Tereza Michálková (duben 2021)

Tereza Michalková pochází ze Zlína a Institut ekonomických studií ukončila teprve nedávno, v roce 2020. Už během svého studia na IES stihla studijní pobyt na Univerzitě v Boloni, kde se věnovala marketingu a ekonometrii. Při studiu na IES si vyzkoušela práci v Komerční bance a České spořitelně, kde působila na administrativních a telemarketingových pozicích. Od roku 2018 Tereza pracovala jako výzkumný asistent na CERGE-EI, později zde působila na pozicích jako stážista PR a development support. Coby stážistka působila i v pražské pobočce Procter & Gamble.

Po ukončení bakalářského studia na IES Tereza nastoupila na Vrije Universiteit Amsterdam, kde se věnuje pokročilé ekonometrii a marketingu. Od jara 2021 pracuje v nizozemské firmě Churned.

Ve volném čase Tereza ráda chodí na procházky, cvičí jógu, hraje na piáno nebo na ukulele.

Terezo, mohla byste nám z pozice opravdu čerstvé absolventky IES popsat, jak jste zvládla přechod na zahraniční univerzitu, co bylo největší výzvou a jestli existuje něco, co vám v Amsterdamu oproti IES chybí….

Největší výzvou, kterou jsem si předem nedokázala moc představit, byla náročnost ročního magistra, kdy předměty běží v dvouměsíčních blocích. V praxi to znamená, že podobné množství učiva, jako za jeden semestr na IES, je smrsknuto do dvou měsíců včetně všech úkolů a zkoušek. Chvíli mi trvalo, než jsem si na takové tempo zvykla. Dále v současné době asi nebude překvapující odpověď, že další velikou výzvou bylo adaptovat se na online prostředí výuky a poznat své spolužáky. Právě poznávání nových lidí a každodenní přímý kontakt se spolužáky jsou pro mě při studiu důležitým faktorem, který mi momentálně oproti IESu chybí. Nicméně tahle zkušenost je nová úplně pro všechny a myslím, že i přes to jsme si se spolužáky našli (online) cestu k sobě.

Erasmus – výměnný pobyt za zahraniční univerzitě jste strávila v Itálii v Boloni, na nejprestižnější italské univerzitě, kde můžete studovat ekonomii. Jak na toto období vzpomínáte, co se vám zde líbilo?

V Bologni jsem si kromě povinných předmětů mohla vyzkoušet studovat i specifické marketingové předměty, které IES nenabízel, což mi poté velice pomohlo při výběru magistra v zahraničí. Byla jsem příjemně potěšena kvalitou a odborností vyučujících a také, jaký důraz kladli na propojení teorie a praxe v projektech pro reálné firmy. Na Erasmus vzpomínám ráda, dalo mi to možnost studovat v krásném městě, cestovat po Itálii a získat pár přátel z celého světa.

V současnosti pracujete ve společnosti Churned, v Nizozemsku, bylo složité získat pracovní pozici v zahraničí, kde jste poměrně krátkou dobu?

K nabídce pracovní pozice v Churned jsem se dostala náhodou, když jsem si všimla příspěvku, že jeden z mých profesorů ekonometrie, propojený s Churned, hledá stážisty. Líbilo se mi zaměření firmy, protože je blízké mé specializaci, tak jsem poslala email a vzápětí přišla kladná odpověď. Nicméně si myslím, že jsem byla spíše výjimka a náborový proces je bez kontaktů daleko náročnější, jelikož konkurence v Nizozemsku je veliká.

Svou praxi v Churned využíváte i pro psaní závěrečné práce, jak moc se toto v Nizozemsku prolíná? Je práce víc praktická?

Konkrétně na mém oboru není moc zvykem, že by studenti psali diplomovou práci ve firmě, možná i z části proto, že ekonometrie na VU Amsterdam je považována za velmi teoretický obor. Závěrečná práce v Churned je tedy, oproti náplni povinných předmětů, velice praktická a musím říct, že i v mnoha ohledech obtížná, jelikož se vyučovaná teorie v mém případě neslučuje s náročným tématem práce.

V Česku jste absolvovala internship ve společnosti Procter and Gamble, pracovala jste i krátce na administrativě v bankách, nebo vypomáhala s PR v Cerge. Předpokládám, že každá pracovní pozice Vás někam nasměrovala a posunula. Co byste doporučila podle Vašich zkušeností zájemcům o praxi při škole, brát cokoliv, nebo spíš počkat, na tu pravou pozici a vybírat si?

Celé studium na IES jsem hledala, co by mě mohlo bavit z hlediska oboru, náplně práce či velikosti společnosti, a proto je výčet mých stáží a praxí při studiu tak různorodý. Nedokážu tedy dát konkrétní univerzální odpověď pro všechny zájemce o praxi, jelikož někteří mohou mít konkrétní představu již od prvního ročníku studia, za kterou si jdou. Každopádně za svou cestu jsem ráda, neboť s každou novou zkušeností se mi v hlavě jasněji formovala představa mé idealní pozice, na kterou si teď ráda počkám.

Jaké jsou Vaše další studijní – pracovní plány?

Ráda bych po ukončení studia pracovala na pozici náplní podobné mé magisterské specializaci, tedy propojující data a marketing. Zatím hledám na obou pracovních trzích, nizozemském i českém, a uvidím, co se naskytne.

Co vás baví? U čeho si odpočinete?

Miluji přírodu, takže nejvíce si odpočinu při dlouhé procházce lesem. Dále ráda cvičím jógu a hraji na klavír. Jelikož však v Amsterdamu ke klavíru nemám přístup, rozhodla jsem se učit na ukulele, což mi přínáší velikou radost.

Prosinec 2021