Detail práce

Role očekávání v měnové politice

Autor: Mgr. Jan Filáček, Ph.D.
Rok: 2004 - letní
Vedoucí: prof. Ing. Miloslav Vošvrda CSc.
Konzultant:
Typ práce: Disertační
Jazyk: Český
Stránky: 93
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: V první části práce ukazuji, že z hlediska rozhodování agentů je nejdůležitější veličinou budoucí pohyb cenové hladiny. Pouze ze znalostí budoucí inflace lze odvodit současnou hodnotu očekávaných budoucích příjmů a optimální mezičasovou substituci ve spotřebě. Dále argumentuji, že optimálním režimem k ovlivnění inflačních očekávání je explicitní a závazné cílování inflace, která agentům poskytuje částečnou záruku stabilního vývoje cenové hladiny. Navíc je s tímto režimem spojena transparence měnové politiky, která rozšiřuje informovanost agentů i o budoucím vývoji ostatních veličin.

Ve druhé části je na základě deterministických a stochastických simulací modelu ekonomiky v režimu explicitního cílování inflace se závazným pravidlem zkoumáno chování ekonomiky v případě odlišných způsobů tvorby očekávání -- naivních, racionálních, smíšených očekávání a adaptivního učení -- v reakci na poptávkové, nabídkové a kurzové šoky. Ukazuje se, že ekonomika je nejméně rozkolísaná v případě racionálních očekávání, stejně tak je v tomto případě minimalizována u ztrátová funkce centrální banky.

Závěrem třetí části je, že skutečná, empiricky pozorovaná inflační očekávání na vzorku vybraných zemí, jsou značně vzdálena racionálním očekáváním. Skutečná inflační očekávání jsou výrazně perzistentní a pouze částečně vpředhledící. Očekávání se dále v jednotlivých zemích odlišují tím, jakou váhu kladou na inflační cíl centrální banky. Ve všech těchto zemích tak existuje značný prostor pro zvýšení vpředhledícnosti inflačních očekávání, které by ve svých důsledcích vedlo ke snížení citlivosti ekonomiky na vnější šoky a ke zvýšení efektivnosti výkonu měnové politiky.

V poslední části na základě ekonometrické analýzy tvorby domácích inflačních očekávání ukazuji, že je v silách centrální banky zvýšit vpředhledícnost očekávání.Institucionální postavení centrální banky, transparentnost výkonu měnové politiky, komunikace centrální banky s veřejností a historická úspěšnost banky jsou identifikovány jako možné faktory ovlivňující kredibilitu centrální banky a tím i míru vpředhledícnosti očekávání.
Ke stažení: Disertační práce - Filáček
Leden 2022
poútstčtsone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance