Detail práce

Environmentální analýza nákladů a přínosů. Určení společenské časové diskontní míry (neboli „čisté“ míry časové preference) ve společenském diskontování veřejných environmentálních projektů či politik v České republice.

Autor: Mgr. Šárka Štěpaníková
Rok: 2009 - letní
Vedoucí: Mgr. Milan Ščasný PhD.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
EEI a HP
Jazyk: Anglicky
Stránky: 113
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: V důsledku degradace životního prostředí a nejistoty, do jaké míry je možné nahradit přírodní kapitál, vyvstala potřeba rozhodovacího nástroje, který by ohodnotil veřejný projekt či politiku jak z privátního, tak ze společenského úhlu pohledu (který zahrnuje i pohled environmentální). V této diplomové práci představujeme environmentální analýzu nákladů a přínosů (CBA) jako ideální teoretický prostředek k dosažení takového cíle, avšak ještě jako nedokonalý nástroj k jeho dosažení v praxi.
Diskuze o CBA je plná sporů, v této práci se však zaměřujeme pouze na jeden – volbu společenské diskontní míry (SDR), konkrétně na společenskou časovou diskontní míru (neboli „čistou“ míru časové preference) pro veřejné environmentální projekty či politiky v České republice. Tato otázka je v důsledku velké nejistoty budoucnosti a mezigenerační spravedlnosti jedním z nejkontroverznějších kroků v CBA. Hledáme proto nejvhodnější způsob určení SDR, hodnotu, kterou by společenská časová diskontní míra a SDR obecně měla mít ve veřejných environmentálních projektech nebo politikách v České republice a zda jsou tyto výsledky v souladu s doporučeními Evropské komise.
Říjen 2023
poútstčtsone
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY