Detail práce

Postavení žen na trhu práce

Autor: Mgr. Martina Mysíková
Rok: 2006 - letní
Vedoucí: Ing. Michaela Erbenová Ph.D
Konzultant:
Typ práce: Diplomová
EEI a HP
Jazyk: Český
Stránky: 125
Ocenění: Pochvala děkana Fakulty sociálních věd za vynikající diplomovou práci
Odkaz:
Abstrakt: Problematika trhu práce žen je v současnosti velmi diskutované téma. Členské země Evropské unie mají usilovat o zvýšení míry zaměstnanosti žen, k čemuž je třeba zejména podpory participace žen. V této práci zkoumám dopady dvou politik, které mají negativní vliv na nabídku práce žen v České republice. První z nich je zavedení možnosti společného zdanění manželů. Velice často dochází ke zvýšení mezní daňové sazby u žen, což může snížit jejich nabídku práce.
Druhá politika ovlivňující participaci žen je systém rodičovských dovolených. Současný český systém může být výraznou překážkou ženám ve vstupu a návratu na trh práce. Dochází tak k nadměrné ztrátě lidského kapitálu žen. Větší dostupnost prací na částečné úvazky by mohla usnadnit návrat žen na trh práce. S prací na částečné úvazky jsou však spojené také negativní faktory, mezi než patří zejména nižší mzda.
Závěrečná část této práce analyzuje mzdový rozdíl mezi muži a ženami. Snížení mzdového rozdílu nemusí vždy znamenat zlepšení pozice žen, neboť může být způsobeno snížením participace žen s potenciální nízkou mzdou. Mzdový rozdíl se skládá z několika složek, jejichž původ netkví jen v diskriminaci, ale zejména v odlišných charakteristikách mužů a žen a v segregaci v zaměstnání. Na mezinárodní úrovni není mzdový rozdíl plně kompatibilní, srovnání tohoto ukazatele může být zkresleno odlišnou definicí výpočtu stejně jako jiným zdrojem dat.
Ke stažení: Martina Mysíková
Srpen 2022
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Partneři

Deloitte

Sponzoři

CRIF
McKinsey
Patria Finance
Česká Spořitelna
EY