Detail práce

Selected Challenges of Fiscal Policy in the Czech Republic

Autor: Mgr. Radka Štiková, Ph.D. (4.5.2009)
Rok: 2009 - letní
Vedoucí: prof. RNDr. Jiří Hlaváček CSc.
Konzultant:
Typ práce: Disertační
Jazyk: Anglicky
Stránky: 101
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Tato disertační práce se skládá ze tří nezávislých studií zaměřených na vybrané oblasti fiskální politiky v České republice, které vnímám jako jedny z výzev pro české veřejné finance.

První stať se věnuje problematice českého penzijního systému. Po úvodním vymezení podstaty penzijních systémů je stěžejní částí simulace budoucího vývoje českého penzijního systému do roku 2050. Z této simulace vyplývá, že případné parametrické změny systému budou mít relativně zanedbatelný dopad na jeho budoucí nerovnováhu, a proto je nutné přistoupit k fundamentální reformě.

Druhá stať se zabývá oblastí politického cyklu, tj. je zaměřena na motivace a ekonomické důsledky chování politiků. Obsahuje popis základních teorií politického cyklu a následně testuje jejich platnost na příkladě české reality. Pozornost je přitom zaměřena zejména na vliv časování voleb a typu vládnoucí politické strany na vývoj vybraných makroekonomických veličin. Současně je naznačen dopad volebního cyklu na fiskální proměnné. Z testování politického cyklu vyplynula částečná platnost oportunistického chování českých politiků.

Závěrečná studie je zaměřena na posouzení dopadů čerpání finančních prostředků z Evropské Unie na českou ekonomiku. Základem je vymezení tzv. čisté pozice ČR vůči rozpočtu EU. Po té jsou aplikovány dva standardní postupy k odhadnutí dopadu čerpání EU fondů na vývoj HDP – modelový přístup a přístup založený na datech. Výsledky obou metod indikují, že příliv zdrojů z fondů EU bude pozitivně stimulovat českou ekonomiku. Vzhledem k tomu, že nárůst čerpání prostředků z EU bude postupný, nelze ovšem z tohoto titulu očekávat výraznější jednorázový šok.
Ke stažení: Disertace - R. Štiková
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY