Detail grantu

402/99/0606 (1999-2001) Kultivace finančních trhů v ČR

Řešitel: PhDr. Vladimír Čermák
Spolupracovníci: † prof. Ing. Michal Mejstřík CSc.
Popis: Jedním z významných východisek byla ekonomická teorie smlouvy a snaha rozumně omezit "neúplnost smluv" v platné právní úpravě v souladu s ekonomickou racionalitou. Jinými slovy šlo o ekonomicky zdůvodněné a rozumné dotváření institucionálního prostředí v oblasti finančních trhů v České republice. Pozornost řešitelů grantu byla rozdělena jak na teoretické rozpracování problematiky, tak na aktivní účast na novelizaci klíčových součástí právní úpravy finančního trhu. Např. v oblasti úpadkového práva se podařilo v návaznosti na završení výzkumných aktivit o využití bankrotu k restrukturalizaci firem prakticky uplatnit tuto dříve zcela odmítanou cestu realokace aktiv z oblasti jejich neefektivního do oblasti efektivního využití, která je i velmi šetrná z hlediska státního rozpočtu. Pozornost řešitelů byla zaměřena i na rozvoj středoevropských finančních trhů jako součásti nově vznikajícího celoevropského trhu.

Teoretické výsledky řešení grantu byly shrnuty ve formě anglicky psaných příspěvků do knihy M.Mejstřík "Cultivation of Financial Market in the Czech Republic", která je řešitelem grantu a editorem připravována do tisku v nakladatelství Karolinum v roce 2003. Jedno z klíčových tvrzení spočívá v napravení důsledků české, bivalentní formy správy a řízení korporací, která stále brzdí dozrávání českého finančního trhu. Za konsensuální východiska byly považovány institucionální změny v duchu acqui communitaire, podpora zahraničních investic a privatizace zbývajících státních českých bank. Sama privatizace těchto bank do rukou zahraničních skupin již byla dokončena, ale jenom poté co byla očištěna jejich aktiva od pochybných úvěrů, které zatím byly zaparkovány do státních agentur a vytvořily tak velkou zátěž pro veřejné rozpočty. Analýza rozvoje nového institucionálního rámce bankovního sektoru naznačuje do jaké míry jsou pokryta inherentní rizika s cílem poskytnout zdroj poučení i pro jiné transformující se ekonomiky.
Spolupráce:
Práce v rámci grantu: Sestavení případové studie "Česká cesta privatizace a slehání bank - případová studie ČKD Praha Holding, a.s.".
WWW odkaz:
Finance: Czech Science Foundation (GA ČR).
Konec: 12/2001
Publikace:

Mejstrik M., Privatizace, zahraniční investice a správa velkých akciových společností: Teorie a česká praxe, Occasional papers IES 1999/1 (anglicky)

Konference:
Ke stažení: Případová studie ČKD Praha Holding

05

Prosinec

Prosinec 2022
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY