Magisterský program Ekonomie a finance

Garant: doc. PhDr. Adam Geršl, Ph.D.

Cílem magisterského programu Ekonomie a finance je připravit odborníky v oblasti ekonomie a financí, kteří jsou obeznámeni se současným stavem ekonomické a finanční teorie a zároveň jsou schopni provádět aplikovanou ekonomickou analýzu v oblasti své užší specializace. Studium je určeno absolventům bakalářského studia, resp. jeho ekvivalentu, případně i absolventům vysokoškolského studia tohoto či blízkého oboru, kteří mají zájem o prohloubení znalostí v oboru ekonomie a financí.

Program obsahuje povinné předměty: pokročilá mikroekonomie, makroekonomie a ekonometrie.

Specializace: Student je povinen zvolit si specializaci a v jejím rámci absolvovat předepsané povinné zkoušky a zápočty.
Do akademického roku 2020/21 včetně měli studenti možnost volit z jedné z těchto specializací:

Od akademického roku 2021/22 program nově nabízí volbu jedné ze čtyř užších specializací:

1. Centrální bankovnictví a finanční regulace;

2. Finanční trhy a datová analýza;

3. Bankovnictví a podnikové finance;

4. Ekonomie veřejného sektoru a zdravotnictví

Pro studenty se tak otevírá možnost věnovat se v detailu a uceleně zvolené oblasti, např. monetární ekonomii a finančním trhům, makroekonomickému modelování, finanční ekonometrii, oceňování aktiv, bankovnictví, podnikové ekonomii a financím, datové analýze podniků a sektorů, veřejným financím, hospodářské politice, ekonomii zdravotnictví, ekonomii trhu práce či rozvojové ekonomii.

Předměty v programu jsou vyučovány v anglickém jazyce, který je hlavním oborovým jazykem ekonomie na celém světě. Předměty navštěvují výměnní a hostující studenti z desítek univerzit po celém světě. Program dále pravidelně nabízí předměty hostujících profesorů z Evropy, Spojených srátech a Austrálie, včetně předměty profesorů z Oxfordu, Princetonu, Sydney či Toronta. Program byl již v roce 2013 přijatý do programu CFA Institute University Recognition od společnosti CFA Institute, který je globálním poskytovatelem profesního vzdělání ve finančním sektoru.

Přehled Studijních povinností podle nové akreditace platné od akademického roku 2021/2022 najdete ZDE

Obhajoba diplomové práce

Studijní povinnosti platné do akademického roku 2020/2021:

Celkové studijní povinnosti: 120 kreditů

Povinné předměty (povinné pro obě specializace): 36 kreditů

• 3 zkoušky z povinných předmětů: 21 kreditů
  • 2 zápočty z povinných předmětů: 15 kreditů

Povinně volitelné předměty - specializace: min. 30 kreditů

• 5 zkoušek z povinně volitelných předmětů pro danou specializaci a odpovídající počet kreditů

Povinně volitelné předměty: min. 42 kreditů

• Potřebný počet zkoušek  z povinně volitelných předmětů

Volitelné předměty: max. 12 kreditů

• Podle Studijního a zkušebního řádu UK se za volitelné předměty považují všechny ostatní předměty vyučované na univerzitě. Za předměty volitelné se též považují předměty vyučované na jiných vysokých školách nebo jejich součástech a nebo dalších vzdělávacích nebo vědeckých institucích, stanoví-li tak smlouva uzavřená mezi fakultou nebo univerzitou a touto vysokou školou nebo institucí.

Magisterská státní zkouška

Obhajoba diplomové práce