Detail práce

Three Essays on Local Public Finance

Autor: PhDr. Lenka Šťastná, Ph.D. (15.9.2011)
Rok: 2011
Vedoucí: † prof. RNDr. Ing. František Turnovec CSc.
Konzultant:
Typ práce: Disertační
Jazyk: Anglicky
Stránky: 0
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Disertační práce se zabývá rozhodováním lokálních vlád o výdajích. Skládá se ze tří částí, první obsahuje teoretický model a v dalších dvou je provedena empirická analýza pro obce s rozšířenou působností ČR. Teoretický model zkoumá, zda se nevyplatí decentralizovat politické rozhodování v případě, že lokální veřejné statky ve dvou symetrických regionech jsou komplementy. Model uvažuje možnost strategické delegace, kdy volič volí záměrně politika, jehož preference se neshodují s preferencemi voliče, a transferů, jimiž lze dotovat produkci lokálních veřejných statků v ostatních regionech. Podle Oatesova decentralizačního teorému centralizace pareto-dominuje decentralizaci v případě symetrických regionů pro jakoukoliv úroveň efektu přelévání. Pokud jsou však lokální statky komplementy a uvažuje se možnost strategické delegace a transferů, tradeoff může být opačný a decentralizace může pareto-dominovat centralizaci.
V druhé části se testuje přítomnost fiskálních interakcí mezi obcemi ČR, které mohou být způsobeny efekty přelévání, konkurencí mezi vládami, napodobováním, či kooperací. Pro data z roku 2006 se odhaduje závislost lokálních veřejných výdajů v prostoru (tj. zda rozhodování o výdajích v sousedních obcích ovlivňuje rozhodování v domácí obci). Výsledky naznačují, že obce se navzájem napodobují, co se týče výdajů na kulturní statky, soutěží mezi sebou prostřednictvím kapitálových výdajů na výstavbu a výdaje na ochranu životního prostředí a kapitálové výdaje na infrastrukturu a podporu průmyslu vykazují přítomnost efektu přelévání.
Třetí část odhaduje nákladovou efektivitu obcí ČR v období 2003-2008 a pokouší se nalézt determinanty neefektivity. Efektivita je měřena pomocí různých indikátorů o poskytování lokálních veřejných statků a služeb. Jsou použity metody Data envelopment analysis a Stochastic Frontier Analysis, výsledky jsou porovnány pro různé specifikace a jsou označeny robustní nejlepší a nejhorší obce. Mezi determinanty zvyšující neefektivitu patří populace, vzdálenost do krajského města, podíl vysokoškolsky vzdělané populace, kapitálové výdaje a dotace na obyvatele, podíl vlastních (ovlivnitelných) příjmů a podíl levicových zastupitelů v městském zastupitelstvu. Naopak koncentrace stran v zastupitelstvu a zapojení voličů zvyšuje efektivitu. Analýza je provedena i pro období 1994-1996, kdy je zjištěn odlišný vliv politických proměnných. Při srovnání rankingů z obou období lze vidět, že malé obce zlepšily efektivitu narozdíl od velkých obcí, které si pohoršily.
Ke stažení: Thesis_D_Stastna
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY