Detail práce

Konsolidace bankovního sektoru v kontextu evropské integrace

Autor: Mgr. Markéta Brejníková
Rok: 2008 - letní
Vedoucí: prof. Ing. Oldřich Dědek CSc.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Finance, finanční trhy a bankovnictví
Jazyk: Český
Stránky: 89
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: V posledních letech proběhla ve struktuře bankovního sektoru řada změn. Snižuje se počet bankovních institucí, roste koncentrace trhu, fúze a akvizice jsou globálním fenoménem, který přesahuje hranice bankovního odvětví. Tato práce se zaměřuje jednak na hledání příčin této restrukturalizace, ale také na možné dopady těchto změn.
Přestože se jedná o celosvětový trend související s rozvojem technologie a deregulací finančních trhů, evropská integrace v posledních letech významně poznamenala směřování bankovního sektoru. Zavedení jednotného vnitřního trhu a vznik měnové unie spolu s odstraněním dalších překážek vedlo k propojení bankovních systémů. Na druhou stranu však tento proces ještě není u konce a existuje zde stále řada překážek daných zejména rozdílným vývojem v jednotlivých státech EU. V této práci se proto snažím ukázat, jaký je skutečný stav bankovnictví v jednotlivých státech EU a zda odpovídá teoretickým předpokladům.
Důležitou část práce představuje analýza dopadů těchto změn – jaká nám restrukturalizace přinese výhody a jaká negativa? Jelikož existuje nespočet pohledů, ze kterých je možné studovat tyto důsledky, omezuji se pouze na vybrané kapitoly, a to: problémy, se kterými se setkávají přímo samy banky, výzvy, které přináší nové uspořádání bankovním regulátorům a možné dopady na malé a střední podniky.
V závěru se věnuji situaci v České republice, na které dokumentuji popsané změny a zabývám se směřováním bankovnictví do budoucna, zejména v souvislosti se ohlášenými změnami v roce 2007, které se výrazně dotýkají struktury tohoto odvětví.

Srpen 2022
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY