Tereza Michálková (duben 2021)

Tereza Michalková pochází ze Zlína a Institut ekonomických studií ukončila teprve nedávno, v roce 2020. Už během svého studia na IES stihla studijní pobyt na Univerzitě v Boloni, kde se věnovala marketingu a ekonometrii. Při studiu na IES si vyzkoušela práci v Komerční bance a České spořitelně, kde působila na administrativních a telemarketingových pozicích. Od roku 2018 Tereza pracovala jako výzkumný asistent na CERGE-EI, později zde působila na pozicích jako stážista PR a development support. Coby stážistka působila i v pražské pobočce Procter & Gamble.

Po ukončení bakalářského studia na IES Tereza nastoupila na Vrije Universiteit Amsterdam, kde se věnuje pokročilé ekonometrii a marketingu. Od jara 2021 pracuje v nizozemské firmě Churned.

Ve volném čase Tereza ráda chodí na procházky, cvičí jógu, hraje na piáno nebo na ukulele.

Terezo, mohla byste nám z pozice opravdu čerstvé absolventky IES popsat, jak jste zvládla přechod na zahraniční univerzitu, co bylo největší výzvou a jestli existuje něco, co vám v Amsterdamu oproti IES chybí….

Největší výzvou, kterou jsem si předem nedokázala moc představit, byla náročnost ročního magistra, kdy předměty běží v dvouměsíčních blocích. V praxi to znamená, že podobné množství učiva, jako za jeden semestr na IES, je smrsknuto do dvou měsíců včetně všech úkolů a zkoušek. Chvíli mi trvalo, než jsem si na takové tempo zvykla. Dále v současné době asi nebude překvapující odpověď, že další velikou výzvou bylo adaptovat se na online prostředí výuky a poznat své spolužáky. Právě poznávání nových lidí a každodenní přímý kontakt se spolužáky jsou pro mě při studiu důležitým faktorem, který mi momentálně oproti IESu chybí. Nicméně tahle zkušenost je nová úplně pro všechny a myslím, že i přes to jsme si se spolužáky našli (online) cestu k sobě.

Erasmus – výměnný pobyt za zahraniční univerzitě jste strávila v Itálii v Boloni, na nejprestižnější italské univerzitě, kde můžete studovat ekonomii. Jak na toto období vzpomínáte, co se vám zde líbilo?

V Bologni jsem si kromě povinných předmětů mohla vyzkoušet studovat i specifické marketingové předměty, které IES nenabízel, což mi poté velice pomohlo při výběru magistra v zahraničí. Byla jsem příjemně potěšena kvalitou a odborností vyučujících a také, jaký důraz kladli na propojení teorie a praxe v projektech pro reálné firmy. Na Erasmus vzpomínám ráda, dalo mi to možnost studovat v krásném městě, cestovat po Itálii a získat pár přátel z celého světa.

V současnosti pracujete ve společnosti Churned, v Nizozemsku, bylo složité získat pracovní pozici v zahraničí, kde jste poměrně krátkou dobu?

K nabídce pracovní pozice v Churned jsem se dostala náhodou, když jsem si všimla příspěvku, že jeden z mých profesorů ekonometrie, propojený s Churned, hledá stážisty. Líbilo se mi zaměření firmy, protože je blízké mé specializaci, tak jsem poslala email a vzápětí přišla kladná odpověď. Nicméně si myslím, že jsem byla spíše výjimka a náborový proces je bez kontaktů daleko náročnější, jelikož konkurence v Nizozemsku je veliká.

Svou praxi v Churned využíváte i pro psaní závěrečné práce, jak moc se toto v Nizozemsku prolíná? Je práce víc praktická?

Konkrétně na mém oboru není moc zvykem, že by studenti psali diplomovou práci ve firmě, možná i z části proto, že ekonometrie na VU Amsterdam je považována za velmi teoretický obor. Závěrečná práce v Churned je tedy, oproti náplni povinných předmětů, velice praktická a musím říct, že i v mnoha ohledech obtížná, jelikož se vyučovaná teorie v mém případě neslučuje s náročným tématem práce.

V Česku jste absolvovala internship ve společnosti Procter and Gamble, pracovala jste i krátce na administrativě v bankách, nebo vypomáhala s PR v Cerge. Předpokládám, že každá pracovní pozice Vás někam nasměrovala a posunula. Co byste doporučila podle Vašich zkušeností zájemcům o praxi při škole, brát cokoliv, nebo spíš počkat, na tu pravou pozici a vybírat si?

Celé studium na IES jsem hledala, co by mě mohlo bavit z hlediska oboru, náplně práce či velikosti společnosti, a proto je výčet mých stáží a praxí při studiu tak různorodý. Nedokážu tedy dát konkrétní univerzální odpověď pro všechny zájemce o praxi, jelikož někteří mohou mít konkrétní představu již od prvního ročníku studia, za kterou si jdou. Každopádně za svou cestu jsem ráda, neboť s každou novou zkušeností se mi v hlavě jasněji formovala představa mé idealní pozice, na kterou si teď ráda počkám.

Jaké jsou Vaše další studijní – pracovní plány?

Ráda bych po ukončení studia pracovala na pozici náplní podobné mé magisterské specializaci, tedy propojující data a marketing. Zatím hledám na obou pracovních trzích, nizozemském i českém, a uvidím, co se naskytne.

Co vás baví? U čeho si odpočinete?

Miluji přírodu, takže nejvíce si odpočinu při dlouhé procházce lesem. Dále ráda cvičím jógu a hraji na klavír. Jelikož však v Amsterdamu ke klavíru nemám přístup, rozhodla jsem se učit na ukulele, což mi přínáší velikou radost.

 

 

 

 

 

06

Prosinec

Prosinec 2022
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY