Petra Šobotníková (září 2015)

Petra Šobotníková se narodila v Praze a po bilingvním gymnáziu nastoupila na Institut ekonomických studií. Během studia absolvovala několik studijních pobytů v zahraničí. Semestr strávila v Německu na Hamburské univerzitě a poté další v USA v Seattlu na University of Washington. Zde dokonce získala pochvalu od děkana za studijní výsledky. Magisterské studium specializace Finance, finanční trhy a bankovnictví Petra ukončila v roce 2011 a v témže roce nastoupila do společnosti PricewaterhouseCoopers Audit, kde pracovala na pozici Senior Associate v oddělení auditu. V roce 2014 jí nabídli tutéž práci v PricewaterhouseCoopers LLP ve Velké Británii ve městě Milton Keynes, kde Petra žije doposud. V současné době dokončuje ACCA kvalifikaci a ve volném čase cestuje.

   
 

Na IES jste si vybrala specializaci Finance, finanční trhy a bankovnictví. Který předmět ze specializace byl pro Vaší současnou praxi nejužitečnější?

V současné době pracuji v auditu, takže se nabízí Účetnictví. Když jsem ale začínala pracovat v PwC byla jsem stážistkou v oddělení Finančních služeb, a tak mi hodně pomohly znalosti získané v předmětech Banking a Corporate Finance. Díky nim jsem získala základy, na který jsem pak stavěla po celou svou kariéru.

Věnujete se auditu, co Vás na tomto oboru baví?

Audit mi dává možnost dozvědět se hodně o různých oblastech a odvětvích. Auditoři si obvykle vytvoří portfolio klientů, se kterými v průběhu roku pracují. To znamená, že práce je různorodá a to i tím, že každý klient je specifický. Jednáte s novými lidmi a připravujete řešení šité na míru konkrétní společnosti a oboru, na který se specializuje. To mám asi ráda nejvíc, tu různorodost.

Žijete už více než rok v Anglii, jak jste se sem dostala? Co jste musela udělat, abyste zde mohla začít pracovat?

Využila jsem příležitosti, kterou nabízela společnost PwC díky celosvětové síti svých poboček. Požádala jsem o mezinárodní transfer a povedlo se. Musíte mít ale podporu ve své domovské kanceláři a v zemi, kam míříte, musí mít volnou pracovní pozici. Když se rozhodnou, že byste mohli být vhodným kandidátem, musíte absolvovat řadu pohovorů s HR a seniorními managery z kanceláře, která by Vás přijala, podobně jako v případě běžných pracovních pohovorů. Dobrou zprávou je, že firmy jsou čím dál nakloněnější k transferu zaměstnanců, jak mezi zeměmi tak v různých odděleních. Já jsem si vybrala Evropu, nicméně mám kolegy, kteří se dostali do kanceláří v New Yorku nebo dokonce na Kajmanských ostrovech.

Jak se liší pracovní nasazení v PWC v Česku a ve Velké Británii? Pozorujete v UK větší tlak na výkon, nebo je to srovnatelné s Českou republikou?

Myslím, že pracovní nasazení je celkem podobné. Během sezóny pracujete hodně a pak si o něco víc užíváte během uvolněnějšího léta. Hlavní rozdíl, jaký pozoruji, je, že ve Velké Británii se hodně zaměřují na dodatečné aktivity, které přímo nesouvisí s auditem. Očekává se, že děláte audit a děláte to dobře. Ale kromě toho byste se také měli podílet na dalších projektech a aktivitách, které mohou podpořit samotný audit. Je to celkem výzva, ale je to opravdu dobrá příležitost rozšířit si své schopnosti i kontakty.

Jak se Vám v UK žije, trávíte hodně čas s českými známými, tak jako někteří jiní absolventi IES, kteří v UK rovněž pracují?

Jsem ráda, že jsem se do Velké Británie přestěhovala, přestože někdy se mi po domově opravdu stýská. Pár českých kamarádů žije v Londýně, takže s nimi se občas vídám. Kromě toho ale trávím hodně času se svými britskými kolegy. Nedávno jsem si dokonce uvědomila, že čeští známí, co žijí v Londýně nemají zdaleka tolik anglických přátel jako já a to proto, že Londýn je hrozně multikulturní. Já žiji v menším městě, kde se hodně lidí zná a trávím čas s místními nebo s přáteli z jiných zemí. Ten mix kultur mě baví.

Jak trávíte svůj volný čas?

Kromě toho, že volný čas trávím se svými přáteli, baví mě sport. Běhám, jezdím na kole a když mám víc volného času snažím se cestovat a poznat svůj nový domov. Příležitostně ale není nic lepšího než strávit celý den v pyžamu, dívat se na televizi a nebo číst knížku!

 

 

 

 

 

 

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY