Detail grantu

GAUK - 641012 Fiskální politika a neoptimalizující spotřebitelé v České republice

Řešitel: PhDr. Tomáš Adam
Spolupracovníci: PhDr. Jaromír Baxa Ph.D.
Popis: V projektu zanalyzujeme makroekonomické dopady změn ve fiskální politice na ekonomiku ČR pomocí empirických VAR modelů a teoretického DSGE modelu. V první části odhadneme multiplikátory fiskální politiky v ČR na základě VAR modelů. Odhady provedeme třemi způsoby – na základě jednoduché a strukturální identifikace a pomocí bayesovského VAR modelu. Tím dosáhneme robustních výsledků, které použijeme pro hospodářskopolitická doporučení týkající se stabilizace ekonomiky a konsolidace vládních rozpočtů.
Ve druhé části odhadneme podíl domácností, které neoptimalizují spotřebu v čase a místo toho spotřebovávají svůj běžný důchod (rule-of-thumb households). Odhad využijeme při teoretické analýze fiskální politiky. Podíl je ale zajímavý i sám o sobě, protože indikuje úroveň rozvoje finančního sektoru. Proto odhad provedeme napříč zeměmi OECD - za předpokladu jeho stability a dále za předpokladu, že se podíl mění v čase. Jeho trajektorie nám umožní sledovat například odlišnost vývoje finančního systému transformujících se ekonomik. Dále uvidíme, jakým způsobem postihla nedávná finanční krize a následující recese (zpomalení) ekonomik chování domácností ve vyspělých zemích.
Ve třetí části zanalyzujeme dopady fiskální politiky pomocí teoretického DSGE modelu malé otevřené ekonomiky, který vedle standardních bloků bude obsahovat i neoptimalizující domácnosti. Jejich zahrnutí do modelu odstraní nerealistický předpoklad běžných DSGE/RBC modelů o tom, že domácnosti vyhlazují spotřebu v čase.
Spolupráce:
Práce v rámci grantu:
WWW odkaz:
Finance: Accepted for financing in April 2012
Konec: 2014
Publikace:

Rule-of-thumb households in the Czech Republic

Konference:
Srpen 2022
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY