Kateřina Vrátníková (prosinec 2019)

Kateřina Vrátníková pochází z Plzně. Studium na IES ukončila v roce 2012 bakalářským titulem. Při IES absolvovala i pobyt Erasmus na pařížské Sorbonně. Magisterské studium naopak dokončila v anglickém Warwicku, na Warwick Business School. Pracovní zkušenosti začala Kateřina sbírat už během bakalářského studia, kdy působila jako redaktorka v ekonomické sekci idnes.cz. Díky studiu ve Francii pracovala krátce i jako konzultantka ekonomické mise při francouzské ambasádě Ubifrance, kde pomáhala propojovat české a francouzské firmy. Poté nastoupila do KPMG, kde pracovala jako business analyst v oblasti management consultingu. Po studiu absolvovala krátké stáže v ARX Equity Partners v Praze a v Erste Bank v Londýně a nakonec zakotvila ve společnosti Lloyds Banking Group v Londýně. Zde působí od roku 2014, kdy nastoupila na Graduate program v korporátním bankovnictví, po jehož dokončení pracovala jako business support manager pro generálního ředitele a nyní působí jako senior strategy manager v hlavním strategickém oddělení skupiny. Ve volném čase Kateřina ráda objevuje nová místa v Londýně, hraje golf a zpívá ve sboru.

Kateřino, po IES jste absolvovala Warwick Business School. Jak moc se lišil tamní způsob výuky? Byla jste na to dobře připravená, nebo je něco, čemu byste se na IES věnovala více?

Čas, který jsem strávila na IES, jsem si opravdu užila a rozhodně mi to dalo výborné základy pro všechno, co jsem od té doby dělala. Magisterské studium v jednom roce může být dost náročné a rok na Warwick Business School byl pro mě rozhodně velkou výzvou. Ale silné základy v matematice, ekonometrii, mikro a makroekonomii, stejně jako dobré studijní návyky, které jsem získala díky IES, mi opravdu pomohly a umožnily mi zaměřit se na studium nových věcí, právě těch, kvůli kterým jsem přijela na Warwick. Navíc, to, že jsem byla zvyklá se učit, číst a psát v angličtině, bylo velkou výhodou.
Kromě trochu jiné struktury akademického roku bych řekla, že se na Warwicku o něco víc zaměřovali na projektovou a týmovou práci, přičemž obojí tvořilo významnou část hodnocení v některých kursech a bylo to také skvělou přípravou pro jakoukoliv budoucí kariéru.

Máte za sebou stáže na různých pozicích v KPMG nebo v ARX Equity Partners. Co Vám dané pozice přinesly, kam Vás posunuly?

Myslím, že stáže a pracovní zkušenosti jsou skvělým způsobem, jak zkusit řadu různých věcí, získat cenné dovednosti a nasbírat zážitky, začít si budovat síť kontaktů a také se něco naučit o tom, co by Vás mohlo bavit nebo taky ne. Zkusila jsem řadu rozličných věcí, ale všechny nějak souvisely s ekonomií, financemi nebo obchodem. Přes novinařinu, organizování obchodních konferencí, bankovnictví, consulting a private equity. Každá práce mi umožnila vytvořit si představu o mé budoucí kariéře, ale také mne naučila mít otevřenou mysl, zejména v rychle měnícím se světě. Před třemi a půl lety jsem si myslela, že po zbytek své kariéry budu korporátní bankéřkou, ale objevily se jiné příležitosti, a ačkoliv nebyly třeba v souladu s mým původním plánem, rozhodla jsem se je prozkoumat. A v mé současné práci využívám dovednosti, které jsem se naučila ve všech mých předchozích pracích.

Jak jste se dostala do Lloyds Bank? Je možné absolvovat přijímací pohovory do anglické banky z Prahy?

Po ukončení magisterského studia jsem se vrátila do Prahy a zkoušela jsem žádat o různé pozice v Praze a v rámci programů pro absolventy v Londýně v bankách a dalších finančních institucích. Hodně se mi líbil zejména program v Lloyds Bank, v rámci kterého si účastník prošel pozicemi v různých oblastech korporátního bankovnictví, což znamenalo možnost naučit se opravdu hodně.
Proces náboru se typicky odehrává online, včetně numerických a analytických testů, které někdy musíte vyplnit. První interview bylo v každém případě po telefonu, nebo taky přes Skype. Myslím, že v dnešní době dokonce i pozdější fáze náboru se dají zvládnout na dálku. Většina společností pak zaplatí cestu na osobní pohovor, nebo assessment den, nikdy jsem neměla problémy s tím, že musím cestovat z Prahy. Myslím, že jestliže firma vidí ty správné dovednosti, vůli a to, že jim zapadáte do týmu, tak tolik neřeší, odkud žádáte.

V současné době zde pracujete na pozici senior strategy manager. Co se přesně za touto pozicí skrývá? Co je vaší náplní práce?

Ve strategii jsem zodpovědni za formování celkového strategického směřování skupiny Lloyds Banking Group, což zahrnuje přípravu strategických plánů (což bude hlavní náplní mé práce v průběhu příštího roku, protože budeme navrhovat plán pro období 2021 až 2023) a různých specifických analýz, které pomáhají vedení společnosti, exekutivě a generálnímu řediteli dělat důležitá rozhodnutí. Také fungujeme jako interní konzultanti, takže jsme často zváni, abychom pomohli částem skupiny zlepšit jejich fungování a operace. Je to opravdu rozmanitá práce, nejen díky tomu, že podnikání Lloyds Banking Group obsahuje jak retailové, tak komerční bankovnictví, consumer finance i pojištění. Udržuje mne to ve střehu a umožňuje mi to neustále se učit nové věci a dovednosti.

Co Vy a Brexit? Ovlivňuje Vás to nějak výrazněji?

Brexit… Ono to konečně vypadá, že k němu dojde! Naštěstí reálné efekty jsou pro mne jen trocha administrativy navíc, kterou jsem musela projít. Musím požádat o povolení k trvalému pobytu a občanství asi budu žádat rychleji, než by se tak stalo v případě, že by Brexit nebyl na programu. Naštěstí pracuji pro společnost, která se zaměřuje na velkou Británii a 97% businessu pochází z aktivit ve Velké Británii, takže moje pracovní pozice určitě nebude přesunuta jinam.
Nemyslím si, že by Londýn ztratil na důležitosti ve světě financí a finančních služeb. Povaha a typy pracovních pozic se mohou měnit, ale bude to asi v souladu s celkovými změnami v průmyslu obecně, než v souvislosti s brexitem.

Co děláte ve volném čase?

Londýn je skvělé město, kde je pořád co dělat. Stále mne baví to tu objevovat, navštěvovat různé výstavy, koncerty a divadla. Podařilo se mi i pokračovat s mými starými koníčky, působila jsem jako dobrovolnice v dětském sboru, kde jsem pomáhala při zkouškách, a doufám, že v novém roce najdu příležitost začít zpívat v dospěláckém sboru. Ráda hraju golf a taky se snažím udržovat se fit, což je dost důležité při práci v kanceláři.
 

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY