Detail práce

Economic History of Authors' Rights and Creative Industries in Czechoslovakia

Autor: Hana Moravcová (24.9.2020)
Rok: 2020 - letní
Vedoucí: doc. PhDr. Ing. Antonie Doležalová Ph.D.
Konzultant:
Typ práce: Disertační
Jazyk: Anglicky
Stránky: 141
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Práce analyzuje dopady kulturní politiky Československa na kreativní průmysly. První kapitola je věnována ekonomii autorských práv. Identifikuje rozpory tří základních předpokladů ekonomie autorského práva, které znemožňují správné porozumění jeho dopadům. Poskytuje rámec pro optimalizační chování autorů, který respektuje, že tržní transakce mezi autory, uživateli a spotřebiteli neprobíhají pouze na jednom, ale na mnoha různých trzích, na nichž je dílo šířeno.
Druhá kapitola ukazuje, že vznik nového autorského zákona, který byl přijat za první republiky, je výsledkem působení zájmových skupin. Identifikuje nejdůležitější organizace. Jejich vzájemné propojení a jejich vazby na státní aparát přispěly k tomu, že byly schopny přímo ovlivnit znění nového zákona a jeho praktickou aplikaci. Využívaly příznivých předpokladů pro své působení, např. intervencionistické smýšlení společnosti. Československo navíc muselo implementovat mezinárodní smlouvu o autorských právech přičleněnou k mírovým podmínkám, které Československo po velké válce podepsalo.
Třetí kapitola se skládá ze dvou případových studií o kreativních průmyslech v Československu. První případová studie pomocí analýzy vývoje kreativních průmyslů za první republiky ukazuje, jaké volatilitě a vysoké míře nejistoty autoři tehdy čelili. Druhá případová studie analyzuje dopad státních zásahů na filmový průmysl v letech 1932 až 1945. Ukazuje, že mezi reálnými náklady a popularitou filmů neexistuje žádný statistický vztah. Avšak regresní analýza pomocí OLS na hladině spolehlivosti 0,01 dokládá, že je výše subvencí pozitivně spojena s úrovní popularity filmů pro současné publikum. Ta je reprezentována zástupnou proměnnou, a sice hodnocením uživatelů csfd.cz (Československé filmové databáze).
Leden 2023
poútstčtsone
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY