Detail práce

Lisabonská strategie - Evropský výzkumný prostor

Autor: Mgr. Jiří Křepelka
Rok: 2004 - letní
Vedoucí: † prof. Ing. Luděk Urban CSc., Jean Monnet Professor
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
Hospodářská politika
Jazyk: Český
Stránky: 90
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: V lednu 2000 vyhlásila Evropská komise novou komplexní agendu na podporu výzkumu a vývoje v Evropě. Tento krok vedl k vytvoření Evropského výzkumného prostoru.
Na Lisabonském summitu v březnu 2000 se hlavy států a vlád členských zemí shodly na dlouhodobé politice. Evropa by se měla podle ní stát nejdynamičtějším a nejkonkurenceschopnějším, na znalostech založeným, ekonomickým prostorem na světě do konce prvního desetiletí 21. století. Především dohnat světové špičky a největší obchodní konkurenty EU, USA a Japonsko do 10 let.
Na počátku své diplomové práce, popisuji Lisabonskou strategii, jako základ pro hlavní cíl mé práce, Evropský výzkumný prostor. Práce se věnuje silným i slabým stránkám tohoto projektu, současným problémům, jeho pozici v globalizovaném světě, stejně jako plnění časového rámce určeného Lisabonskou agendou.
Barcelonský summit v březnu 2002 navrhl razantní zvýšení investic do výzkumu a vývoje na 3% z HDP. Posun ze současné hladiny 1,9% HDP, by mohl pomoci evropskému výzkumu, aby byl vybaven finančními prostředky alespoň srovnatelně se svými nejvyspělejšími konkurenty.
Finanční prostředky nejsou jediným aspektem, kterým se budeme zabývat V práci je vyjádřena snaha postihnout Evropský výzkumný prostor jako celek a také některé aspekty evropských vzdělávacích systémů, formování lidského kapitálu a mobilitou vysoce kvalifikované pracovní síly. Jedním z hlavních přínosů práce sociologický průzkum, provedený formou dotazníku mezi českými doktorandskými studenty, budoucími vědci, sloužící jako základ pro modely chování. Diplomová práce by měla v neposlední řadě potvrdit mou hypotézu, že se Evropský výzkumný prostor ke konci prvního desetiletí pravděpodobně nestane nejvýznamnějším hráčem na poli mezinárodní inovační činnosti, vědy a výzkumu a vývoje.
Červen 2023
poútstčtsone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY