Detail práce

Environmentální daně a ochrana ovzduší v ČR

Autor: Bc. Lukáš Posolda
Rok: 2003 - letní
Vedoucí:
Konzultant:
Typ práce: Bakalářská
Jazyk: Český
Stránky: 51
Ocenění: Cena Josefa Vavrouška
Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající bakalářskou práci
Odkaz:
Abstrakt: Tato práce se zabývá otázkou, jakým způsobem lze zlepšovat kvalitu životního prostředí pomocí environmentálních daní, neboli daní a poplatků souvisejících se životním prostředím. Pro názornost se zaměřuje na oblast ovzduší, protože znečištění je externalitou, která se obzvlášť špatně oceňuje, její původce je špatně identifikovatelný a ovzduší je klasickým veřejným statkem. Znečištění také nerespektuje hranice států, proto je v této oblasti velmi důležitá koordinace a spolupráce na mezistátní úrovni.
V první části se práce zabývá daněmi obecně, jejich výhodami i nevýhodami. Protože zavádění daní je především politické téma, obsažen je i úvod do analýzy politických trhů. Současná kvalita ovzduší je sice ve srovnání s počátkem 90. let uspokojivá, v některých ohledech však musí dojít k razantnímu zlepšení. Standardy kvality ovzduší jsou stanoveny normativně a k jejich dosahování lze využít environmentálních daní.
Pro problémy s ovzduším se diskutuje široké využití spotřebních daní a zavedení nových spotřebních daní na teplo, uhlí, plyn a elektrickou energii. Protože silné znečištění je spíše lokálním problémem, navrhuji zavádění mýtného a poplatků za topeniště na tuhá paliva.

Ke stažení: Bakalářská práce - Posolda
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY