Tomáš Jandík (srpen 2018)


 

Tomáš Jandík pochází z Prahy a studium na IES ukončil v roce 2002 bakalářským titulem. Poté pokračoval na Humboldtově univerzitě v Berlíně a později také na College of Estate Management v britském Readingu, kde získal magisterský titul v roce 2010.

Zkušenosti Tomáš sbíral na trainee pozicích již od roku 2002, například v pojišťovně Kooperativa, nebo ve společnosti Otis Elevators. Od roku 2005 byl asistentem auditora v Ernst & Young, posléze pracoval ve společnosti DTZ ve valuacích a asset managementu. Od roku 2010 působil na pozici ředitele v oddělení kapitálových trhů pražské pobočky společnosti CBRE a ve stejné době začal také vyučovat na IES ve spolupráci s Pavlem Streblovem kurs Real Estate Investment. Tomáš je také držitelem certifikátu CFA, přičemž toto studium úspěšně završil v roce 2014, je členem Czech CFA Society a Královského institutu diplomovaných znalců (MRICS). V květnu 2016 Tomáš nastoupil do managementu společnosti REICO IS ČS na pozici člena představenstva. Zde působí doposud.

Ve volném čase se věnuje hlavně rodině, má rád horskou turistiku nebo lyžování.

 

 

Tomáši, kromě IES jste studoval na univerzitě v Berlíně, poté i v anglickém Readingu. Která škola Vás nejvíc ovlivnila?

Každá etapa akademického a profesního života by měla člověka ovlivnit. Nejnáročnější byl zcela určitě IES, který dá člověku základ pro kritické analytické myšlení. Humboldt-Universitaet v Berlíně byla zajímavá po aplikované a bilinguální jazykové stránce. U College of Estate Management v britském Readingu se pak jednalo o specializaci na nemovitostní sektor a velký důraz zde byl na psaní esejí. Tyto zkušenosti pak člověk v praxi uvítá např. při psaní reportů.

Přestože Vaše studium probíhalo z velké části v zahraničí, nyní žijete a pracujete v Česku. Nelákalo Vás zůstat v zahraničí?

Variantu práce v zahraničí jsem vážně zvažoval, nicméně pracovní trh v roce 2005 pro cizince např. v Německu byl pro mladou generaci mnohem komplikovanější než dnes. Měl jsem pocit, že dokážu sehnat lepší práci v Praze a v ní pak rychleji postupovat kupředu. Kromě toho existovaly i jiné ryze soukromé důvody. Zpětně ale hodnotím, že práce v zahraničí by byla nejlepší právě rovnou po škole.
 

Jste členem řídící rady ve společnosti REICO a současně i její hlavní ředitel investic. Jaké byly ty nejsložitější úkoly, kterým jste na těchto pozicích čelil? Které předměty na vysokých školách byste vyloženě doporučil těm, kteří by se chtěli v kariéře ubírat podobným směrem jako Vy?

Ve spol. REICO zastřešuji nemovitostní složku ČS nemovitostního fondu, tzn. že zodpovídám za akvizice, správu, pronájem, valuace a prodej komerčních nemovitostí. Cílem je kvalitní diversifikované portfolio, které nese stabilní výnos. Zatímco akvizice je velice intenzivní a koordinačně náročná disciplína, asset management vyžaduje efektivizaci rutinních procesů a zajištění, aby byla generována smysluplná čísla, na základě kterých se člověk může rychle a správně rozhodovat. Na IES učíme s Pavlem Streblovem kurz Real Estate Investment, v rámci kterého se snažíme studentům dát sondu do světa komerčních nemovitostí. Další užitečné předměty jsou různé kurzy korporátních financí.

Působil jste víc jak 5 let v oboru realit, ve společnosti CBRE. Čím se tato praxe lišila od investičních společností, kde jste působil předtím i potom. Dá se vůbec říci, že je v tom nějký rozdíl?

Před nástupem do REICO investiční společnosti jsem působil výhradně na poradenských pozicích. V CBRE jsem radil investorům do čeho investovat a provedl jsem je transakcí po komerční stránce. Před tím jsem zastupoval zahraničního investora při správě retailového portfolia nákupních center a hypermarketů. Kromě toho jsem prováděl valuace převážně za účelem bankovního financování a start kariéry jsem měl ve finančním auditu. Zatímco na poradenských pozicích člověk rychle získá široký záběr zkušeností, není ve finále vlastníkem investičních rozhodnutí. Na mé stávající pozici je naopak klíčové spoléhat se na ty správné profesionály a umět se rychle a správně rozhodovat se všemi důsledky, které to může mít.

Jaké jsou Vaše koníčky?

Hory, lyže, rodina.


  

  

 

 

 

 

 

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY