Detail práce

Uplatnění handicapovaných na trhu práce v České republice

Autor: Bc.Hana Janoudová
Rok: 2005 - letní
Vedoucí: Ing. Ivo Koubek
Konzultant:
Typ práce: Bakalářská
Jazyk: Český
Stránky: 0
Ocenění:
Odkaz:
Abstrakt: Úkolem této bakalářské práce je seznámit čtenáře se situací osob se zdravotním postižením na trhu práce v České republice a pokusit se o zhodnocení ekonomické efektivnosti jejich pracovního uplatnění. Práce je obsahově rozdělena do čtyř částí. První část podává stručný přehled základních definic zdravotního postižení, které jsou všeobecně používány v sociální a anti-diskriminační politice, s rozšířením o přehled definic používaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO), které tvoří základ pro jednotlivé právní normy většiny států. Kromě vymezení zdravotního postižení obsahuje tato část přehled o počtu a socio-demografických charakteristikách osob se zdravotním postižením v Evropské unii a České republice.
Na začátku druhé části je uveden přehled opatření pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Mezi hlavní strategie zvyšující zaměstnanost patří legislativní a stimulující opatření spolu s aktivními a pasivními programy zaměstnanosti. Praktické použití těchto programů v členských státech Evropské unie je doprovázeno nastíněním situace osob se zdravotním postižením na trhu práce v Evropské unii. Souhrn právních předpisů a všeobecných národních opatření, které mají zabezpečit osobám se zdravotním postižením seberealizaci prostřednictvím pracovního uplatnění, je uveden i samostatně pro Českou republiku.
Třetí část je věnována státní aktivní politice zaměstnanosti v České republice. Větší prostor z této problematiky zaujímají programy navržené speciálně pro osoby se zdravotním postižením, mezi které patří chráněné zaměstnání a chráněné dílny spolu s podporovaným zaměstnáváním.
Poslední část se snaží pomocí mikroekonomické analýzy nákladové efektivnosti zodpovědět na otázku, zda by mohlo být pracovní uplatnění osob se zdravotním postižením pomocí služeb podporovaného zaměstnávání nákladově efektivní. Analýza se snaží zodpovědět tuto stěžejní otázku z několika perspektiv, proto je propočtena pro několik alternativ z časového hlediska i z hlediska přínosů z podporovaného zaměstnávání pro jednotlivé skupiny se zaměřením na společenský prospěch.
Ke stažení: Hana Janoudová
Říjen 2023
poútstčtsone
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři

Deloitte
Česká Spořitelna

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
EY