Patrik Nový (říjen 2019)

Patrik Nový pochází z Prahy a studium na IES ukončil v roce 2004 magisterským titulem. Absolvoval také kurzy ekonometrie a statistiky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a CERGE-EI UK. Rok strávil na University of Washington v Seattlu. V roce 2004 získal ocenění Mladý ekonom udělovaný každoročně Českou společností ekonomickou. Svou pracovní praxi zahájil právě na IES, kde působil jako asistent pedagoga. Od roku 2003 pracoval jako business analytik ve společnosti EEIP, od roku 2005 pak jako konzultant v McKinsey. V roce 2008 Patrik zahájil svou kariéru v pojišťovnictví, nastoupil do České pojišťovny, kde prošel různými pozicemi od projektového manažera, přes ředitele oddělení služeb pro retail, vrchního ředitele rozvoje služeb klientům, až po vrchního ředitele podpory obchodu a prodeje korporátním klientům. V roce 2013 spoluzaložil pojišťovnu Direct. Zde byl jako člen představenstva zodpovědný za produkty, pricing, podnikatelské pojištění, úpis a sjednávací nástroje. Od letošního roku Patrik působí jako ředitel KB SmartSolutions. KB SmartSolutions je dceřiná společnost Komerční banky fungující jako korporátní venture capital firma a fintech akcelerátor. Během vysokoškolského studia se podílel na organizování běhů Terryho Foxe po celé ČR. Ve volném čase se s rodinou a psem věnuje turistice a hikingu.

Patriku, máte vystudované IES, ale studoval jsem kurzy také na „MatfyzuCerge a University of Washington. Mohl byste v každé škole vypíchnout nějaké pozitivum? 


Na IES mě to strašně bavilo. Dalo mi to nahlédnout do ekonomie jako vědy. Ukázalo mi, jak přemýšlet o některých společenských jevech. To mě baví. Ukázalo mi sílu i limity ekonomie v teorii i praxi. Např. dodnes žiju, v profesi i osobně, z mikroekonomie a institucionální ekonomie. Po kurzech na Matfyzu a Cerge mám takovou uživatelskou představu, co čekat od kvantitativních metod, s plusy i omezeními. Matematické metody mě také ovlivnily obecně v uvažování, např. při strukturování businessových otázek. A studium v USA, to byla zcela nová zkušenost, která mě elánem nabila na několik let.

Vaší kariéru jste zahájil jako analytik u společnosti EEIP, pak jste pár let působil jako konzultant u McKinsey, poté jako investiční manažer nebo ředitel v různých pojišťovnách. Máte tedy opravdu bohaté zkušenosti z rozličných pozic. Je nějaká vlastnost nebo dovednost, kterou jste uplatnil na všech těchto pozicích? Co by podle Vás měl mít člověk, který to chce někam dotáhnout?

Netroufám si říct, jestli mám recept na „dotáhnout to někam“. Ono by člověka to, co dělá, mělo ideálně bavit a nabíjet. Věřím, že cest k dobré práci je mnoho. Spíše můžu říct, na co já spoléhám. Mám obecně rád řešení všech problémů, ideálně v týmu, a rád se dívám do budoucna. Ale každému může fungovat něco jiného.


Byl jste spoluzakladatelem pojišťovny Direct. Jak se to stane, že se člověk pustí do takového projektu? Chybělo Vám nějaké konkrétní pojištění, nebo jste viděl potenciál (díru) na trhu?

My jsme s partou zakladatelů na vlastní oči (pracovali jsme v pojišťovně) viděli, že jako klienti bychom chtěli něco podstatně lepšího a lidštějšího, než bylo na trhu. Nešlo o konkrétní produkt nebo o spočtený business case. Prostě jsme věřili, že uděláme pojišťovnu, která bude daleko jednodušší, rychlejší, srozumitelnější a přátelštější než zbytek trhu. Taková, kde se nebudete bát háčků ve smlouvě, ani toho s pojišťovnou mluvit. Taková, kde bude pojištění jednoduché, ale zařídíte tam vše.

Od letošního roku vedete novou dceřinou společnost Komerční banky - KB SmartSolutions, co přesně se za tím skrývá? Na co se KB SmartSolutions specializuje?

KB SmartSolutions je korporátní venture capital a fintech house. Fintechům poskytujeme funding, pomáháme v rozvoji a masivním růstu. Vlastní fintechy také stavíme od nuly. Naším cílem je pomoci rozvoji banky i fintechů. Chceme ukázat, že 1 + 1 je víc než dva :-).

Jaká máte očekávání ohledně budoucího vývoje fintech společností?

Fintechy prošlapávají cestu nové generace finančních služeb podobně, jako e-commerce sektor změnil maloobchod. Kdo hledá cestu, někdy najde slepou uličku a někdy diamant. Takže očekávám hodně pokusů a omylů. Očekávám také lepší služby klientům a nové business modely, hodně práce a daty, ale i hodně proaktivní práce směrem ke klientům. Myslím, že se budou dále rozvíjet klasické single-product fintechy, které jsou specializované, a vedle nich začnou vznikat funkční agregátoři. V jiných sektorech již jsou. Finančnictví to teprve čeká.

Jak odpočíváte? Co Vás baví?

Rodina, příroda, hory, pes a filmy :-).

 

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY