Absolventi měsíce

Každý měsíc budeme na tomto místě vyhlašovat nového „Absolventa měsíce“. Alumni of the Month je cestou, jak chceme informovat o dosažených úspěších, mimořádných výsledcích nebo neobvyklých aktivitách absolventů Institutu ekonomických studií. Rádi bychom ukázali zajímavé kariérní dráhy, jež by mohly motivovat a inspirovat současné, ale i budoucí studenty Institutu.

Kateřina Vrátníková (prosinec 2019)

Kateřina Vrátníková pochází z Plzně. Studium na IES ukončila v roce 2012 bakalářským titulem. Při IES absolvovala i pobyt Erasmus na pařížské Sorbonně. Magisterské studium naopak dokončila v anglickém Warwicku, na Warwick Business School. Pracovní zkušenosti začala Kateřina sbírat už během bakalářského studia, kdy působila jako redaktorka v ekonomické sekci idnes.cz. Díky studiu ve Francii pracovala krátce i jako konzultantka ekonomické mise při francouzské ambasádě Ubifrance, kde pomáhala propojovat české a francouzské firmy. Poté nastoupila do KPMG, kde pracovala jako business analyst v oblasti management consultingu. Po studiu absolvovala krátké stáže v ARX Equity Partners v Praze a v Erste Bank v Londýně a nakonec zakotvila ve společnosti Lloyds Banking Group v Londýně. Zde působí od roku 2014, kdy nastoupila na Graduate program v korporátním bankovnictví, po jehož dokončení pracovala jako business support manager pro generálního ředitele a nyní působí jako senior strategy manager v hlavním strategickém oddělení skupiny. Ve volném čase Kateřina ráda objevuje nová místa v Londýně, hraje golf a zpívá ve sboru.

Rozhovor s Kateřinou naleznete zde

   

Radek Němeček (listopad 2019)

Radek Němeček pochází z Prahy a na IES studoval do roku 2004, kdy získal magisterský titul. Během studia absolvoval výměnný pobyt na univerzitě v německé Konstanz. Již při práci si dále doplňoval vzdělání na Tuck School of Business v americkém Dartmouth a rovněž získal postgraduální právnický titul LL.M. Je také držitelem řady profesních ocenění, například za druhé nejlepší Investor Relations v Evropě podle IR Magazine nebo pro nejlepšího IR Manažera v ČR podle hlasování analytiků v soutěži CZECH Top 100.

V současné době Radek působí již více než dva roky ve společnosti SAZKA Group, kde má na starosti vztahy s investory, médii a regulátory. Předtím byl rok ředitelem agentury Cook Communications. Mezi lety 2009 až 2016 pracoval ve společnosti NWR, kde prošel postupně pozicemi Manažer investorských vztahů, Vedoucí oddělení vztahů s investory a Ředitel komunikace. V této době žil i s rodinou v Nizozemsku. Předtím byl vedoucím oddělení vztahů s investory ve společnosti Unipetrol nebo také působil v ČSOB. Ještě při studiu vysoké školy získával praxi na Ministerstvu financí jako tiskový mluvčí a zástupce ředitele oddělení komunikace.

Ve volném čase se Radek věnuje rodině, sportu a je příznivcem rakouské ekonomické školy.

Rozhovor s Radkem naleznete zde.

   

Patrik Nový (říjen 2019)

Patrik Nový pochází z Prahy a studium na IES ukončil v roce 2004 magisterským titulem. Absolvoval také kurzy ekonometrie a statistiky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a CERGE-EI UK. Rok strávil na University of Washington v Seattlu. V roce 2004 získal ocenění Mladý ekonom udělovaný každoročně Českou společností ekonomickou. Svou pracovní praxi zahájil právě na IES, kde působil jako asistent pedagoga. Od roku 2003 pracoval jako business analytik ve společnosti EEIP, od roku 2005 pak jako konzultant v McKinsey. V roce 2008 Patrik zahájil svou kariéru v pojišťovnictví, nastoupil do České pojišťovny, kde prošel různými pozicemi od projektového manažera, přes ředitele oddělení služeb pro retail, vrchního ředitele rozvoje služeb klientům, až po vrchního ředitele podpory obchodu a prodeje korporátním klientům. V roce 2013 spoluzaložil pojišťovnu Direct. Zde byl jako člen představenstva zodpovědný za produkty, pricing, podnikatelské pojištění, úpis a sjednávací nástroje. Od letošního roku Patrik působí jako ředitel KB SmartSolutions. KB SmartSolutions je dceřiná společnost Komerční banky fungující jako korporátní venture capital firma a fintech akcelerátor. Během vysokoškolského studia se podílel na organizování běhů Terryho foxe po celé ČR. Ve volném čase se s rodinou a psem věnuje turistice a hikingu.

Rozhovor s Patrikem naleznete zde. 

   

Michal Soták (září 2019)

Michal Soták pochází ze slovenského Trenčína a na IES získal v roce 2005 bakalářský titul. Během studia absolvoval výměnný pobyt Erasmus na britské University of Bath a rozhodl se zde pokračovat v magisterském programu. Ten zde v oboru Účetnictví a finance úspěšně dokončil v roce 2006. Už během bakalářského studia začal sbírat pracovní zkušenosti: nejprve krátce působil na juniorní pozici v Hospodářských novinách, v roce 2005 absolvoval stáž ve společnosti Deloitte. Po ukončení studia ve Velké Británii nastoupil v Praze na pozici management associate v rámci rotačního programu pro mladé talenty ve společnosti Citigroup, která ho delegovala na pracovní pobyt v Londýně. V roce 2007 pak přešel do společnosti Mint Investments, kde na různých pozicích pracoval více než 4 roky. Od roku 2012 působí ve společnosti Cushman & Wakefield, která je předním světovým poskytovatelem realitních služeb. V současnosti je zodpovědný za investiční transakce v České a Slovenské republice. Ve volném čase se věnuje hlavně rodině.

Rozhovor s Michalem naleznete zde.

 

 

 

   

Jáchym Hercher (srpen 2019)

Jáchym Hercher pochází z Prahy. Bakalářský titul získal v roce 2011 na IES, magisterský o rok později na University College London v oboru Veřejná politika („Public policy“). Při bakalářském studiu pracoval jako výzkumný asistent na IES a vypomáhal ve skupině Národní ekonomické rady vlády (NERV) pro trh práce. Byl také členem celouniverzitního akademického senátu a angažoval se ve Studentské unii Univerzity Karlovy.Po dokončení studií Jáchym rok pracoval v oblasti hodnocení dopadů veřejných politik pro Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dálkově tato témata zkoumal také v projektu University College London a École Nationale d’Administration. Od ledna 2014 je zaměstnancem Evropské komise v Bruselu. Na generálním ředitelství pro jednotný trh a průmysl se snaží o to, aby veřejné instituce po celé Evropě nakupovaly lépe a transparentněji.

Ve volném čase Jáchym rád plave, tančí, čte a cestuje.

Rozhovor s Jáchymem naleznete zde.

 

   

Lenka Bentall (Líšková) (červenec 2019)

Lenka Bentall (Líšková) pochází z Trnavy na Slovensku a magisterské studium na IES dokončila v roce 2015. Před IES absolvovala bakalářské studium na Masarykově univerzitě v Brně, během kterého strávila semestr na IÉSEG School of Management v Paříži. Po bakalářkém studiu se Lenka rozhodla pro magisterské studium na Univerzitě Karlově v Praze. Už během studia na IES nastoupila do pražské pobočky společnosti Deloitte, do daňového oddělení. Krátce po dokončení IES se Lenka přesunula do Londýna, kde žije už 4 roky. V londýnském Deloitte se zabývá problematikou zdanění fyzických osob zejména expatů a mezinárodním pohybem osob a zároveň zde složila zkoušky daňového poradce Chartered Tax Advisor (CTA). Lenka pracuje převážně s klienty z oblasti technologií, médií a telekommunikací, díky čemuž strávila nějaký čas i u klienta v Sillicon Valley, v Kalifornii.

Rozhovor s Lenkou naleznete zde.

   

Jan Kraváček (červen 2019)

Jan Kraváček pochází z Prahy a studium na IES ukončil v roce 2018. Semestr strávil díky programu Erasmus+ na mannheimské univerzitě (Universität Mannheim). Po bakalářském studiu na IES se rozhodl pokračovat studiem financí na London School of Economics and Political Science. Během studia na LSE absolvoval v Londýně stáž v investičním butiku zaměřeném na Fintech. Po absolvování jednoletého magisterského studia ho nyní čeká letní stáž v investičním bankovnictví v HSBC a poté nastupuje jako Associate do pražské kanceláře BCG. Už při studiu IES Honza sbíral zkušenosti i mimo školu a to hlavně dobrovolnými aktivitami v rámci AISEC nebo 180 Degrees Consulting. Ve svém volném čase rád cestuje, hraje fotbal a v neposlední řadě se zajímá o společenské dění.

Rozhovor s Honzou naleznete zde.

   

Petra Vokatá (květen 2019)

Petra Vokatá před nedávnem přijala jmenování odbornou asistentkou (na pozici Assistant Professor) na Fisher College of Business, Ohio State University.

Petra se narodila a vyrostla v Praze. Je absolventkou IESu, na kterém obdržela jak bakalářský tak i magisterský titul. Při studiích na IESu Petra zároveň pracovala jako team leader v e-commerce startupu. Po absolvování Petra pokračovala v doktorských studiích na Aalto University, School of Business v Helsinkách, kde nedávno obhájila dizertační práci “Essays on Financial Innovation”. Během doktorských studií se Petra účastnila výzkumného pobytu na University of California, Berkeley nebo letní školy na Yaleově univerzitě.

Volný čas tráví v přírodě se svým manželem Mikou a border teriérkou Kirou.
 

Rozhovor s Petrou naleznete zde.

   

Barbora Máková (duben 2019)

Barbora Máková pochází z Lomnice nad Popelkou, z IES má magisterský titul, který získala v roce 2014. V témže roce dostudovala magisterský program i na VŠE, kde se specializovala na ekonometrii a kvantitativní finance. V roce 2011 absolvovala studijní pobyt na Maastrichtské univerzitě. V zahraničí pak získala ještě magisterský titul v ekonomii, a to na kanadské University of British Columbia. Nyní studuje na IES doktorský program.

Pracovní zkušenosti začala Barbora sbírat už při studiu. Nejprve absolvovala stáž v KPMG na auditorské pozici, v roce 2013 pracovala jako Business Analyst ve společnosti Roland Berger a následovala stáž ve společnosti PwC v Business Recovery Services. Od září 2014 Barbora působila jako Teaching Assistant na University of British Columbia. V září 2015 nastoupila na osmiměsíční traineeship v Evropské centrální bance. Od roku 2016 pak Barbora pracuje v R&D oddělení v londýnském finančně technologickém start-upu Credit Benchmark.

Ve volném čase Barbora ráda běhá a vaří.

Rozhovor s Bárou naleznete zde.

   
 

Václav Těhle (březen 2019)

Václav Těhle pochází z malé vesnice u Benešova a studium na IES ukončil v roce 2012. Poté pokračoval na univerzitě v Oxfordu, kde získal magisterský titul v programu Development Economics. Pracoval už při studiu, například jako stážista v neziskové organizaci Člověk v tísni, kde se věnoval rozvojovým projektům v Asii. Pod záštitou oxfordské univerzity působil jako výzkumný asistent v Centru pro studium afrických ekonomik. Rok tak díky tomu strávil výzkumem na zapojení mladých absolventů do pracovního trhu v Etiopii a dopadu liberalizace obchodu na průmyslové podniky v Ghaně. Od roku 2014 Václav až doposud pracuje v McKinsey, kde se věnuje projektům v energetice, v oblasti udržitelnosti, ale i opět rozvojovým projektům po Africe.

Jako dobrovolník v minulosti zakládal a organizoval několik ročníků festivalu Jeden svět v Benešově a nyní se podílí na přípravě letní akademie Discover, kde vede kurz Rozvojových studií. Ve volném čase Václav odpočívá hlavně pohybem, například chozením po horách.

Rozhovor s Václavem najdete zde.

   

Adam Nedvěd (únor 2019)

Adam Nedvěd pochází z Prahy a loni v září ukončil studium na IES. V současné době působí jako finanční ředitel startupu Blahobyty, který také spoluzakládal. Již během studia se věnoval několika projektům na poli grafického designu, programování a velkoobchodu s IT vybavením. V roce 2015 navíc získal cenu Google pro mladé talenty datové žurnalistiky, za projekt věnovaný kontrole veřejných zakázek před ÚOHS. Další ocenění, které Adam obdržel, je Deloitte outstanding thesis award udílená studentům za nejlepší diplomovou práci. Na IES se také podílel na přípravě semináře k aktualitám nebo pořádání debatních kurzů DebatIES. Během studia také působil 2 roky v akademickém senátu FSV. Adam ve volném čase nejraději cestuje po dalekých krajinách.

Rozhovor s Adamem naleznete zde.

   

Jan Říha (leden 2019)

Honza Říha pochází z Dobříše a studium na IES ukončil magisterským titulem v roce 2015. V současné době žije v čínském Tchien-Ťinu. Pracuje zde ve společnosti Home Credit China, kde působí již čtvrtým rokem. Aktuálně zastává pozici ředitele obchodního plánování a analýz. Předtím pracoval na různých manažerských a analytických pozicích v oblasti řízení rizik, poradenství a finančního řízení. Honza ve volném času cestuje po Asii.

Rozhovor s Honzou naleznete zde.

   

Michal Ježek  (prosinec 2018)

Michal Ježek pochází z Hodonína a v současnosti působí v Londýně jako úvěrový stratég společnosti Deutsche Bank. Studium na IES ukončil v roce 2004 magisterským titulem a v jeho průběhu absolvoval studijní pobyt na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Poté ve studiu ekonomie pokračoval na univerzitě v Cambridge, nejprve s Chevening stipendiem v MPhil programu v letech 2004–2005 a poté s Gatesovým stipendiem v PhD programu v období 2006–2010. Při studiích získal řadu ocenění, např. Goldman Sachs Global Leaders Award, Mladý ekonom roku 2002 od České společnosti ekonomické, pochvaly děkana za výkon v bakalářském a magisterském studiu či Stevensonovu cenu za prospěch v MPhil programu. V letech 2005–2006 pracoval Michal jako makroanalytik v ČNB, v letech 2007–2010 vyučoval nejprve jako asistent a poté jako přednášející v Cambridge a od roku 2010 pracuje ve výzkumném oddělení Deutsche Bank v Londýně, kde má na starosti strategii korporátních dluhopisů investičního stupně a kreditních derivátů. Volný čas tráví Michal s rodinou, ze sportovních aktivit má rád plavání a běh.

Rozhovor s Michalem naleznete zde.

   

Pavel Burša (listopad 2018)

Pavel Burša se narodil v Žatci a od letošního září působí jako místopředseda představenstva vydavatelství Economia. Předtím pracoval několik let ve společnosti BM Management, jako investiční analytik. Ještě dříve strávil téměř deset let na pozici Associate ve společnosti Bakala Crossroads Partners, kde se věnoval projektům z oblasti fúzí a akvizic. Svou kariérní dráhu zahájil v roce 2000, ve společnosti Patria taktéž jako analytik v oddělení Corporate Finance. Magisterské studium na IES Pavel absolvoval v témže roce, už při studiu se zaměřoval na kapitálové trhy.

Rozhovor s Pavlem naleznete zde.

   

Jan Kvaček (říjen 2018)

Jan Kvaček pochází z Prahy a studium na vysoké škole ukončil v roce 2011. Bakalářské studium absolvoval jako dvojobor ekonomie a demografie a na magistru již pokračoval pouze na IES v programu ekonomické teorie. Už při studiu začal Jan pracovat na Ministerstvu zdravotnictví jako analytik a poradce. Současně působil i v ekonomické radě vlády NERV, nejprve antikorupčním výboru, později ve zdravotním. Od roku 2012 byl členem dozorčí rady Národního referenčního centra, později i v jeho správní radě a současně i členem správní rady zdravotní pojišťovny Škoda. Několik měsíců působil i ve správních radách Vojenské zdravotní pojišťovny a Revírní bratrské pokladny. Od roku 2012 pracoval i jako asistent pedagoga na IES, kdy vedl semináře mikroekonomie. Skoro dva roky pracoval ve společnosti KPMG na pozici senior konzultanta a v roce 2015 se pustil do vlastního podnikání a začal provozovat ordinace všeobecných praktických lékařů. Dva a půl roku pracoval v Oborové zdravotní pojišťovně, kde měl na starost strategii pojišťovny. Dodnes působí jako místopředseda představenstva pojišťovny Vitalitas, a.s., která je dceřinou společností Oborové zdravotní pojišťovny. V září 2018 byl Jan jmenován ředitelem nemocnice Na Bulovce. Ve volném čase se Jan věnuje hlavně rodině, chodí po horách nebo hraje RPG hry z prostředí World of Darkness.

Rozhovor s Honzou naleznete zde.

   

Tomáš Brzobohatý (září 2018)

Tomáš Brzobohatý ukončil studium na IES v roce 2008 bakalářským titulem. Za bakalářskou práci „Vliv snížení emisí CO2 na finanční výsledky firem“ dokonce získal cenu Josefa Vavruška a pochvalu děkana za vynikající bakalářskou práci. Ve studiu poté pokračoval v Německu na Goethe University Frankfurt, které v roce 2010 úspěšně ukončil magisterským titulem. Už během studia působil jako výzkumný asistent v oblasti peněz a makroekonomie.

Tomáš také krátce pracoval v BCG jako visiting associate nebo jako intern ve společnosti Allianz SEv Mnichově. Po ukončení studií se začal naplno věnovat konzultingu, jako analytik pracoval v Německu ve společnosti NERA Economic Consulting (Oliver Wyman Group). Zde strávil téměř dva roky. V roce 2012 pak Tomáš využil pracovní nabídky telekomunikační společnosti Millicom, která ho zavedla nejprve do Afriky a poté až do Jižní Ameriky, konkrétně Paraguaye, kde posléze působil téměř 6 let v oblasti pojištění jako ředitel pobočky firmy Milvik. V současné době se Tomáš vrátil do České republiky a pracuje ve společnosti Creative Dock jako vedoucí produktů v projektu Filip a Sofie.

Ve volném čase ho baví outdoorové sporty a cestování.

Rozhovor s Tomášem naleznete zde.

   

Tomáš Jandík (srpen 2018)

Tomáš Jandík pochází z Prahy a studium na IES ukončil v roce 2002 bakalářským titulem. Poté pokračoval na Humboldtově univerzitě v Berlíně a později také na College of Estate Management v britském Readingu, kde získal magisterský titul v roce 2010.

Zkušenosti Tomáš sbíral na trainee pozicích již od roku 2002, například v pojišťovně Kooperativa, nebo ve společnosti Otis Elevators.  Od roku 2005 byl asistentem auditora v Ernst & Young, posléze pracoval ve společnosti DTZ ve valuacích a asset managementu. Od roku 2010 působil na pozici ředitele v oddělení kapitálových trhů pražské pobočky společnosti CBRE a ve stejné době začal také vyučovat na IES ve spolupráci s Pavlem Streblovem kurs Real Estate Investment. Tomáš je také držitelem certifikátu CFA, přičemž toto studium úspěšně završil v roce 2014, je členem Czech CFA Society a Královského institutu diplomovaných znalců (MRICS). V květnu 2016 Tomáš nastoupil do managementu společnosti REICO IS ČS na pozici člena představenstva. Zde působí doposud.

Ve volném čase se věnuje hlavně rodině, má rád horskou turistiku nebo lyžování.

Rozhovor s Tomášem naleznete zde.

   

Stela Rubínová  (červenec 2018)

Stela Rubínová pochází z Prahy a v současné době pracuje ve Švýcarsku, ve Světové obchodní organizaci (WTO) v Ženevě. Studium na IES ukončila v roce 2010 bakalářským titulem a oceněním Josefa Vavrouška za vynikající bakalářskou práci s environmentálním tématem. Stihla také absolvovat studijní pobyt na univerzitě v belgické Lovani. Poté nastoupila na magisterské studium právě do Švýcarska. V Ženevě absolvovala Graduate Institute of International and Development Studies (IHEID), kde se věnovala oboru Mezinárodní ekonomie. V letech 2010 - 2013 zde dokonce pobírala plné stipendium. Studium zde úspěšně završila v roce 2017 získáním doktorského titulu.

Od roku 2016 působí ve WTO jako výzkumný ekonom. Předtím Stela sbírala zkušenosti jako asistentka profesora Richarda Baldwina právě na IHEID, v létě 2015 jako konzultant Světové banky, nebo na tříměsíční stáži v Belgické národní bance jako hostující výzkumník. Práci pro WTO v Ženevě si také zkusila i předtím, jako stážistka v oddělení statistiky a výzkumu a jako výzkumnice pracovala i předtím v pražském Centru pro otázky životního prostředí při Univerzitě Karlově. V roce 2009 působila několik měsíců i v Národní ekonomické radě (NERVu).

Ve volném čase Stela ráda plave, chodí po horách nebo v zimě lyžuje.

Rozhovor se Stelou naleznete zde.

   

Tereza Koudelková (červen 2018)

Tereza Koudelková pochází z Roztok u Křivoklátu a studium na IES ukončila v roce 2013 získáním bakalářského titulu. Magisterské studium už absolvovala v roce 2015 ve Švýcarsku na University of St. Gallen. V současné době studuje MBA na Harvard Business School, přičemž končit by měla na jaře v roce 2019.

Pracovní zkušenosti Tereza sbírala už od bakalářského studia, více než rok pracovala v controllingu kapitálových výdajů ve společnosti O2. Záhy nato zahájila svou kariéru u společnosti McKinsey. Zprvu začala na stážistické pozici Business Analytika, aby v roce 2015 nastoupila na pozici konzultanta. Tereza pracovala pro evropské i pro australské klienty z různých odvětví. Věnovala se například oblasti telekomunikací, e-commerce, nebo bankovnictví. Několik měsíců působila také v pobočce McKinsey New Ventures, sídlící v New Yorku, kde vedla projekty související se spoustenim a vylepsenimi firemního start-up akcelerátoru. V současné době je Tereza na stáži v Kodani u dánského site juice baru Joe & The Juice jako Strategy & Business Development Intern.

Tereza ve volném čase cestuje, vaří nebo staví z lega, či skládá puzzle.

Rozhovor s Terezou naleznete zde.
 

 

   

Martina Jašová (květen 2018)

Martina Jašová pochází ze slovenské Nitry a své studium na IES ukončila v roce 2017 získáním doktorského titulu. Poslední rok a půl přitom strávila na Princetonské univerzitě v USA a část doktorského studia pobývala dokonce v Japonsku na Waseda University. V zahraničí sbírala zkušenosti i během magisterského studia na IES. V roce 2010 absolvovala studijní pobyt na Sogang University v Jižní Koreji a už během bakalářského studia vycestovala díky programu Erasmus do Itálie na Sapienza - Università di Roma.

Martina v současné době působí v na krátkodobém výzkumném projektu pro ECB ve Frankfurtu, ale od léta 2018 nastupuje na akademickou pozici Assistant Professor ekonomie na Barnard College, Columbia University v New Yorku. V minulosti působila téměř rok ve výzkumu v Bank of International Settlements, ale absolvovala i stáž v ECB. V České republice pracovala už od bakalářského studia na IES ve společnosti Adwise na pozici konzultantky.

Ve volném čase se Martina věnuje hlavně sportu, ráda například lyžuje, chodí po horách, jezdí na kole, nebo cvičí jógu.
 

Rozhovor s Martinou naleznete zde.

   

Michal Horný (duben 2018)

Michal Horný ukončil studium na IES v roce 2010 získáním bakalářského titulu. Kromě IES absolvoval ještě bakalářské studium finanční matematiky na Matematicko-fyzikální fakultě UK, magisterské studium poté na univerzitě v Amsterodamu a v roce 2017 získal doktorát na Boston University.

V současné době pracuje jako odborný asistent na univerzitě v Atlantě - Emory University. Na tuto pozici nastoupil v roce 2017 po mnohaletém působení na Boston University. Během doktorského studia v Bostonu se věnoval výuce kurzů statistiky a analýzy efektivnosti nákladů (cost-effectiveness). Na téže univerzitě předtím čtyři roky působil jako asistent pedagoga v několika předmětech v rámci Boston University School of Public Health. Krátce také pracoval jako datový analytik v Boston Medical Center a jeden semestr pracoval jako výzkumný asistent na Boston University Questrom School of Business.
V České republice sbíral ještě v době studií zkušenosti jako analytik ve společnostech Deloitte nebo UniCredit Bank. Ve svém výzkumu se věnuje zdravotnictví a problematice s tím související.

Michal je také zakladatel Doc Odds, webové aplikace, která pomáhá studentům medicíny získat rezidenturu v USA v konkrétním lékařském oboru. Ve volném čase se Michal věnuje boulderingu, chodí po horách nebo lyžuje.

 

Rozhovor s Michalem naleznete zde.

   

Jan Šmejkal (březen 2018)

Jan Šmejkal pochází z Chlumu u Českého Krumlova a na IES dokončil bakalářské studium v roce 2013. V současné době je ředitelem v společnosti Startup Grind a věnuje se jejímu rozvoji v Číně a v asijsko-pacifickém regionu.

Nyní se věnuje také čerstvému “víkendovému” projektu The Dinner, a působí rovněž jako poradce v Air Ventures. Mezi lety 2015 až 2017 byl asistentem pedagoga na IES, i na Peking University HSBC Business School. Pomáhal rozvíjet Whoolala, což je mezinárodní e-commerce platforma pro módní návrháře v Číně a jihovýchodní Asii.

V roce 2013 spoluzaložil společnost PRG Trading Group, která měla jak pražskou, tak čínskou kancelář. Honzova činnost byla také spjata s Klubem investorů, kde měl na starosti partnerství a působil zde jako projektový manažer. Byl také členem zakládajícího týmu Foodpanda (Rocket Internet) pro Českou republiku a Slovensko.

Ve volném čase Honza rád cestuje, cvičí a studuje mandarínskou čínštinu.

Rozhovor s Honzou naleznete zde.

   

Martin Chuděj (únor 2018)

Martin Chuděj v současnosti působí v Bruselu v Jednotném výboru pro řešení krizí. Martin ukončil bakalářské studium na IES v roce 2005 a o rok později se ještě stal inženýrem na pražské VŠE. Tím však jeho studijní kariéra teprve začala. Na pařížské univerzitě Panthéon-Sorbonne a na prestižní pařížské Science Po obdržel dvojitý magisterský diplom v oblasti ekonomického práva (2008). Znalosti z práva si prohloubil ještě studiem mezinárodního ekonomického práva a politiky na španělské Universitat de Barcelona (2009). Martin začal studovat i evropský doktorát z ekonomické analýzy práva v unikátním společném evropském programu univerzit v Boloni, Hamburku a Rotterdamu, ten však nedokončil. Na berlínské Hertie School of Governance si v současné chvíli ještě doplňuje vzdělání manažerským programem MPA (Executive Master in Public Administration), přičemž očekává ukončení v roce 2018.

Pracovní kariéru si Martin systematicky budoval i při studiu. Nejprve působil několik měsíců jako stážista v advokátní kanceláři Bichot v Paříži, poté nastoupil v Bruselu na pětiměsíční stáž v Evropské komisi. V roce 2010 sbíral zkušenosti na pozici specialisty ve WTO, Švýcarsku, aby pak krátce zakotvil v Londýně v právnické firmě DLA Piper. Kvůli studiu evropského doktorátu působil více než rok v Hamburku jako výzkumník v oblasti mezinárodní ochrany investic, přičemž roku 2012 se Martin vrátil do Belgie, kde působil na různých pozicích v Radě Evropské unie a v Evropské komisi. Přibližně rok strávil také v Evropské centrální bance, ve Frankfurtu nad Mohanem, a v současnosti pracuje na expertní pozici v Jednotném výboru pro řešení krizí v Bruselu.

Martin ve volném čase rád cestuje, sportuje, ale také má rád dobré jídlo.

Rozhovor s Martinem naleznete zde.

   

 

Jana Gutierrez Chvalkovská (leden 2018)

Jana Gutierrez Chvalkovská pochází z Prahy a studium na IES ukončila v roce 2008. V současné době působí ve společnosti Red Hat na pozici ředitelky HR pro ČR, Polsko,  Ukrajinu, Blízký Východ a Afriku. S manželem momentálně žije v Brně.

Jana má kromě malého doktorátu z IES také titul Mgr. z pražské Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Tu ukončila v roce 2010. Během studií absolvovala několik výměnných pobytů, - na univerzitě v rakouském Linci, v USA na univerzitě v Richmondu a v Peru na univerzitě v Limě. Už během studia začala sbírat zkušenosti v poradenské společnosti EEIP, zde pracovala téměř 9 let. K tomu působila téměř tři roky jako poradkyně v Národní ekonomické radě vlády (NERV). Od roku 2010 také jako  zástupce předsedy Mezinárodní obchodní komory v České republice. Zde působila, stejně jako v EEIP až do roku 2014, kdy získala pozici HR ředitelky skupiny Vítkovice. V téže skupině působila i v představenstvech několika společností. Kromě toho je Jana také zakladatelkou iniciativy zIndex.cz nebo byla spolumajitelkou Datlab s.r.o. Od roku 2016 pracuje pro společnost Red Hat jako HR ředitelka pro oblast východní Evropy, Blízký Východ a Afriku.

Ve volném čase Jana ráda cestuje, hodně ji baví Latinská Amerika, a věnuje se kresbě a malbě. Ráda také vaří latinskoamerickou a asijskou kuchyni. Je vdaná, manžel pochází z Peru.

Rozhovor s Janou naleznete zde.

   

Tomáš Kafka (prosinec 2017)

Tomáš Kafka se narodil v Japonsku, ale většinu svého života žije v Praze. Studium na IES ukončil v roce 2004 magisterským titulem s diplomovou prací na téma Praní špinavých peněz. Tomáš je v současné době partnerem ve společnosti EY, kde vede oddělení investigativních služeb a řešení sporů společnosti. Zaměřuje se např. na forenzní audity, kriminalitu bílých límečků, korupci v oblasti veřejných zakázek a dotací z prostředků EU či národních programů. Na téma podvodů a korupce publikuje a přednáší na odborných konferencích. Pro Úřad vlády ČR vypracoval metodiku interních protikorupčních programů aplikovanou v české státní správě a pro Ministerstvo pro místní rozvoj vypracoval Strategii pro boj s podvody a korupcí v čerpání EU fondů v období 2014-2020.

Kromě toho byl 18 let brankářem české florbalové reprezentace, s kterou mimo jiné vyhrál stříbrnou a dvě bronzové medaile na mistrovství světa. V české florbalové extralize hraje za Tatran Střešovice, v roce 2011 hrál i v nejvyšší švédské lize. V roce 2006 byl vyhlášen nejlepším florbalovým brankářem světa.

Pracovní zkušenosti začal Tomáš sbírat už při studiu IES, pracoval jako stážista v Deutsche Bank, poté působil jako asistent auditora v Arthur Andersen, odkud se přesunul na stejnou pozici do EY. V roce 2004 spoluzakládal společnost EMTC. Od roku 2006 působí v EY ve forenzním oddělení, nejprve na manažerských pozicích, později jako výkonný ředitel. V roce 2015 pak byl jmenovaný partnerem EY.

Během studia IES Tomáš absolvoval roční studijní pobyt na univerzitě v německé Kostnici. Mimo to je také Certifikovaným účetním znalcem (ACCA). Ve volném čase se věnuje hlavně rodině, má 2 děti - Karolínu a Jakuba, sportu, ale i podpoře mladých talentovaných hráčů a charitativním akcím souvisejícím s florbalem.

Rozhovor s Tomášem naleznete zde.

   

Alice Nušlová  (listopad 2017)

Alice Nušlová pochází z Prahy a studium na IES ukončila v roce 2014. Během té doby stihla studijní pobyt v rámci programu Erasmus ve Francii na Université de Strasbourg nebo mezifakultní semestrální výměnu v Izraeli na Interdisciplinary Center Herzliya. Pracovní zkušenosti sbírala kromě asistence senátorovi Jiřímu Bisovi v letech 2013 – 2014 i jako podpora kanceláře International Club při Karlově univerzitě nebo jako Operations Manager v pražském penzionu Alice apartment house, čemuž se na částečný úvazek věnuje dodnes. Po ukončení bakalářského studia na IES se vydala do Švýcarska, aby zde navázala magisterským studiem na univerzitě v St. Gallen. Zde v roce 2017 promovala v programu Strategy and International Management. V roce 2015 začala pracovat ve společnosti Zurich Insurance Group, nejprve jako Group Strategy Trainee, později na pozici Liaison Manager & Technology Analyst, kde se věnovala například rozvoji obchodních vztahů v Silicon Valley. Od podzimu roku 2016 působí ve společnosti Swiss Re Group na pozici Assistant Vice President, Group Strategy. Ve volném čase ráda cestuje, navštívila už více než 50 zemí, včetně Paraguaye, Indonésie nebo Jihoafrické republiky. Věnuje se paraglidingu, jízdě na koni, vysokohorské turistice - leze ferraty a cvičí jógu.

Rozhovor s Alicí naleznete zde.

   

Marek Šabata (říjen 2017)

Marek Šabata pochází z Prahy a studium na IES ukončil bakalářským titulem v roce 2014. O rok později dokončil bakalářské studium i na Matematicko-fyzikální fakultě obor Matematika a v témže roce nastoupil na Columbia University v New Yorku, USA, na obor finančního inženýrství. Zde získal magisterský titul na jaře letošního roku.

Marek se zajímá o optimalizaci, umělou inteligenci, nebo analýzu velkých dat. Účastnil se zajímavých výzkumných projektů jako Structured Nonlinear Compression for Supervised and Unsupervised Learning, nebo Subway Challenge. Například v posledním jmenovaném používal grafové algoritmy k tomu, aby našel nejrychlejší cestu mezi všemi stanicemi New Yorského metra.

V současné době Marek pracuje pro společnost Goldman Sachs jako kvantitativní stratég. Nejvíc se soustředí na využití machine learningu v oblasti akciových kapitálovch trhů. Zkušenosti sbíral v USA v Morgan Stanley Investment Management jako Quantitative Researcher, ale už i v Praze na statistických pozicích v KPMG nebo IBM. Někteří ho možná z minulosti znají jako cvičícího z Introductory Statistics na IES. Volný čas tráví především pohybem. Věnuje se golfu, běhání, CrossFitu nebo venčení psů.

Rozhovor s Markem naleznete zde.

   

Ladislav Bárta (září 2017)

Ladislav Bárta pochází z Českého Krumlova a na IES absolvoval v roce 2009 bakalářské studium. Poté pokračoval ve Švýcarsku na univerzitě v St. Gallen, kterou ukončil v roce 2012 magisterským titulem. Zahraniční studium přitom absolvoval již během střední školy, kdy strávil rok na Rangitoto College na Novém Zélandě, nebo během bakalářského studia na semestrálním pobytu ve švédském Umea.

Již při studiu pracoval jako konzultant ve společnosti Ernst & Young, kde se věnoval transakčnímu poradenství. Díky tomu absolvoval zkoušky CFA a dostal se k oceňování všeho od finančních derivátů, přes portfolia zákazníků, důlní kombajny až po O2 arénu. Po magistru nastoupil do společnosti ČEZ na pozici specialisty v týmu Corporate Development, kde se podílel na určování strategického směřování celé skupiny ČEZ. V roce 2014 se v ČEZ stal vedoucím týmu inovací, který vyvíjel nové produkty a služby.

Od počátku 2017 Ladislav pracuje ve společnosti Rohlík.cz, kde byl zprvu z pozice Business Development ředitele zodpovědný za rozvoj všeho nového a zvyšování interní efektivity. Od srpna je v Rohlik.cz zodpovědný za provoz obou jeho distribučních center s celkem 400 pracovníky.

Ve volném čase Ladislav rád jezdí na kole do kopce nebo do dálky, na motorce po Asii, kdekoli autem bez střechy nebo pije pivo.
 

Rozhovor s Láďou naleznete zde.

   

Matěj Bajgar (srpen 2017)

Matěj Bajgar pochází z Tišnova. Na IES absolvoval bakalářské studium, které ukončil v roce 2009. Poté navázal magisterským studiem v Oxfordu a doktorát získal v roce 2016 tamtéž. Během magisterských studií se věnoval rozvojové ekonomii a v doktorské práci zkoumal vliv globalizace na výkonnost firem v rozvíjejících se ekonomikách. Kromě studia v Oxfordu absolvoval také studijní pobyt na americkém Stanfordu. V současné době Matěj žije a pracuje v Paříži jako ekonom v OECD. Pracovní zkušenosti sbíral také jako stážista v Evropské bance pro obnovu a rozvoj, konzultant pro Světovou banku nebo u poradenských společností zaměřených na rozvojové země. Působil například v Lesothu, Tunisku, Ghaně, či Jihoafrické republice. Matěj se kromě své práce také aktivně podílí na přípravě letní akademie Discover, kde letos působí jako koordinátor a lektor rozvojové ekonomie.
Ve volném čase Matěj leze na umělých stěnách, navštěvuje středověké kláštery a příležitostně píše pro český tisk, jeho články jste mohli zahlédnout například v Respektu, Hospodářských novinách či Lidových novinách.

Rozhovor s Matějem naleznete zde.
 

   

Tomáš Hochmeister (červenec 2017)

Tomáš Hochmeister pochází z Prahy a studium na IES ukončil malým doktorátem v roce 2006. Na Fakultě sociálních věd UK stihl kromě studií na IES také absolvovat bakalářské studium na Institutu mezinárodních studií.

V současné době Tomáš působí jako ředitel na oddělení Cross Asset Solutions v investičním bankovnictví společnosti Société Générale v Londýně. První pracovní zkušenosti ale začal sbírat už při studiu a to například ve společnosti Philip Morris nebo v tzv. Bezděkově komisi pro penzijní reformu. Po ukončení magisterského studia v Praze odjel na postgraduální program managementu do Paříže, kde také začal pracovat pro společnost Société Générale Corporate and Investment Banking. Začínal nejprve v oddělení Institutional Sales Equity Derivatives, posléze přešel do Londýna na oddělení Global Markets Cross Asset Solutions, kde má na starosti finanční instituce pro oblast střední a východní Evropy. Také zahraniční zkušenosti začal sbírat velmi brzy - už střední školu vystudoval na lyceu ve francouzském Dijonu. Během studia na IES Tomáš absolvoval díky programu Erasmus studijní pobyt v Portugalsku, na Universidade Nova de Lisboa.

Tomáš tráví volný čas hlavně s rodinou, sportuje, rád běhá, jezdí na kole nebo se věnuje hudbě. V minulosti pracoval v pražském Rádiu 1, kde téměř osm let uváděl pořad French Connection a Estereo zaměřený elektronickou a jazzfusion scénu.

Rozhovor s Tomášem naleznete zde.

   

Dalibor Roháč (červen 2017)

Dalibor Roháč pochází z Bratislavy a bakalářský titul na IES získal v roce 2005. Poté absolvoval magisterské studium na americké George Mason University zakončené titulem M.A.. Titul M.Phil. z ekonomie naopak obdržel na St Antony’s College university v Oxfordu. V roce 2009 si Dalibor dodělal na IES malý doktorát (PhDr.) a v roce 2014 získal doktorský titul z politické ekonomie na londýnské King’s College.

Dalibor nyní působí jako vědecký pracovník ve washingtonském American Enterprise Institute (AEI), kde se věnuje evropským politickým a ekonomickým trendům. Konkrétně se zaměřuje na centrální a východní Evropu, Evropskou unii a eurozónu, americko-evropské vztahy, transformaci post-komunistických zemí a úpadek zemí bývalé sovětské unie. Dalibor je současně i hostující juniorský výzkumník na britské univerzitě v Buckinghamu, na Max Beloff Centre for the Study of Liberty a působí i jako výzkumník na Institute of Economic Affairs v Londýně. Před AEI Dalibor spolupracoval s americkým centrem Cato Institut pro světovou svobodu a prosperitu, londýnským Legatum Institut jako analytik a současně zde také působil jako zástupce ředitele pro ekonomická studia, nebo jako analytik v bruselském Center for the New Europe. Krátce také pracoval v kanceláři prezidenta České republiky. Daliborovy analýzy a komentáře jste mohli zahlédnout ve Financial Times, Los Angeles Times, nebo ve The Wall Street Journal Europe, odborné články pak v časopisech Constitutional Political Economy, Economic Affairs a v European Journal for the History of Economic Thought.

Dalibor žije v USA se svou slovenskou manželkou, rovněž absolventkou IES, a ve volném čase si užívá vaření nebo cestování.

Rozhovor s Daliborem naleznete zde.

   

Lucie Hozík (květen 2017)

Lucie Hozík ukončila studium na IES bakalářským titulem v roce 2008. Na magisterské studium nastoupila na IES a po roce stráveném díky programu Erasmus v Bonnu získala stipendium na Graduate Institute of International and Development Studies v Ženevě, kde magisterské studium v roce 2011 úspěšně dokončila. Pracovní zkušenosti začala sbírat již během bakalářského studia v Praze, kdy pracovala ve společnosti PwC v oddělení Advisory. Díky studiu v Německu získala i praxi ve společnosti Allianz SE, kde působila několik měsíců v oddělení Economic Research & Corporate Development. Po dokončení magisterského studia v roce 2011 začala pracovat v bance HSBC v Ženevě, nejprve v programu pro absolventy a po roce přesídlila do Londýna, kde v téže bance pracovala zpočátku v managementu investičních produktů, a po složení závěrečné zkoušky CFA se přesunula na současnou pozici investičního poradce, kde působí doposud.

Kromě práce se věnuje také dobrovolnickým aktivitám: zlepšování finanční gramotnosti v místní škole a koučování mladých dospělých a učitelů v programu TeachFirst. Ve volném čase se věnuje kreslení, malování, kytaře a o dovolené prolézá s batohem hory.

Rozhovor s Lucií naleznete zde.

   

Ondřej Vychodil (duben 2017)

Ondřej Vychodil pochází z Mostu a na IES ukončil bakalářské studium v roce 1999 prací, za kterou získal ocenění Nadace Josefa Hlávky. Magisterské studium již Ondřej absolvoval na Středoevropské univerzitě (CEU) v Budapešti. Na IES se pak vrátil v roce 2002, aby obhájil titul PhDr., ale doktorát šel studovat na CERGE-EI. Tamní Ph.D. studium zakončil obhajobou dizertace na téma ekonomie úpadkového práva. V rámci dizertačního výzkumu absolvoval semestrální stáž na Harvardu a následně během práce v bance manažerský Inter-Alfa Banking Programme na francouzském INSEADu. V rámci přednáškové činnosti působil na IES jako asistent Prof. Kouby, zavedl zde předměty Nové institucionální směry II. a Teorie firmy. Na Univerzitě Roberta Schumana ve Strasbourgu a na Anglo-American University v Praze vedl své kompaktní kurzy se zaměřením na ekonomickou transformaci. Za všechny Ondřejovy publikace zmiňme knihu Privatizace bez kapitálu (Karolinum 2002), kterou napsal společně s Prof. Karlem Koubou a Jitkou Roberts.
Od března 2017 je Ondřej výkonným ředitelem útvaru Finance v ČSOB. Do banky nastoupil v roce 2006 jako ředitel útvaru Vztahy k investorům, dále krátce vedl útvar Komunikace, poslední čtyři roky byl ředitelem útvaru Strategie a rozvoj. Před příchodem do ČSOB pracoval Ondřej například jako externí konzultant Světové banky a v letech 2004 až 2005 jako poradce vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna.
Ondřej má se svou ženou tři děti, čas mimo práci tak věnuje hlavně rodině, ale vedle toho i své hudební skupině Legendary Buccaneers, kde již přes deset let hraje na bicí a zpívá.

Rozhovor s Ondřejem naleznete zde.

   

Marek Kapička (březen 2017)

Marek Kapička pochází z Prahy a na IES získal magisterský titul v programu Finance a bankovnictví v roce 1998. Poté navázal doktorským studiem na Chicagské univerzitě ve Spojených státech, kde v roce 2003 získal titul Ph.D. Od téhož roku působil jako assistant professor na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře, přičemž v roce 2012 zde získal definitivu a titul associate professor. V letech 2013 až 2015 a pak znovu od loňského roku působí Marek jako associate professor s definitivou na CERGE-EI, přičemž zde v letech 2013 až 2015 působil jako zástupce ředitele pro výzkum. Během svého studia a praxe získal řadu ocenění a stipendií, například stipendium J. E. Purkyně Akademie věd ČR, je však také držitelem ocenění Young Economist Award udělovaným Evropskou ekonomickou asociací. V roce 2015 také obdržel Marie Curie Career Integration Grant od Evropské komise.
Marek publikuje v odborných časopisech a magazínech jako například Review of Economic Studies, Journal of Monetary Economics, Review of Economic Dynamics nebo American Economic Journal: Macroeconomics. Ve svém výzkumu se Marek věnuje makroekonomii, veřejným financím, ekonomické teorii a teorii smluv.
Ve volném čase Marek rád lyžuje, běhá nebo jezdí na kole a aktivně tráví čas s rodinou.
 

Rozhovor s Markem naleznete zde.

   

Ivana Karhanová  (únor 2017)

Ivana Karhanová (rodným jménem Šalomonová) pochází ze Znojma a studium na IES ukončila magisterským titulem v roce 2005. Už během studia sbírala pracovní zkušenosti, začínala jako recepční v hotelu, později působila jako finanční poradkyně. U této práce po skončení studia chvíli zůstala, ale v roce 2008 nastoupila do České televize na pozici moderátorky Studia Burza a Investorského magazínu na programu ČT24. Zde setrvala necelé dva roky a pak nastoupila do televize Z1 jako editorka a také moderátorka ekonomického zpravodajství. Po skončení fungování televize Z1 se Ivana pustila do podnikání. Nejprve založila PR agenturu Margetroid, zaměřenou na klienty z finančního a investičního sektoru, která si již vybudovala svou pozici na trhu. Později založila i babyfriendly kavárnu Králík v rádiu. Kavárna si záhy našla svou klientelu a to natolik úspěšně, že na podzim 2016 Ivana otevřela další dětskou hernu s bistrem.
Ivana se ve volném čase věnuje hlavně své rodině a sportu, amatérsky závodí na dlouhých tratích.
 

Rozhovor s Ivanou naleznete zde.

   

Ondřej Strádal (leden 2017)

Ondřej Strádal pochází z Liberce a na IES získal magisterský titul v roce 1998. Po IES absolvoval ještě zkoušky CFA, které úspěšně dokončil v roce 2003. Hned po ukončení studia na IES nastoupil do dealingu České národní banky, kde působil téměř 6 let. V roce 2004 začal pracovat v Londýně ve společnosti Goldman Sachs na pozici dluhopisového salesmana. Měl zde na starosti vztahy s řadou centrálních bank v oblasti investic jejich devizových rezerv. V roce 2007 se vrátil zpět do Česka do ČNB na pozici Senior Portfolio Manager a o necelé dva roky později se Ondřej stal ředitelem odboru správy devizových rezerv ČNB. Vedl tým šesti manažerů zodpovědných za investování devizových rezerv ČNB. Byl tak zodpovědný za aktiva, která v průběhu devizových intervencí narostla až do výše přes 70 miliard dolarů. V prosinci 2016 se stal poradcem Michaely Erbenové, jedné z výkonných ředitelů Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu. Zde má na starosti přípravu jejích vystoupení a stanovisek, tak, aby odrážela zájmy zemí, které ve Fondu zastupuje. Rovněž se stará o vztahy mezi Českou republikou a MMF.

Ve volném čase se věnuje četbě, zajímá se hlavně o moderní dějiny a politiku. Baví ho hokej, který pečlivě sleduje a na amatérské úrovni i sám hraje.
 

Rozhovor s Ondřejem naleznete zde.

   

Jiří Poláček (prosinec 2016)

Jiří Poláček pochází z Prahy a magisterské studium na IES ukončil v roce 2014. V roce 2015 zde ještě získal malý doktorát. Během studia na IES stihl vycestovat na studijní pobyt na italské Università Di Bologna a také získával praxi ve společnosti Advanced Risk Management, kde se věnoval auditu modelů kreditního a tržního rizika.
Jiří se však nezabývá pouze ekonomií. Rok po nástupu na IES začal studovat na Pražské konzervatoři operní zpěv a toto studium úspěšně dokončil v roce 2015. Během studia operního zpěvu se úspěšně zúčastnil několika pěveckých soutěží, získal třeba první cenu v soutěži Bohuslava Martinů, v mozartovské Duškově soutěži či na soutěži konzervatoří v Pardubicích. Vystupoval také například jako Podkolesin v Ženitbě Bohuslava Martinů v divadle J.K.Tyla v Plzni nebo jako hrabě Baccelone v Gassmanově La Contessině v Českém Krumlově. V současné době vystupuje v pražském Stavovském divadle v Mozartově opeře Don Giovanni v roli Masetta. Spolupracuje také se Státní operou Praha na projektu Opera dětem, kde vystupuje v Mozartově Kouzelné flétně v roli Papagena a jako Escamillo v Bizetově Carmen.
Kromě umělecké dráhy ale Jiří zůstal věrný své původní profesi. Umělecké ambice se mu daří skloubit s jeho ekonomickým vzděláním. Jiří totiž hned po ukončení studia na IES nastoupil do GE Money Bank, na pozici Scoring Analyst a od letošního roku zde působí na pozici Model Governance Analyst.
Kromě zpěvu ho baví divadlo, literatura a cestování.

Rozhovor s Jiřím naleznete zde.
 

   

Kateřina Kortová (listopad 2016)

Kateřina Kortová pochází z Nového Města na Moravě a v současnosti žije na malém britském ostrově Jersey v soustroví Channel Islands, kde pracuje ve společnosti PricewaterhouseCoopers CI LLP. Na pozici Associate zde působí už téměř rok a půl a daří se jí současně úspěšně skládat zkoušky ACCA.
Studium na IES ukončila v roce 2013 magisterským titulem. Další magisterský titul získala ještě o rok později na univerzitě v Tilburgu v Nizozemsku. Po skončení těchto studií pracovala ve slovenské pobočce IBM na pozici Accounting Analyst. Od srpna 2015 působí na současné pozici v PwC na Jersey.
Během studia na IES Kateřina pracovala skoro rok a půl v PwC Česká republika v Business Recovery Services, později jako tajemnice v asociaci Turnaround Management Association Česká republika. Absolvovala také stáž v kanceláři hlavního ekonoma v Komerční bance.
Ve volném čase Kateřina ráda vaří, nebo objevuje nové restaurace v okolí. Také jí baví turistika a během zimních měsíců lyžování a snowboarding.

Rozhovor s Kateřinou naleznete zde.

   

Jakub Rojček (říjen 2016)

Jakub Rojček pochází ze slovenské Žiliny a na IES ukončil studium v roce 2008 bakalářským titulem. Souběžně s IES přitom získal bakalářský titul i na VŠE. Magistra už Jakub absolvoval v Německu na Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität v Bonnu. Od roku 2010 pak Jakub studoval Ph.D. na univerzitě v Curychu, přičemž v letošním roce toto studium úspěšně ukončil. Při svém výzkumu se věnoval tématům z oblastí Market microstructure, High-frequency trading, Quantitative finance nebo oceňování aktiv. Několik měsíců také strávil jako výzkumný asistent ve Vancouveru v Kanadě. Kromě běžného studia absolvoval také několik letních škol, například Summer School in Quantitative Finance v Praze, nebo Complex System Summer School v Santa Fe, USA.
Pracovní zkušenosti Jakub sbíral již při bakalářském studiu buď jako výzkumný asistent profesora Karla Jandy a nebo jako Operations Analyst ve společnosti Wood and Co., přičemž zde později pracoval ještě jako Business Analyst. Po úspěšném ukončení doktorandského studia Jakub nadále zůstává ve Švýcarsku a od června 2016 pracuje ve společnosti LGT Capital Partners jako Asset Allocation Analyst.
Ve volném čase Jakub hraje florbal, potápí se, cestuje a „běhá po světě“ (trail running)…

Rozhovor s Jakubem si můžete přečíst zde.

   

Petra Valíčková (září 2016)

Petra Valíčková se narodila v Třinci a magisterské studium na IES ukončila v roce 2012. V současné době zde pokračuje na doktorském studiu a zároveň pracuje pro mezinárodní poradenskou společnost: Frontier Economics v Londýně. Předtím absolvovala bakalářské studium na Masarykově univerzitě v Brně na fakultě Ekonomicko-správní. Během tohoto studia strávila rok v Montpellier ve Francii na École Supérieure de Commerce. Studium v Brně ukončila s vyznamenáním a následně se na IES věnovala oboru Evropská ekonomická integrace a hospodářská politika. Už během bakalářského studia pracovala v mezinárodní neziskové společnosti Le Mouvement Européen-France. Při studiu na IES pak učila francouzštinu a od roku 2011 také pracovala ve společnosti Ernst & Young. Na IES získala řadu ocenění, například čestné uznání Renomia za práci v oblasti rozvojové ekonomie nebo cenu Karla Engliše pro nejlepšího absolventa. Petra absolvovala studijní pobyt v Austrálii, na University of Queensland, v Brisbane.
Co se tyká jejího profesního života, po dvou letech práce v Ernst & Young Petra nastoupila do společnosti Frontier Economics, kde pracuje jako konzultantka a věnuje se převážně projektům týkajícím se energetiky. Další zajímavostí je i to, že od října tohoto roku bude také jednou z vyučujících nového předmětu Energy Markets & Economics na IES. Ve volném čase se Petra věnuje hlavně sportu. Zbožňuje cyklistiku, nejnověji i běh - letos poprvé uběhla půlmaratón, ale také má ráda vysokohorské túry. Když nesportuje, tak ráda vaří, objevuje nové recepty, ale i zajímavé restaurace a kavárny. Krom toho má ráda cestování a velmi důležitý je pro ni čas strávený s kamarády a rodinou.

Rozhovor s Petrou si můžete přečíst zde.

   

Radek Halamka (srpen 2016)

Radek Halamka ukončil studium na IES v roce 2015 a v současnosti pracuje v Londýně, ve společnosti Enclude jako analytik v oddělení kapitálového poradenství. Enclude spolupracuje výhradně s klienty, kteří vedle finančního výnosu vytváří pozitivní dopad na společnost a životní prostředí. Radek sem nastoupil okamžitě po ukončení studia na IES i díky pracovní stáži Erasmus+, kterou absolvoval v Global Alliance for Banking on Values. Do této organizace sdružující banky, které používají svá aktiva k pozitivní změně světa okolo nás, ho přitom zavedla jeho diplomová práce na téma etického bankovnictví. Před touto stáží pracoval Radek jeden rok ve společnosti Accenture jako finanční analytik a od roku 2012 do roku 2015 byl také hlavním organizátorem regionální sekce festivalu lidských práv Jeden svět v Havlíčkově Brodě. Kromě pětiletého studia ekonomie na IES Radek zvládl absolvovat ještě bakalářské studium politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a rovněž prošel letními školami - Summer School on Social Banking, Institute for Social Banking nebo American Institute on Political and Economic Systems, The Fund for American Studies. Během studia na politologii Radek strávil semestr na univerzitě ve švédském Lundu. Ve volném čase Radek rád jezdí na kole, běhá, čte a tráví čas se svou rodinou a přítelkyní.

Rozhovor s Radkem si můžete přečíst zde.

   

Ladislav Wintr (červenec 2016)

Přerovský rodák Ladislav Wintr ukončil magisterské studium na IES v roce 2002. Za svou diplomovou práci získal nejen pochvalu děkana, ale také cenu Karla Engliše udělovanou rektorem UK. Během studia strávil v rámci programu Erasmus semestr v Irsku na University of Limerick a nějaký čas také pracoval jako programátor. Po ukončení IES se Ladislav vydal studovat do USA, kde na Clark University získal další magisterský titul a později v roce 2006 také titul Ph.D. Věnoval se aplikované ekonometrii a teorii trhů a firem. Už během studia působil Ladislav v Lucemburské centrální bance, kde se mimo jiné podílel na výzkumu tvorby cen elektronických obchodníků. Po získání doktorátu nastoupil do Belgické centrální banky jako ekonom/výzkumný pracovník a v roce 2008 se vrátil zpět do Lucemburské centrální banky na pozici ekonoma. Zde působí doposud a má na starosti výzkum v oblasti monetární politiky a trhu práce. Volný čas nejraději Ladislav tráví se svou rodinou. Když mu zbude čas, věnuje se cyklistice, pěším túrám a digitální fotografii.
 

Rozhovor s Ladislavem si můžete přečíst zde.

   

Svatoslav Kylar (červen 2016)

Svatoslav Kylar pochází z Liberce a studium na IES ukončil magisterským titulem v roce 2000. V současné době je již osmým rokem partnerem v poradenské společnosti Grant Thornton a nově také rozjíždí start-up pod značkou SimpleCell na Slovensku. Do společnosti Grant Thornton nastoupil v roce 2008 ještě pod původním názvem Facility. Během svého pracovního vytížení Sváťa zároveň získal Master of Laws na Nottingham Trent University. Před nástupem do poradenství působil na pozici ředitele pro regulaci a soutěžní právo ve společnosti Česká pošta a několik let v Českém Telecomu (následně Telefonice O2) jako ředitel pro analýzy nákladů a ziskovosti. Ještě při studiu na IES začal Sváťa pracovat v IPB v korporátním bankovnictví, přičemž na tomto místě zůstal i několik let po ukončení studia.
Ve volném čase se Sváťa věnuje hlavně rodině a sportu. Baví ho triatlon, rád testuje a překračuje své fyzické možnosti na závodech typu Ironman.

Rozhovor se Svatoslavem naleznete zde.

   

Markéta Mravcová (květen 2016)

Markéta Mravcová, rodným jménem Šlaisová, pochází z Prahy a studium na IES ukončila malým doktorátem v roce 2001. Během magisterského studia absolvovala Markéta studijní pobyt na Humboldtově univerzitě v Berlíně a začala také pracovat jako výzkumná analytička ve společnosti CDA. Po ukončení studia nastoupila do společnosti EEIP, kde působila jako konzultant pro RWE v rámci privatizace českého plynárenského průmyslu. A to určilo její další kariéru. Markéta v roce 2002 nastoupila přímo do RWE jako analytička a poté se posunula na pozici senior manažerky, kde měla na starosti tým pěti lidí. V roce 2007 už vedla tým Sales Governance, který zajišťoval portfolio management, naceňování a controlling prodeje ve všech distribučních společnostech RWE v České republice. Poté si Markéta dala dvě roční pauzy, kdy se věnovala mateřským povinnostem, ale vždy se rychle vrátila do práce. Od roku 2013 pracovala jako senior manažerka Commercial Modelling & Sales Business Development a nyní působí jako senior manažerka Innovations & Sales Business Development. Markéta se kromě práce v RWE věnuje i koučinku. Je dokonce certifikovaným koučem. Ve volném čase se Markéta věnuje rodině, lyžování a jízdě na kole, horským túrám, modernímu tanci a józe.

Rozhovor s Markétou naleznete zde.

   

Sylvie Dvořáková (duben 2016)

Sylvie Dvořáková ukončila studium na IES malým doktorským titulem v roce 2014. Během studií absolvovala dva studijní pobyty v zahraničí, jeden na pařížské Sorbonně a druhý na University of Washington v Seattlu. Na druhé zmiňované univerzitě dokonce získala pochvalu od děkana za vynikající studijní výsledky. Na Karlově univerzitě pak byla členkou akademického senátu FSV. Od roku 2010 působila jako osobní asistentka Tomáše Sedláčka, kde měla na starosti jeho kalendář, organizaci jeho zahraničních pracovních cest a propagaci jeho knihy Economics of Good and Evil. V téže době pracovala také pro NERV jako hlavní koordinátorka jeho studentské části. Sylvie byla zodpovědná za nábor studentů, účastnila se všech jednání a byla členkou skupiny pro Veřejné finance, v rámci které napsala spolu s Tomášem Sedláčkem dokument Od reformy k reformě. Po ukončení magisterského studia Sylvie nastoupila do KPMG na pozici Business analyst do oddělení Risk consultingu, kde se věnovala zejména bankovnímu poradenství. Sylvie se stala i jednou z tváří náborové kampaně KPMG. V roce 2015 pak Sylvie přešla do skupiny PPF, aby se starala o jejich regulatorní reporting. V současné době působí na pozici vedoucí oddělení regulatorního reportingu za finanční část skupiny a je zodpovědná za kapitálovou a likviditní přiměřenost a další regulatorní požadavky ČNB. Ve volném čase Sylvie ráda maluje, leze na umělé stěně, hraje badminton, medituje a věnuje se osobnostnímu rozvoji.
 

Rozhovor se Sylvií naleznete zde.

   

Pavel Streblov  (březen 2016)

Pavel Streblov pochází z Mariánských lázní a studium na IES ukončil v roce 2005. Od roku 2012 pracuje v developerské části společnosti Penta Investments na pozici Senior Business Development Managera. Tady je zodpovědný za rozvoj některých velkých pražských lokalit jako je revitalizace bývalého území továrny Waltrovka, projekt „Business Central District“ v okolí Masarykova nádraží a rovněž řeší expanzi realitní divize Penty v Polsku. Předtím pracoval jako externí poradce při revitalizaci bankovních developerských portfolií a jako investiční manažer ve společnosti Discovery Group Fund 3C L.P. se zodpovědností za analýzu a akvizici realitních projektů. Už při bakalářském studiu pracoval s některými kolegy z IES v komerčním think-tanku e-Merit na případové studii Vzestup a pád IPB. Získaný vhled do bankovnictví posléze zúročil během dvouletého angažmá v pozici poradce na Ministerstvu financí a v navazující stáži v londýnské kanceláři JPMorgan. Po absolvování IES a výměnách na University of Limerick v Irsku a Georgetown University ve Washingtonu Pavel vystudoval London School of Economics and Political Science obor Evropská politická ekonomie a v roce 2006 zde získal druhý magisterský titul. V roce 2014 ještě získal třetí magisterský titul v oblasti Real Estate na univerzitě v Readingu. Ve volném čase Pavel hlavně sportuje, věnuje se lyžování, basketbalu, plachtění a windsurfingu.

Rozhovor s Pavlem naleznete zde.

   

Katarína Marková  (únor 2016)

Katarína Marková pochází ze slovenské Bratislavy a studium na IES ukončila v roce 2009. Během magisterského studia absolvovala studijní pobyt na univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu nad Mohanem. Svou pracovní kariéru zahájila nejprve jako analytička ve společnosti EEIP, poté pracovala ve společnosti Bancroft Private Equity na pozici investiční analytičky. Během této praxe také strávila nějaký čas ve Vídni. V roce 2012 nastoupila do společnosti ČEZ do divize Strategie a Development. Na začátku roku 2014 Katarína odcestovala do Izraele, kde začala studovat MBA na univerzitě v Tel Avivu. Během studia absolvovala stáž v technologickém inkubátoru Incentive a v současné době, po ukončení studia, působí rovněž v Izraeli ve společnosti KPMG jako Senior Associate pro fúze a akvizice, kde pomáhá mladým izraelským společnostem získávat kapitál od zahranišních investorů. Jako dobrovolnice také pracuje v Nadaci pro oběti holocaustu v Izraeli. Ve volném čase Katarína ráda cestuje, cvičí jógu a studuje hebrejštinu.

Rozhovor s Katarínou naleznete zde.

   

Tomáš Vyhnánek  (leden 2016)

Tomáš Vyhnánek se narodil v Českých Budějovicích a studium na IES ukončil v roce 2005. Od července 2015 je Tomáš náměstkem ministra financí pro řízení sekce Finanční řízení a audit. Předtím působil na Ministerstvu financí jako ředitel odboru Centrální harmonizační jednotka. Tomáš se specializuje na analýzu, kontrolu a audit veřejných financí, tomuto tématu se věnoval jak ve státní správě na ředitelských pozicích analytických odborů Ministerstva zdravotnictví a Úřadu vlády, tak na manažerských pozicích v poradenských společnostech Deloitte a ČSOB Advisory. Pracovní zkušenosti začal Tomáš sbírat už během studia na IES, kdy spolu s ostatními studenty založil firmu e-Merit, která se specializovala na analýzy a případové studie významných transformačních projektů. Hlavním projektem tohoto studentského komerčního think-tanku byla studie Vzestup a pád IPB (2002). Během bakalářských studií též pracoval v Kanceláři předsedy Senátu PČR. Na magisterském studiu si Tomáš vybral obor Hospodářská politika poté, co úspěšně získal bakalářský titul z Ekonomie na IES a z Politologie a mezinárodních vztahů na IPS FSV UK. Na filozofické fakultě UK Tomáš studoval bohemistiku a historii, tato studia však nedokončil. Tomáš se ve volném čase věnuje zejména organizační a osvětové činnosti v rámci Okrašlovacího spolku pro Terčino údolí, Nové Hrady a okolí, jehož je místopředsedou.

Rozhovor s Tomášem naleznete zde.

   

Tereza Lokajíčková (prosinec 2015)

Pražská rodačka Tereza Lokajíčková ukončila studium na IES v roce 2010. Už během bakalářského studia vycestovala na zahraniční studijní pobyt na britskou University of Bath. Na magisterském studiu si vybrala program Ekonomie, hospodářská politika a evropská integrace. Ještě při studiu začala pracovat jako asistentka auditora ve společnosti Deloitte. Během magisterského studia na IES se Tereza začala věnovat i výzkumu pro CEFRES (French Institute for Research in Social Science) a také působila jako finanční analytička ve společnosti Discovery Group. V roce 2010 odešla do Belgie, kde začala pracovat pro společnost ING jako business and market analyst. Později nastoupila do Evropské komise jako socio-ekonomická analytička. Studovala právo na University of London a také absolvovala několik kurzů na Barcelona Graduate School of Economics. V Evropské komisi nyní pracuje jako case handler v Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž. Tereza ve volném čase zpívá a hraje na saxofon v české kapele a také relaxuje tancem. Většinu svého volného času však věnuje rodině, je vdaná a má dvouletou dceru.

Rozhovor s Terezou naleznete zde.

   

Filip Rozsypal (listopad 2015)

Pražský rodák Filip Rozsypal zahájil studium na IES v roce 2002. O rok později k tomu přidal ještě studium na Matematicko-fyzikální fakultě UK, obor Matematika. Oba programy úspěšně ukončil bakalářským titulem a na IES poté pokračoval v magisterském programu Ekonomické teorie. Během tohoto programu vycestoval do Francie, kde strávil semestr na pařížské Sorboně. Po absolvování IES se Filip rozhodl pro studium na prestižní londýnské LSE a získal zde druhý magisterský titul. I díky stipendiu, které získat od Nadace Zdeňka Bakaly, pokračoval v doktorském studiu na Univerzitě v Cambridge. V rámci doktorského studia absolvoval také výzkumný pobyt v USA na Stanfordu. Doktorát v Cambridge Filip dokončil v letošním roce a v květnu nastoupil na Post-Doc. opět na London School of Economics.Pokud má Filip volno, rád hraje fotbal, šachy a také na kytaru. Přiznává ale, že mu na tyto koníčky moc času nezbývá.

Rozhovor s Filipem naleznete  zde. 

   

Vít Bubák (říjen 2015)

Vít Bubák pochází z Pardubic a studium na IES ukončil doktorátem v roce 2010. Do té doby stihl řadu stáží a pobytů v zahraničí. Hned po nástupu na magistra absolvoval semestrálni studijní pobyt na University of Queensland a následnĕ další na belgické Université Catholique de Louvain. Magisterské studium ukončil na IES v roce 2005 a zatímco se věnoval doktorskému studiu, pracoval také ve společnosti Wood & Company, vyučoval kromě IES také na Anglo American University v Praze a získal ještě jeden magisterský titul na University of Iowa v USA, kde rovněž vyučoval. V roce 2010 získal doktorát nejen na IES, ale i na pařížské Sorboně. Poté působil nejprve na pozici Associate Director ve společnosti Fitch Solutions v Londýnĕ a New Yorku, následnĕ strávil nějaký čas jako konzultant ve společnosti Credit Capital Advisory a v současnosti pracuje ve Washingtonu jako hlavní statistický konzultant společnosti Dun and Bradstreet. Vít získal řadu stipendií na studium, například od francouzské vlády, od Accenture/Open Society Foundation, Sasakawa Young Leaders Foundation a dalších. Jeho výzkumné studijní práce byly také výrazně oceňovány - Gaudeamus Award, což je ocenění pro studenty vědce v rámci soutěže Česká hlava, nebo Alumni Prize. Ve volném čase se Vít věnuje rodině.

Rozhovor s Vítem naleznete zde

Petra Šobotníková (září 2015)

Petra Šobotníková se narodila v Praze a po bilingvním gymnáziu nastoupila na Institut ekonomických studií. Během studia absolvovala několik studijních pobytů v zahraničí. Semestr strávila v Německu na Hamburské univerzitě a poté další v USA v Seattlu na University of Washington. Zde dokonce získala pochvalu od děkana za studijní výsledky. Magisterské studium specializace Finance, finanční trhy a bankovnictví Petra ukončila v roce 2011 a v témže roce nastoupila do společnosti PricewaterhouseCoopers Audit, kde pracovala na pozici Senior Associate v oddělení auditu. V roce 2014 jí nabídli tutéž práci v PricewaterhouseCoopers LLP ve Velké Británii ve městě Milton Keynes, kde Petra žije doposud. V současné době dokončuje ACCA kvalifikaci a ve volném čase cestuje. 

Rozhovor s Petrou naleznete zde

   

Jan Zika (srpen 2015)

Jan Zika dokončil studium oboru finance a bankovnictví na IES v roce 2007. Profesní kariéru zahájil v investičním bankovnictví, ale brzy přešel do médií. Bohaté zkušenosti v oblasti televizní tvorby získal při rozjezdu první české byznysové televize Z1, kde působil jako zástupce šéfredaktora a vedoucí programového rozvoje. Kromě programové strategie stanice řídil vývoj on-air grafiky a systémů pro zobrazovaní finanční dat. Ve veřejnoprávní České televizi dohlížel na výrobu grafiky pro hlavní zpravodajskou relaci Události, inovoval a rozvinul vizuální prezentaci, a později působil jako moderátor zpráv a ranních zpravodajských pořadů na ČT1 a ČT24. Jan pracoval také jako konzultant v oblasti systémů pro výrobu a správu audiovizuálního obsahu a v oblasti návrhu uživatelských rozhraní. Díky bohatým zkušenostem z televize a produktového vývoje ho najala jedna z největším mediálních firem na světě NBCUniversal, aby zde se podílel na vývoji real-time grafiky.

Rozhovor s Janem naleznete zde. 

   

Tomáš Roubal  (červenec 2015)

Jihočeský rodák Tomáš Roubal ukončil magisterské studium na IES v roce 2005. Během studia strávil v rámci výměnných programů semestr ve Finsku na Hanken School of Economics a poté další na Friedrich-Schiller-Universität v německé Jeně. Na těchto studijních pobytech se zaměřoval zejména na problematiku zdravotnictví, čemuž se věnoval i ve svém studiu na Univerzitě v New Orleans. Ekonomice zdravotnictví ostatně Tomáš zasvětil svou dosavadní kariéru. Po návratu z USA působil na Ministerstvu zdravotnictví – nejprve jako hlavní analytik, poté projektový manažer, poradce ministra a jako vedoucí odboru Dohledu nad zdravotními pojišťovnami. V roce 2012 absolvoval půlroční stáž v OECD v Paříži. Od roku 2013 pracuje ve Světové zdravotnické organizaci jako ekonom a žije v Jihoafrické republice, v Pretorii. Volný čas tráví Tomáš čtením knih, rád jezdí na kole a pravidelně cvičí Iyengar jógu. Baví ho také cestování, nyní nejvíce zpátky doma, v Čechách.

Rozhovor s Tomášem naleznete zde. 

   

Zuzana Posoldová (červen 2015)

Zuzana Posoldová, rodným jménem Tóthová, pochází z Nových Zámků na Slovensku. Studium na IES ukončila v roce 2007. Již během svého středoškolského studia získala řadu zkušeností na zahraničních školách. Nejdříve studovala rok v Austrálii a hned následující rok pro změnu v Rakousku. I na vysoké škole ve studijních výjezdech pokračovala. Během bakalářského studia strávila rok ve Velké Británii na University of Bath. Na magisterském stupni si Zuzana vybrala obor Finance a bankovnictví a vycestovala do Německa na univerzitu v Kostnici. Krom toho také stihla studium francouzštiny na Université de Nice Sophia-Antipolis. Nejen díky těmto zahraničním zkušenostem se Zuzana plynně domluví šesti světovými jazyky. Už během studií sbírala pracovní zkušenosti v BNP Paribas Asset Management, kde působila od roku 2002 na pozici analytičky a PR asistentky a po ukončení magisterského studia přešla do BNP Paribas Corporate and Investment Banking jako úvěrová analytička. V roce 2010 se přestěhovala spolu s manželem do Švédska, kde žije doposud a pracuje jako vedoucí teamu úvěrových analytiků v místní pobočce BNP Paribas Fortis. V současné době je na mateřské dovolené s druhým potomkem. Ve volném čase Zuzana ráda jezdí na kole, na snowboardu, bruslí a cestuje.

Rozhovor Zuzanou naleznete zde

   

Viktor Zeisel (květen 2015)

Pražský rodák Viktor Zeisel ukončil studium na IES v roce 2011. Nyní pracuje v Komerční bance jako ekonom, přičemž oboru bankovnictví se začal věnovat už během studia. Svou kariéru zahájil v oddělení Vztahů s investory v ČSOB, kde pracoval již na bakalářském stupni. Rok pak strávil na německé univerzitě v Kostnici, částečně díky stipendiu z programu Erasmus, částečně díky stipendiu podporovaném městem Kostnice a samotnou univerzitou. Na magistru se Viktor rozhodl pro specializaci Ekonomické teorie v rámci programu Joint Masters IES/CERGE-EI. Začal také pracovat v Komerční bance jako analytik. Nakrátko pak také zakotvil v České národní bance jako ekonom v sekci Měnové a statistiky, aby se pak vrátil do Komerční banky na seniornější pozici ekonoma. Ve volném čase Viktor sportuje, rád jezdí na kole, věnuje se pěším túrám nebo plavání. Rád také relaxuje četbou.

Rozhovor s Viktorem naleznete zde

   

Michal Šinka (duben 2015)

Michal Šinka se narodil ve slovenském Trenčíně a IES absolvoval v roce 2011. Jeho kariérní dráha se však ubírá zcela jiným směrem,v současné době se profesionálně věnuje hudbě a žije v Praze. Michal již od dětství hrál na kytaru a po ukončení gymnázia nastoupil na Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Současně ale nastoupil i na IES, protože studium ekonomie pro něj bylo cestou, jak si nechat dveře otevřené i k jiné kariéře. Obě školy dokončil ve stejný rok, dokonce i poté publikoval několik odborných ekonomických textů, ale hudba nakonec zvítězila. Michal získal stipendium na prestižní Berklee College of Music v Bostonu, USA, kde ve studiu hudby pokračoval a věnoval se dvěma oborům: Guitar Performance a Contemporary Writing & Production. Studium úspěšně zakončil v roce 2014. Už během studií začal hudbu i sám skládat a produkovat. Michal kombinuje klasickou hru na kytaru s různými žánry jako jazz, pop nebo s brazilskými styly. Nyní spolupracuje například s mladou americkou zpěvačkou Claudií Atkinson. Když se Michal nevěnuje muzice, studuje cizí jazyky. To je spolu s cestováním jeho oblíbený způsob, jak trávit volný čas.

Rozhovor s Michalem naleznete zde

   

Adrian Lupusor  (březen 2015)

Adrian Lupusor pochází z Kišiněvu v Moldávii. Na moldavské Academy of Economic Studies získal v roce 2010 magisterský titul v oboru Financial and Banking Administration a poté začal studovat náš program Master in Economics and Finance, který ukončil “cum laude”. Adrian získával pracovní zkušenosti už během svého studia v Moldávii. Od roku 2008 pracoval jako vedoucí oddělení monetární ekonomie a ekonometrického modelování v analytickém centru Expert-Grup.

Rozhovor s Adrianem naleznete zde

   

Ivona Butcher  (únor 2015)

Ivona Butcher, rozená Hrušová, pochází z Pardubic. Studium na IES v oboru finance, finanční trhy a bankovnictví ukončila v roce 2011 malým doktorátem. Už během bakaláře odjela na studijní pobyt v Dánsku. Magisterské studium pro změnu využila k získávání pracovních zkušeností ve společnosti Next Finance a v téže době navíc vystudovala magisterský program ekonomie na Varšavské univerzitě. V Next Finance působila jako analytička finančních trhů. V roce 2011 Ivona odešla do USA, kde se pustila do studia MBA na Kellogg School of Management na Northwestern University, které v roce 2013 úspěšně ukončila. Nyní pracuje ve společnosti Magnitude Capital v New Yorku. Zde je zodpovědná za výzkum investičních strategií a rozvoj obchodních příležitostí a produktů. Zároveň je ředitelkou společnosti Czech Sport Horse, která se zabývá dovozem koní. Koně jsou ostatně její největší hobby, kterému věnuje většinu svého volného času, a to zejména skokovému tréninku a parkuru. A pokud Ivoně zbude nějaký čas, relaxuje opět pohybem - triatlonem.

Rozhovor s Ivonou naleznete zde

   

Karel Tejkal (leden 2015)

Karel Tejkal pochází z pražské Zbraslavi a magisterský titul na Institutu ekonomických studií získal v roce 1997. Už během studií pracoval jako externí redaktor v Českém rozhlase, v Denících Bohemia a v časopise Stadión. Po ukončení vysokoškolského studia nastoupil do IPB, odboru platebních karet, kde zastával pozici vedoucího oddělení kartových obchodů. Poté pracoval ještě v Komerční bance jako tiskový mluvčí. Od roku 2001 působí ve společnosti Česká sportovní, kde zajišťuje kompletní P.R. servis v projektech Zlatá tretra, Davis Cup, nebo Fed Cup, a je i tiskovým mluvčím. Mediálně zastupuje Petru Kvitovou či Šárku Strachovou. Kromě toho je spolumajitelem a klíčovým konzultantem agentury QandA, jež od roku 2001 poskytuje kompletní servis v oborech public relations a public affairs. Mezi jeho koníčky patří vytrvalostní sporty a filatelie.

Rozhovor s Karlem naleznete zde.

   

Jan Petrov (prosinec 2014)

Pražský rodák Jan Petrov má kromě IES vystudovaná také práva na pražské Právnické fakultě. Po absolvování magisterského studia na obou školách ale se studiem neskončil. Na Právnické fakultě New York University, získal v roce 2009 také magisterský titul a na pražských právech nyní dokončuje doktorské studium. Kromě toho strávil ještě rok v Bonnu, na Fakultě práva a ekonomie v rámci programu Erasmus. Má za sebou Justiční zkoušku ČR a úspěšně absolvoval i zkoušku do advokátní komory státu New York. Pracovní zkušenosti zahájil jako asistent Předsedkyně nejvyššího soudu ČR, působil jako člen rekodifikační komise k novému občanskému zákoníku a po kratších zkušenostech ve společnostech Wood & Company a Weil, Gotshal & Manges zakotvil jako ředitel Justiční akademie ČR. Zde působil až do letošního roku, kdy nastoupil na pozici Senior Associate ve společnosti RSBC Private Equity, kde se věnuje řízení investičních projektů a přípravě souvisejících ekonomických a právních analýz.

Rozhovor s Janem naleznete zde.

   

Radovan Chalupka (listopad 2014)

Radovan Chalupka pochází ze Slovenska, z Martina. Svou akademickou dráhu zahájil studiem bakalářského programu management organizace na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Magisterské studium pak absolvoval na IES a zde také úspěšně ukončil v roce 2010 doktorát. Dlouhodobě se věnoval reformě zdravotnictví, ať už jako analytik v HealthReform.cz, na Ministerstvu zdravotnictví, nebo i ve své doktorské práci. Od roku 2007 pracuje ve společnosti Deloitte, kde je na pozici Assistant Director odpovědný za valuační analýzy a finanční modelování pro účely akvizic, vedení soudních sporů, IFRS a dalších. Volný čas rád tráví na horském kole, baví ho fotbal a sledování filmů.

Rozhovor s Radovanem naleznete zde.

   

Eva Hlavsová (říjen 2014)

Eva, původním jménem Brabcová, je rodačkou z Prahy a zde také studovala na gymnáziu Jana Nerudy. Na IES úspěšně zakončila magistra v roce 2010 obor Finance a bankovnictví a o rok později získala magisterský titul i v Cambridgi. Už během studia na IES Eva pracovala jako analytička na Ministerstvu financí, kde se věnovala makromodelování. Před nástupem na Cambridge absolvovala letní stáž v bankovním oddělení v Evropské bance pro obnovu a rozvoj. Po studiu na cambridgeské univerzitě nastoupila do společnosti Morgan Stanley na pozici analytika úvěrových rizik a v současné době už je v téže společnosti na pozici Credit Risk Associate. Žije v Londýně se svým manželem Janem Hlavsou, rovněž absolventem IES. Mezi její koníčky patří numismatika (v letech 2007 až 2011 dokonce provozovala e-shop s pamětními mincemi, medailemi a starými bankovkami) a turistika.

Rozhovor s Evou naleznete zde.

   

Jakub Seidler (září 2015)

Jakub pochází z Bílovce a na IES vystudoval zaměření finance, finanční trh a bankovnictví. V roce 2012 získal na IES prestižní titul PhD. V průběhu studia obdržel řadu studentských ocenění. V posledním ročníku magisterského studia začal pracovat v České národní bance, kde působil nejprve v odboru výzkumu, poté v sekci měnové a statistiky, a následně v odboru finanční stability. Zde byl od roku 2012 jako vedoucí referátu makroobezřetnostní politiky zodpovědný za provádění zátěžových testů bankovního sektoru a analýzy v oblasti finanční stability. Jako doktorský student a zaměstnanec ČNB absolvoval řadu výzkumných pobytů a kurzů v zahraničí ohledně ekonometrie, finanční stability a centrálního bankovnictví. Jakub příležitostně přednáší na konferencích nebo publikuje v odborném tisku a ve vědeckých časopisech na téma bankovnictví a finanční stabilita. V polovině letošního roku se rozhodl změnit dlouholeté působiště a získat další zkušenosti v ING Bank ČR, kde teď pracuje na pozici hlavního ekonoma.

Rozhovor s Jakubem naleznete zde.

   

Libuše Vošahlíková (srpen 2014)

Rodačka z Prahy si již od mládí nasazovala laťku vysoko. Závodně skákala do výšky, což jí naučilo klást si stále vyšší cíle, a proto po bakalářském studiu na IES pokračovala ve studiu v zahraničí. Magisterské studium absolvovala v Amsterdamu, aby pak zamířila na Harvard, kde v roce 2014 dokončila MBA. Pracovní zkušenosti sbírala v nizozemské pobočce UBS Investment Bank, v USA u Goldman Sachs a v Praze u McKinsey & Company. U poslední zmíněné společnosti Libuše pracovala jako konzultant na projektech v Jižní Africe, USA, Itálii, Litvě, Německu i na Slovensku a získala zkušenosti v různých oblastech, přes energetiku, bankovnictví, telekomunikace, či zdravotnictví, až po vzdělávání. Od září se vrací do firmy McKinsey tentokrát v New Yorku. Ráda relaxuje při snowboardingu, józe, jízdě na koni a na kole a čerstvě i při golfu.

Rozhovor s Libuší naleznete  zde.

   

Pavel Mužíček (červenec 2014) 

Rodák z Jablonce nad Nisou pochází z „triatlonové rodiny“ a už od malička se intenzivně věnoval sportu. Nyní pravidelně závodí v různých více sekvenčních závodech a dokonce za sebou má i jednoho Ironmana (3,8 km plavání, 180 km na kole a maratón běh). Kromě sportu se po gymnáziu zaměřil na studium ekonomie, což úspěšně dovršil magisterským titulem v oboru Finance, finanční trhy a bankovnictví na IES v roce 2010. Od roku 2008 přitom pracuje v Unicredit Bank jako analytik, ale má za sebou praxi také jako sportovní webový redaktor nebo trenér plavání a triatlonu. Ve volném čase relaxuje pohybem, aby si následně mohl do sytosti užít dobré jídlo a odpočívat s čistou hlavou. Rád hledá nové výzvy a pozitivně ovlivňuje lidi kolem sebe.

Rozhovor s Pavlem naleznete  zde.

   

Pavel Dvořák (červen 2015) 

Pavel Dvořák pochází z jižních Čech a absolvoval bakalářské studium na Institutu ekonomických studií v roce 2012. Od té doby studoval jeden semestr na Griffith Business School v Brisbane, v Austráli, další pak ve Francii, v Paříži na Sorboně a v současné době dokončuje roční magisterské studium na University of Amsterdam v Nizozemsku. Zde také s českým kolegou Janem Svitákem zabodovali v soutěži Econometrics Game, která se každý rok koná v Amsterdamu za konkurence univerzitních týmů z celého světa.
Kromě toho, že se zajímá o matematiku, Pavla baví hlavně sport, hraje squash, Ultimate Frisbee a má rád vysokohorskou turistiku. Cestování je také jeho velkým koníčkem, nejzajímavější destinace, které zatím navštívil byly Kanada, Japonsko, Arménie nebo Brazilíe.

Rozhovor s Pavlem naleznete  zde.

   
 

Karel Diviš (květen 2014) 

Českolipský rodák Karel Diviš je krásným příkladem toho, jak se dá skloubit úspěšná kariéra s koníčkem. Majitel IT firmy se totiž odreagovává moderováním sportovních přenosů a pořadů. Kromě pravidelného moderování nedělního Studia fotbal Dohráno jste ho mohli vidět například jako reportéra v Olympijském parku na Letné letos v zimě (2014). Karel vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, obor Matematika a management, a téměř současně s tím i Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK se specializací Kapitálové trhy. V roce 2003 získal na IES i malý doktorát. Už během studia na „Matfyzu“ začal pracovat v České televizi, kde dodnes působí jako externí redaktor a moderátor. Krátce pracoval v České spořitelně jako Analytik finančních trhů. V roce 2000 založil firmu IDC-softwarehouse, která se specializuje na vývoj softwaru pro on-line rezervace letenek. V ČR je to nejnověji portál www.letenkysnadno.cz, ale firma aktuálně dodává systémy do 14 zemí zejména střední a východní Evropy. U nás pak zajišťuje kompletní IT outsourcing pro řadu firem, např. z oblasti zdravotnictví a potravinářství. Největším koníčkem je pro Karla samozřejmě sport, zejména fotbal, kterému se věnuje aktivně i pasivně.

Rozhovor s Karlem naleznete  zde.

   

   

 

 

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY