Detail práce

Tři eseje o měnových trzích ve střední Evropě

Autor: Ing. Michala Moravcová (9.10.2019)
Rok: 2019 - zimní
Vedoucí: prof. Roman Horváth Ph.D.
Konzultant:
Typ práce: Disertační
Jazyk: Anglicky
Stránky: 98
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Dizertační práce se skládá z tří esejí, které se zabývají vybranými měnovými kurzy nových členských zemí EU, tj. české koruny, polského zlotého a maďarského forintu. První dvě eseje zkoumají vliv vyhlašování makroekonomických zpráv a zasedání centrálních bank na hodnotu a volatilitu měnových kurzů (CZK/EUR, PLN/EUR, HUF/EUR, CZK/USD, PLN/USD, HUF/USD). Třetí esej se zabývá korelacemi měnových kurzů nových členských zemí EU a přesuny volatility mezi těmito trhy a americkým dolarem. Hlavním přínosem této práce je obohatit již existující literaturu o výsledky zkoumání měnových trhů nových členských zemí EU v období po finanční krizi a v průběhu období Evropské dluhové krize a měnových intervencí České národní banky (ČNB).
První esej (kapitola 2) zkoumá okamžitý vliv zveřejňování makroekonomických zpráv z Eurozóny, Německa a USA a změn v měnové politice centrálních bank (ECB, Fed) na hodnotu měnových kurzů nových členských zemí EU (CZK/EUR, PLN/EUR, HUF/EUR, CZK/USD, PLN/USD, HUF/USD) v období od ledna 1999 do května 2018. Díky aplikaci metodologie Event Study (ESM) na minutová intradenní data můžeme rovněž posoudit dočasnou efektivitu zkoumaných měnových trhů. Výsledky ukazují, že makroekonomické zprávy z USA působí na zkoumané měnové kurzy odlišně než zprávy z německé ekonomiky. Výsledky rovněž ukazují, že měnové kurzy mají tendenci reagovat na některé zprávy s předstihem, tedy ještě před jejich zveřejněním.
Druhá esej (kapitola 3) analyzuje vliv vyhlašování makroekonomických zpráv z Německa a změny v nastavení měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) na podmíněnou volatilitu měnových kurzů české koruny, polského zlotého a maďarského forintu v letech 2010-2015 pomocí modelu EGARCH. Výsledky demonstrují, že vybrané makroekonomické ukazatele ovlivňují podmíněnou volatilitu měnových kurzů. Tato kapitola rovněž zkoumá období měnových intervencí v České republice. ČNB držela v období od listopadu 2013 do dubna 2017 kurz CZK/EUR poblíž hodnoty 27,00, čímž klesla volatilita měnového kurzu a následně se snížil vliv německých zpráv na volatilitu měnového páru CZK/EUR.
Třetí esej (kapitola 4) zkoumá podmíněné korelace měnových kurzů nových členských zemí EU s americkým dolarem a přesuny volatility na těchto trzích v období od ledna 1999 do května 2018. Výsledky korelací následně aplikujeme v portfolio managementu, kde počítáme tzv. “hedge ratios“ a “portfolio weights“ jednotlivých měnových kurzů. Demostrujeme, že podmíněná korelace měnových kurzů nových členských zemí EU s americkým dolarem klesá k záporným hodnotám v období turbulencí, což dělá z těchto aktiv vhodný instrument pro diverzifikaci portfolia avšak za vyšší cenu než v období, kdy jsou trhy klidné. K přesunu volatility na měnových trzích dochází hlavně v období tržných turbulencí. V tomto období sehrává při přesunu volatility klíčovou roli maďarský forint.
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY