Detail práce

Různá pojetí endogenity peněz v postkeynesovské ekonomii

Autor: Mgr. Ondřej Lopušník
Rok: 2008 - letní
Vedoucí: † prof. Ing. Milan Sojka CSc.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Ekonomická teorie
Jazyk: Český
Stránky: 70
Ocenění: Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající výkon u státních zkoušek a za vynikající diplomovou práci.
Odkaz:
Abstrakt: Teorie endogenní peněžní nabídky představuje jeden ze základních stavebních kamenů postkeynesovské ekonomie. V posledních dvaceti letech prochází tato teorie bouřlivým rozvojem, nicméně z hlediska teoretických východisek politiky centrálních bank je stále opomíjena. Za jeden z možných důvodů tohoto stavu je možné považovat různorodost přístupů k endogenitě peněz v rámci postkeynesovské ekonomie. Postkeynesovské ekonomii tak schází obecná formulace peněžní endogenity. Přirozeně se tedy můžeme ptát, zda je vůbec možné reinterpretovat stávající pojetí endogenity – strukturalismus a horizontalismus − do obecnější teorie.
Tato práce se snaží na tuto otázku nalézt odpověď. Kriticky se staví k pokusu Giuseppeho Fontany o reinterpretaci strukturalismu a horizontalismu do obecnější teorie. Fontana dle mého názoru nesprávně interpretuje rozdíly mezi oběma pojetími endogenity a příliš se soustředí na jejich grafické znázornění. Bohužel, druhý přístup k reinterpretaci, který je založen na detailní analýze vzájemným rozporů, ukazuje, že rozdíly mezi horizontalisty a strukturalisty nadále přetrvávají, přičemž některé z nich jsou velmi závažné. V této práci tedy docházím k závěru, že reinterpretace strukturalismu a horizontalismu do obecnější teorie zatím možná není, a zamítám tak svou původní hypotézu.
Ke stažení: Diplomová práce Lopušníka
Říjen 2023
poútstčtsone
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY