doc. PhDr. Adam Geršl Ph.D. - Novinky

04.02.2022 - JEM228 Systemic Risk and Macroprudential Policy: nový magisterský kurz

Zajímá Vás, proč dochází k finančním krizím a jestli jim lze předcházet? Co znamená finanční stabilita a proč se v posledních letech stala dalším oficiálním cílem centrálních bank vedle cenové stability? Co je to makroprudenční politika, proč a jak se liší od tradiční finanční regulace, kdo ji vykonává a jaké využívá nástroje? A proč a jak centrální banky kvůli systémovému riziku omezují růst hypotečních úvěrů?

V LS 2021/2022 otevíráme nový magisterský kurz JEM228 Systemic Risk and Macroprudential Policy, který se zabývá právě těmito otázkami a je zařazen jako povinně volitelný pro všechny specializace. Podrobně probereme determinanty vývoje finančních rizik v průběhu ekonomického a finančního cyklu, rizika vyplývající z vývoje trhu nemovitostí, analytické metody, které se v této oblasti používají (early warning systems, stress testing), jakož i cíle a nástroje makroprudenční politiky jako je například proticyklická kapitálová rezerva pro banky nebo limity na ukazatele loan-to-value (LTV) a debt-service-to-income (DSTI) u hypotečních úvěrů.

Kurz bude probíhat v místnosti 314 formou přednášek v pondělí ve 14 hod a prakticky zaměřených cvičení ve středu v 11 hod. (obojí bude rovněž streamováno přes Zoom), na kterých se budou analyzovat data za vybrané ekonomiky. Studijní požadavky budou (i) vypracování pěti kratších domácích úkolů pokrývajících probranou látku a analytické metody aplikované na cvičeních, (ii) závěrečný open-book online test.

Kurz bude vyučován doc. Adamem Geršlem, který je  - kromě svého působení na IES jako garant magisterského studia a vyučující kurzu Bankovnictví - renomovaným mezinárodním expertem v oblasti finanční stability a makroprudenční politiky s dlouholetými zkušenostmi z České národní banky, Evropské centrální banky, Světové banky či Mezinárodního měnového fondu, kde dodnes působí jako konzultant.

 

 

Foto: Shutterstock

 

09.05.2016 - Diplomová práce na téma z oblasti finanční stability

Doc. Adam Geršl ještě přijímá studenty pro diplomové práce na téma související s finanční stabilitou, finančními krizemi a makroprudenční politikou. Nabídka témat viz jeho osobní stránka zde.

30.11.2011 - Prezentace Christiana Schmiedera z IMF v úterý 6.12.2011 v 15:30 v místnosti 314

Zveme všechny zájemce na přednášku Christiana Schmiedera z IMF na téma Toward Operationalizing Macroprudential Policies: When to Act?, která se bude konat v rámci předmětu Financial Markets v úterý 6.12.2011 v 15:30 v místnosti 314. Christian Schmieder bude prezentovat třetí kapitolu IMF Global Financial Stability Report ze září 2011, jejíž je spoluautorem.

 

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY