Detail práce

Přímé zahraniční investice a ekonomický růst.

Autor: Arshad Hayat (17.6.2020)
Rok: 2020 - letní
Vedoucí: doc. Ing. Tomáš Cahlík CSc.
Konzultant:
Typ práce: Disertační
Jazyk: Anglicky
Stránky: 162
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Abstrakt česky /
Abstract in Czech Tato disertační práce se skládá ze tří empirických výzkumných prací o vztahu mezi PZI, hospodářským růstem, přírodním bohatstvím a institucionální kvality přijímající země.
První část výzkumu (kapitola 2) zkoumá vztah mezi PZI a hospodářským růstem a vliv přírodního bohatství na tento vztah. Tato kapitola využívá datový soubor 117 zemí z období 1991–2016 a používá metodu system GMM, která potvrdila kladný a statisticky významný dopad přílivu PZI na hospodářský růst přijímající země. Bylo však zároveň zjištěno, že růst vyvolaný přímými zahraničními investicemi je výraznější v zemích s nízkými a středními příjmy ve srovnání se zeměmi s vysokými příjmy. Hospodářský růst vyvolaný přímými zahraničními investicemi je dále pomalejší u zemí s větším nerostným bohatstvím, a to v zemích s nízkými i středními příjmy i v zemích s vysokými příjmy. Dále byl zjištěn, že přímý negativní dopad velikosti nerostného bohatství na růst je silnější v zemích s nízkými a středními příjmy silnější nežli v zemích s vysokými příjmy.
V návaznosti na výsledky první kapitoly (kapitola 3) druhá část výzkumu odhadla vliv na úroveň přírodních zdrojů a zjistila, že příliv přímých zahraničních investic má silnější pozitivní dopad na ekonomický růst přijímajících zemí, pokud vývoz z těchto zemí je pod statisticky významnou odhadovanou prahovou hodnotou ve srovnání se zeměmi s vývozem přírodních zdrojů větším, nežli je odhadovaná prahová hodnota. Výsledky jsou v souladu s alternativními ukazateli přírodních zdrojů, například příjmem z přírodních zdrojů (v procentech HDP).
Třetí část výzkumu (kapitola 4) využívá ukazatele institucionální kvality IRCG a datový soubor 117 zemí z období 1991–2016 a aplikuje metodu system GMM na dynamická panelová data k vyhodnocení přímého dopadu institucionální kvality na hospodářský růst a nepřímý dopad institucionální kvality na hospodářský růst prostřednictvím vyvolaného PZI. Tento dokument poskytuje důkazy o tom, že jak ukazatele institucionální kvality, jako je byrokracie, korupce, právo a pořádek, tak i profil investorů, mají stálý a významný přímý dopad na hospodářský růst a nepřímý účinek zvyšováním hospodářského růstu vyvolaného přímými zahraničními investicemi. Bylo zjištěno, že ukazatele stability vlády a demokratické odpovědnosti mají zanedbatelný dopad na vztah mezi PZI a růstem. Tyto výsledky jsou konzistentní pro země s různou úrovní příjmů.
Leden 2023
poútstčtsone
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY