Detail práce

Optimalizace kapitálových požadavků vycházejících z modelu Value at Risk pomocí dynamického řízení rizik

Autor: Mgr. Petra Kyjonková
Rok: 2012 - zimní
Vedoucí: PhDr. Jaromír Baxa Ph.D.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Finance, finanční trhy a bankovnictví
Jazyk: Český
Stránky: 131
Ocenění: Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající výkon u státních zkoušek.
Odkaz:
Abstrakt: Diplomová práce „Optimalizace kapitálových požadavků vycházejících z modelu VaR pomocí dynamického řízení rizik„ pojednává o možnosti finančních institucí snížit nároky na kapitál vyplývající z basilejských pravidel na základě kalibrace odhadu volatility v modelu VaR pro různá časová období. V první části práce analyzuje v současnosti se odehrávající krizi, její zdroje, průběh a především dopady na celosvětově přijímaná regulatorní pravidla. Vzhledem k požadavku na téměř dvojnásobné navýšení regulatorního kapitálu pak diskutuje možnosti dynamické optimalizace držení kapitálu na základě střídání konzervativních a agresivních strategií řízení rizik.
Analytická část práce pak prezentuje výsledky testů volatility na datech šesti evropských indexů od roku 2003, rozdělených podle hladiny volatility do několika časových úseků. Je navržen přístup, podle kterého by finanční instituce dokázaly omezit dopady na návratnost svého kapitálu (ROE), a to při splnění všech podmínek pro model Value at Risk definovaných regulátorem. Negativním důsledkem snížení kapitálových požadavků je však zvýšená míra selhání modelu. Ačkoli tedy finanční instituce mohou docílit navrženým postupem snížení hladiny VaR až o pětinu, musí k tomu použít některou z řady velice agresivních strategií.
Dynamické odhadování volatility se pak ukázalo jako velice problematické zejména u rozvíjejících se trhů, u nichž je i základní hladina rizika poměrně vysoká. Při optimalizaci přes jednotlivá období tak dojde k menší úspoře ze strany bank za cenu selhávání modelu pohybujícího se na hranici únosnosti z pohledu regulátora. Celkově lze říct, že průběh i dopady krize byly ve vyspělých a rozvíjejících se ekonomikách rozdílné, což podporuje hypotézu, že jednotná regulace nedokáže zachytit různé charakteristiky trhů ani v rámci Evropské unie, a tak by měla být jen odrazovým můstkem pro národní regulátory.
Ke stažení: Diplomová práce Kyjonková
Srpen 2022
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY