Tereza Lokajíčková (prosinec 2015)

Pražská rodačka Tereza Lokajíčková ukončila studium na IES v roce 2010. Už během bakalářského studia vycestovala na zahraniční studijní pobyt na britskou University of Bath. Na magisterském studiu si vybrala program Ekonomie, hospodářská politika a evropská integrace. Ještě při studiu začala pracovat jako asistentka auditora ve společnosti Deloitte. Během magisterského studia na IES se Tereza začala věnovat i výzkumu pro CEFRES (French Institute for Research in Social Science) a také působila jako finanční analytička ve společnosti Discovery Group. V roce 2010 odešla do Belgie, kde začala pracovat pro společnost ING jako business and market analyst. Později nastoupila do Evropské komise jako socio-ekonomická analytička. Studovala právo na University of London a také absolvovala několik kurzů na Barcelona Graduate School of Economics. V Evropské komisi nyní pracuje jako case handler v Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž. Tereza ve volném čase zpívá a hraje na saxofon v české kapele a také relaxuje tancem. Většinu svého volného času však věnuje rodině, je vdaná a má dvouletou dceru.

 

Studovala jste na IES program Ekonomie, hospodářská politika a evropská integrace, který předmět byl pro Vás nejužitečnější z pohledu Vaší současné pracovní praxe?

 Byl to nejspíš předmět Antitrust economics. Tam jsem objevila, že existuje spojení mikroekonomie a aplikované ekonometrie (oba tyto předměty mě hodně bavily) a že je dokonce možné najít takovou práci v soukromém sektoru. Poté, co jsem rok pracovala v ING v Belgii, jsem si byla jistá, že to je to, co chci v budoucnu dělat. V té době jsem dostala pracovní nabídku od RBB Economics, což je konzultační společnost, která dělá ekonomickou analýzu případů hospodářské soutěže, a současně i od Evropské komise, direktoriátu pro zaměstnanost. Nakonec, přestože RBB Economics byl můj „dream job“, jsem dala přednost Evropské komisi. Není totiž příliš výhodné být belgickým daňovým poplatníkem, a obecně v Belgii nejsou podmínky třeba pro mateřskou dovolenou nejlepší. V Komisi je podporována vnitřní mobilita, takže jsem předpokládala, že dříve nebo později se k hospodářské soutěži dostanu i tam. A to se stalo, po třech letech v Komisi jsem nastoupila do Directorate-General for Competition.

Studovala jste postgraduálně i právo v Londýně. Co nejdůležitějšího jste si odnesla z této školy?

Ačkoliv jsem zde titul nikdy nezískala, i těch několik zkoušek, které jsem složila v oblasti soutěžního práva byly jedním z faktorů, které přispěly k mému přijetí do Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž v Evropské komisi. A nikdy není špatné znát také právní stránku věci, nejen tu ekonomickou.

Co se přesně děláte na Vaší pozici case handler na Generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komisi?

Pracuji v oddělení, kde se zabýváme státní pomocí, konkrétně regionální pomocí a infrastrukturou. Samozřejmě tím, že jsem Češka, mám zejména české a slovenské případy, nebo takové, které jsou v angličtině, nebo jsou do ní přeložené z jiných národních jazyků. Jsem v pravidelném kontaktu se stálými zastoupeními zemí při EU a také někdy s lidmi z ministerstev nebo z úřadů pro ochranu hospodářské soutěže.

Jak zvládáte spojit kariéru, neustálé vzdělávání se a mateřství? Za poslední roky jste toho zvládla opravdu dost…

Jak jsem již zmínila, jedním z důvodů, proč jsem dala přednost Komisi před „konzultačkou“ byla možnost vyváženého pracovního a osobního života. Když jsem se vrátila z mateřské dovolené, která trvala jeden rok, začala jsem pracovat na zkrácený 80procentní úvazek, což spolu s tím, že máme chůvu, která i hodně pomáhá s domácností, mi opravdu umožňuje mít vyvážený rodinný a pracovní život. Co se týče studia, právě ten rok, kdy jsem byla doma s dcerou, byla úžasná příležitost pro další vzdělávání se. Neříkám, že to bylo jednoduché, ale za tu námahu to určitě stálo.

Žijete s manželem v Bruselu, je zde nějaká česká komunita, nebo spíš fungujete v komunitě lidí z Evropské komise (nebo obecněji lidí, se kterými jste se seznámili díky práci)?

V Bruselu je česká komunita, ale kromě mé české kapely a českých kolegů v práci se s Čechy příliš nestýkám. Než se moje dcera narodila, byla jsem více v kontaktu s dalšími expaty, které jsem znala z práce i z mých společenských aktivit. Ale poslední dva roky se spíše vídáme s kamarády, kteří mají děti. A mezi těmi je Čechů poměrně málo.

Jaký tanec máte nejraději? :-)

Mým nejoblíbenějším je asi argentinské tango. Žádný jiný tanec vám neumožní takové spojení s vaším partnerem. Ale také máme rádi salsu, plesy nebo tradiční španělský tanec „sevillanas“. Máte tušení, jak krásné šaty ženy nosí na tanec sevillanas?

 

 

 

  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY