Jan Říha (January 2019)


 

Jan Říha comes from Dobříš and graduated from the IES with a Master's degree in 2015. Currently, he lives in Tianjin, China. He works at Home Credit; he has been working here for the fourth year. Currently he works at the position of the Director of Business Planning and Analyzes. Previously, he gained experience in various managerial and analytical positions in the field of risk management, advisory and financial management. In his spare time, Jan travels around Asia.
 

 

Kromě IES jste úspěšně absolvoval i několik zkoušek ACCA nebo CFA, jak významné byly pro Vaší kariéru?

Znalosti nabyté studiem CFA, případně ACCA, rozhodně pomůžou pro analytickou práci. Vzhledem k tomu, že studium na IES mi ale v daných oblastech poskytlo relativně hluboké znalosti, tak mi tyto zkoušky příliš nepomohly. Nicméně nyní s odstupem času považuji za velmi užitečné některé předměty na IES, které jsem dříve bohužel dostatečně nedocenil. Zejména znalosti vyučované v rámci corporate governance jsou velmi užitečné – pro manažerskou práci je důležité pochopit, jaká je motivace ostatních týmů, obchodních partnerů, nebo státních úřadů.

V současné době máte na starosti obchodní plánování a analýzy. Jaké dovednosti jsou klíčové pro Vaší práci, co byste doporučit lidem, kteří se chtějí ubírat tímto kariérním směrem?

Pro obchodní plánování je dobře rozumět jak funguje P&L a potažmo celá firma, ekonomika daného trhu a konkurence, a následně umět najít tu správnou pozici na trhu. Pro analýzy je třeba mít dobré znalosti v oblasti statistiky a ekonometrie a mít solidní technické znalosti – pracujeme s databázemi s desítkami miliónů klientů, kde o každém z nich máme obrovské množství informací. Vytěžit z takto obrovské masy dat rozumné informace je náročné na techniku a na kvalitu analytiků. Pro práci v Asii bych navíc doporučil zajet se podívat, jak lokální lidé přemýšlejí a fungují. Tradiční západní mentalita a způsob řízení v Asii nefungují a hodně firem zde kvůli tomu selhává.

Honzo, již téměř čtyři roky žijete v Číně. Jak se liší firemní kultura v Česku a v Číně v téže firmě? Zaznamenáváte nějaký velmi citelný rozdíl?

V rámci HomeCreditu je firemní kultura ve všech pobočkách velmi podobná. Je to ale tím, že naše firemní kultura je velmi specifická – firma je velmi rychlá, flexibilní a silně zaměřená na výsledek. Také se nebojí nových projektů a riskovat pokud jde o dobře propočítané riziko. Standardní západní firma ve financích vypadá bohužel přesně opačně. Největší rozdíly mezi Asii a Evropu jsou obecně v rychlosti práce, inovacích a pragmatickém přístupu. V Evropě, zejména ve financích, jsou na všechno komplikované procesy, schvalování nových projektů trvá měsíce a většinou nepřináší nic zásadně nového. V Asii se zásadní rozhodnuti udělá klidně přes víkend a hodně nových nápadů se da zrealizovat během několika týdnů. Na druhou stranu mnoho těch nových věcí nedává ekonomicky smysl a také někdy vzniká nepořádek, zejména když se změny dělají velmi rychle. Nicméně má to ale svoje nepopiratelné výhody. V této oblasti se má zapadni svět od Asie hodně co učit.

Jak se vyrovnáváte s čínskou mentalitou, co pro Vás bylo nejtěžší? Ve volném čase se přátelíte spíše s cizinci, nebo se Vám i podařilo infiltrovat i mezi čínské kolegy?

Nejnáročnější bylo pro mne naučit se pít horkou vodu – studená voda s ledem se v Číně nepije. Takže vždy, i v největších vedrech, vám naliji horkou vodu. Čínská mentalita je obecně pragmatická a předvídatelná, zejména pokud rozumíte dane kultuře. Zásadní roli zde hraje rodina – je naprosto nemyslitelné, abyste se například během Čínského Nového Roku (ekvivalent evropských Vánoc) nevrátili domů a nestrávili týden se všemi příbuznými. Také je velmi neslušné někoho napřímo odmítnout, tím pak protistrana “ztratí tvář”. Místo odmítnutí se říká, že se o dané věci pobavíme jindy, anebo že nad daným návrhem budeme přemýšlet.

Ve volném čase zde neřešíme národnosti – ostatní kolegové jsou Číňané, Rusové, Turci, Češi, Slováci, Ukrajinci, Němci, Indové, Maďaři nebo Poláci. Číňané jsou obecně velmi přátelští a otevření, nicméně je třeba překonat jazykovou bariéru. Nyní má ale mnoho Číňanů vzdělání z nejlepších evropských a amerických univerzit, takže angličtina jim rozhodně problém nedělá.

Jak odpočíváte? Máte nějaký koníček, který děláte jen díky tomu, že nyní pracujete v Asii?

Rádi cestujeme se snoubenkou po Asii - to by se z Prahy dělalo špatně.

Nejpřekvapivější zážitek(y) z Číny?

Neustále mne nepřestává udivovat rychlost změn a technologického vývoje - v Číně nemusím chodit do obchodu (objednám si přes mobilní aplikaci a nákup mi doručí přímo domů během 30 minut), již několik let téměř nepoužívám peníze (platíme mobilem), jezdíme rychlovlaky 350km/h a na TaoBao (obdoba Amazonu) se dá koupit absolutně všechno (i plzeňské pivo).


  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

October 2023
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partners

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponsors

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY