Jan Sviták (leden 2020)

Jan Sviták pochází z Jindřichova Hradce a na IES dokončil bakalářské studium v roce 2013. Poté nastoupil na University of Amsterdam, aby zde absolvoval roční magisterské studium ekonometrie. V současné době pokračuje doktorským studiem ekonomie na univerzitě v Tilburgu. Jan v současnosti pracuje jako ekonometr v týmu hlavního ekonoma na Nizozemském úřadě pro spotřebitele a trhy. Už předtím pracoval v Nizozemsku, nejprve jako trainee, později na výzkumné pozici v Centraal Planbureau – úřadu pro ekonomické analýzy. Opravdové pracovní zkušenosti přitom začal sbírat už během bakalářského studia v Česku jako překladatel v Datel Union, nebo výzkumný asistent pro zIndex.cz. Jan se ve volném čase věnuje sportu, hudbě a přátelům.

Honzo, věnujete se ekonometrii, k tomu Vás nalákalo studium na IES, nebo naopak ekonometrie Vás nalákala k IES?

Než jsem začal studovat na IES, nevěděl jsem o ekonometrii nic, ale líbilo se mi kvantitativní zaměření programu. IES nabízí slušný základ ve statistice a ekonometrii a tyhle kurzy podnítily můj zájem. Líbilo se mi, že ekonometrie je relativně specializovaná oblast, zatímco její využití je velice rozmanité. To umožňuje proniknout hlouběji do konkrétních technických problémů a zároveň se těšit z rozmanitosti kontextů, v jakých je ekonometrie aplikovaná. Také jsem rád, že ekonometrie nabízí příležitost propojit ekonomickou teorii s reálným světem, což činí teorii přesvědčivější a použitelnější.

Magisterské studium jste absolvoval v Amsterodamu, nyní děláte doktorát v Tilburgu. Proč jste ve studiích rozhodl právě pro Nizozemsko?

Nejsem si jistý, jestli existuje jiná země, kde má ekonometrie stejně silné postavení jako v Nizozemsku. Ekonometrie je obvykle součástí kurikula ekonomických programů, ale v Nizozemsku má většina (pokud ne všechny) univerzit celé studijní programy věnované ekonometrii. Nizozemci často vědí, co je ekonometrie, i když s ní nemají nic společného. Podle mých zkušeností tomu tak není ve všech zemích. Kromě toho hrály roli některé praktické záležitosti. Magisterský program trval jen 1 rok a byl relativně levný ve srovnání s některými jinými zeměmi, takže jsem si mohl dovolit zde studovat, aniž bych si musel vzít půjčku. Kromě toho jsem díky partnerství mezi University of Amsterdam a Karlovou univerzitou nemusel absolvovat žádné zkoušky GRE a byl jsem přijat do programu na základě studia IES.

Pokud jde o výběr doktorátu v Tilburgu, je to prostě výsledek využití kontaktů, které jsem si vybudoval v Nizozemsku. To mi umožnilo najít vedoucí, kteří mají stejné výzkumné záměry jako já a dosáhnout podmínek, které mi umožňují dělat PhD a zároveň mít práci na plný úvazek.

V současné době pracujete jako ekonometr v ACM -The Netherlands Authority for Consumers and Markets.Co je Vaší náplní práce, jaké problémy tam řešíte?

ACM má více úkolů. Pracujeme na prosazování hospodářské soutěže (kontrola fúzí a stíhání kartelů a zneužívání tržní síly), regulaci několika trhů (např. energetika, telekomunikace, pošta nebo železnice) a ochraně spotřebitelů. Pracuji v týmu hlavního ekonoma, a proto radím útvarům, které se zabývají všemi výše uvedenými typy případů, nebo se účastním interního přezkumu rozhodnutí nebo zpráv. Doporučení může mít například podobu simulace fúzí nebo vytvoření ekonomické teorie újmy pro konkrétní podezření z porušení práv hospodářské soutěže. Pracuji také na výzkumu (články nebo studie trhu), který nám může pomoci lépe pochopit nový vývoj na trzích a zpřesnit a zefektivnit metodiku, kterou používáme. Některé z výzkumů, na kterých jsem pracoval, zahrnují studium účinků specifických vertikálních dohod na digitálních trzích na ceny, fungování řízené hospodářské soutěže ve zdravotnictví a účinky používání oceňovacích algoritmů na výsledky trhu.

Jak byste zhodnotil život v Nizozemsku, plánujete zde dlouhodobější pobyt, nebo vidíte svou kariéru zpět v Česku? Měl byste v Česku uplatnění, jaké byste si představoval?

Myslím, že jednou z nejlepších věcí v Nizozemsku je kultura ježdění na kole kamkoliv a kdykoliv. Díky tomu je dojíždění do práce rychlejší a mnohem pohodovější než cestování hromadnou dopravou ve velkých městech. Také se mi líbí rovnováha mezi pracovním a soukromým životem, rozmanitost lidí, se kterými se setkávám (velká města jsou docela mezinárodní) a způsob, jak tu věci fungují. Mám pocit, že se nemusím celkem o nic starat. V tuto chvíli nepřemýšlím o návratu do České republiky. Věřím, že bych si tam uplatnění našel, ale mám pocit, že bych pro to musel mít jak osobní tak pracovní důvody, abych udělal takový krok. V každém případě bych rád pokračoval v práci s ekonometrií nebo podobné kvantitativní nebo ekonomické práci. Pokud jde o typ zaměstnavatele, nemám žádné preference, ale oceňuji určitou úroveň svobody při volbě toho, na čem pracovat nebo jak řešit určité problémy, což pro mnoho pracovních míst zdaleka není samozřejmostí, bez ohledu na zemi.

Co Vás baví ve volném čase?


Mým největším koníčkem je určitě hudba, takže často chodím na koncerty a hudební festivaly a také sbírám vinyly. Jako skoro každý mám rád cestování, trávím čas s přáteli, nebo se podívám na dobrý film. Také mám rád craftová piva a dobrou whiskey. Poslední dobou se také snažím dostat trochu do formy a nebýt jen gaučovým povalečem, takže dělám řadu sportů – například bouldering, voleybal, fotbal, jogu či squash.

 

 

 

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY