná vláda.  

Jakou inflaci můžeme očekávat v lednu, čím je tento měsíc kromě zvýšení cenové hladiny zboží a služeb z ekonomického hlediska specifický? Které odhadnutelné faktory mohou hrát roli ve vývoji inflace během roku 2023 a je realistický návrat k inflačnímu cíli 2% nebo alespoň nižší jednociferné inflaci v roce 2024?

Možné dopady úsporného tarifu, inflace dovezené a domácí, riziko inflační spirály založené na zvyšování platů i na tom, že veřejnost očekává setrvale vysokou inflaci a začne se podle toho chovat, možné kroky ČNB po únorovém zasedání i názor na to, kde jsou největší nerovnováhy ve státním rozpočtu a proč k nim došlo -  to jsou témata, ke kterým se Tomáš Holub ze svého odborného hlediska vyjadřoval nejvíce. 

Celý záznam debaty si můžete přehrát zde, téma začíná v čase 25:16.

Autor - Barbora Holková

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY