Ivona Butcher (únor 2015)

Ivona Butcher, rozená Hrušová, pochází z Pardubic. Studium na IES v oboru finance, finanční trhy a bankovnictví ukončila v roce 2011 malým doktorátem. Už během bakaláře odjela na studijní pobyt v Dánsku. Magisterské studium pro změnu využila k získávání pracovních zkušeností ve společnosti Next Finance a v téže době navíc vystudovala magisterský program ekonomie na Varšavské univerzitě. V Next Finance působila jako analytička finančních trhů. V roce 2011 Ivona odešla do USA, kde se pustila do studia MBA na Kellogg School of Management na Northwestern University, které v roce 2013 úspěšně ukončila. Nyní pracuje ve společnosti Magnitude Capital v New Yorku. Zde je zodpovědná za výzkum investičních strategií a rozvoj obchodních příležitostí a produktů. Zároveň je ředitelkou společnosti Czech Sport Horse, která se zabývá dovozem koní. Koně jsou ostatně její největší hobby, kterému věnuje většinu svého volného času, a to zejména skokovému tréninku a parkuru. A pokud Ivoně zbude nějaký čas, relaxuje opět pohybem - triatlonem.

   
 

Studovala jste na několika vysokých školách v různých zemích, máte dva magisterské tituly, malý doktorát i MBA z velmi prestižní americké školy. Jaká část Vašeho studia pro Vás byla nejjednodušší a co pro Vás bylo naopak nejnáročnější?

Nejjednodušší bylo studium samotné. Hned v prvním ročníku IES jsem se naučila, že cokoliv, co vypadá sebenáročněji, je řešitelné. Tohle poznání mi výborně posloužilo na dalších školách i v mé pracovní kariéře.
Nejnáročnější pro mě bylo rozhodnutí jít na MBA. Ve chvíli, kdy mě přijali na Kellogg, se mi sice otevřely dveře do celého světa a k těm nejlepším kariérním příležitostem, ale zároveň jsem se musela nesmírně zadlužit, abych si mohla školné dovolit. Bylo to velké riziko a hlavně jsem věděla, že po MBA se budu muset své kariéře zcela oddat, abych rychle splatila studentskou půjčku. Jednalo se tedy v podstatě o životní, nikoliv jen o studijní rozhodnutí.

Co bylo tím klíčových okamžikem ve Vaší kariéře? Je MBA z Kellogg School of Management signálem pro zaměstnavatele, že by si měli vybrat právě Vás?

MBA z nejlepších škol na světě neslouží pouze ke vzdělání, ale především k získání neuvěřitelného množství kontaktů. Na škole si uděláte kamarády, kteří budou za pár let na ekonomické špičce v různých koutech světa. Vašimi mentory jsou ředitelé světových společností. Podobným kontaktům se nic nevyrovná. Právě díky nim jsem získala svou nynější práci a právě kontakty budou nenahraditelné při budovaní dalšího byznysu v budoucnu.
MBA z top škol je samozřejmě velmi ceněné mezi zaměstnavateli na světové úrovni. Nicméně já osobně jsem spíš podnikatelský typ (i v nynější práci rozjíždím nový investiční fond). Cením si hlavně zkušeností z interakcí s ambiciózními lidmi z celého světa, což mne utvrdilo v tom, že všechno je možné vybudovat, když se člověk zakousne.

Založila jste společnost, která se zabývá importem koní. Jak jste schopná ji řídit vedle toho, že naplno pracujete?

Společnost jsem vybudovala ještě při studiu a snažila jsem se vše strukturovat tak, aby chod společnosti na mně nebyl zcela závislý. Mám štěstí, že jsem našla výborné spolupracovníky a že se valná většina každodenních záležitostí dá dnes řešit po internetu. Zároveň se jedná o můj velký koníček, takže mi to vůbec nepřipadá jako práce.

Myslíte, že byste v budoucnu využila své americké zkušenosti doma v České republice? Dokážete si představit, že byste zde opět žila?

Jednoznačně. Do Čech se v následujících letech ráda vrátím. Chybět mi bude snad jen ten americký optimismus a podpora velkých snů. Odchodem z ČR se ze mne stal velký vlastenec a strašně ráda bych přispěla ke zlepšení situace v ČR. Pro mne jediná možnost, jak budu moct přispět vzhledem k tomu, co umím a neumím, bude v byznysu. V ČR je spousta šikovných lidí, kteří potřebují lepší platformu k tomu, aby dokázali své schopnosti prodat a uplatnit. Hodně si slibuji od založení či koupení firmy.

Jak nejraději trávíte volný čas? Co pro Vás znamená work-life balance?

Work-life balance je neskutečně důležitý. Na mnoha špičkových pracovních pozicích trávíte v kanceláři a na schůzkách klidně i přes patnáct hodin denně. Proto je nesmírně důležité umět vypnout. Pro mne představuje nejlepší odreagování jízda na koni, které se závodně věnuji již mnoho let. Když zrovna nemůžu jezdit na koni, tak je pro mě odpočinkem trénink na triatlon, cvičení v posilovně, případně lyžováni či potápění. Všechny tyto aktivity mi pomáhají udržet se ve formě.

 

 

 

 

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY