Detail práce

Credit Crunch -- teorie a česká praxe

Autor: Mgr.Tomáš Jaroš
Rok: 2000 - zimní
Vedoucí: † prof. Ing. Michal Mejstřík CSc.
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Finance a bankovnictví
Jazyk: Český
Stránky: 80
Ocenění: Cena Karla Engliše udělovaná rektorem za nejlepší diplomovou práci
Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající výkon u státních zkoušek a za vynikající diplomovou práci
Odkaz:
Abstrakt: Diplomová práce "Credit Crunch -- teorie a česká praxe" se zabývá úvěrových transmisních mechanismem, a to jak v jeho teoretickém pojetí, tak zejména jeho aplikací na české bankovní prostředí devadesátých let.

Ve své první části diplomová práce především shrnuje teoretické přístupy poskytování úvěrů privátnímu sektoru, počínaje základními modely finančního zprostředkování s nežádoucím výběrem či delegovaným monitorováním, přes vybrané modely koexistence přímého a zprostředkovaného financování a alternativními přístupy konče. Z pohledu diplomové práce je přitom stěžejní rozbor modelu finančního zprostředkování pánů Holmströma a Tirola, který na základě specifických parametrů definuje hranice pro možnosti bankovního úvěrování či přímého financování firem na kapitálových trzích.

Druhá část práce nejprve popisuje utváření bankovního sektoru v období transformace české ekonomiky, pro které je velice typické poskytování špatných úvěrů právě vznikajícímu sektoru privátních firem bez patřičné finanční minulosti, a zároveň analyzuje vývoj a trendy ve vývoji bankovních úvěrů v období 1993 až 1999. Na závěr se pak práce pokouší o kvalitativní aplikaci některých modelů na české prostředí, a to zejména z důrazem na problémy asymetrické informovanosti, nežádoucího výběru, morálního hazardu a nevyvinutého delegovaného monitorování úvěrovaných podniků ze strany bank, které je pro toto období tak typické.

Ke stažení: Diplomová práce - Jaroš
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY